Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
منافع بی شمار 5 نوع ادویه و گیاه برای حفظ سلامت مغز
287

منافع بی شمار ۵ نوع ادویه و گیاه برای حفظ سلامت مغز

|
0 دیدگاه

گیاهان و ادویه جات بدون هیچ کالری اضافی و بدون چربی، نه تنها عطر و طعم خوشی به غذاها می دهند بلکه منافع بی شماری نیز می توانند برای اندام مختلف به خصوص مغز داشته باشند.

منافع بی شمار ۵ نوع ادویه و گیاه برای حفظ سلامت مغز

به گزارش معاونت سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات حوزه‌های علمیه به نقل از آوای سلامت، منافع بزرگ برخی گیاهان و ادویه‌جات در افزایش سطح حافظه، کاهش اضطراب و حتی شاید حفاظت در برابر تومورهای مغزی ثابت شده است.

جعفری و آویشن: 

یک نوع فلاونوئید به نام آپی ژنین در این دو گیاه وجود دارد که موجب افزایش تولید نورون‌ها شده و ارتباطات بین سلول‌های مغزی را قوت می‌بخشد. محققان مشاهده کرده‌اند که اگر سلول‌های بنیادی انسانی را با اپی ژنین درمان کنند این سلول‌ها ظرف مدت ۲۵ روز به نورون تبدیل می‌شوند. علاوه براین، این نورون‌ها بعد از تیمار با این ترکیب طبیعی، ارتباطات قوی‌تر و مناسب‌تری را بین خودشان تشکیل می‌دهند.

وجود این ارتباطات قوی‌تر برای عملکرد مناسب مغز، تثبیت حافظه و یادگیری حیاتی است. همچنین رژیم غذایی غنی از آپی ژنین، منجر به دفع آلزایمر، پارکینسون و افسردگی می‌گردد.

بابونه:

 انتخاب همیشگی برای مصرف‌کنندگان چای در اواخر شب، می‌تواند چای بابونه باشد چون از بین برنده قوی استرس است. بابونه نیز حاوی فلاونوئید اپی ژنینن است و منجر به کاهش سطح اضطراب می‌شود.

زردچوبه:

 کورکومین ماده‌ای که به‌طور طبیعی در زردچوبه وجود دارد، با کاهش التهاب، افزایش سلامتی را به دنبال دارد. کورکومین که در درمان بیماری‌هایی نظیر آلرژی، دیابت و زخم معده به کار برده می‌شود، در دستگاه گوارش باقی می‌ماند و هر ماده‌ای را که جذب شده، سریعاً متابولیز می‌کند. علاوه بر این، بدن شما هورمونی به‌نام BDNF یا فاکتور نورون‌ زایی مشتق شده از مغز تولید می‌کند که نقشی مهم در تقسیم و تکثیر نورون‌ها دارد.

تولید BDNF با استرس و بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند. زردچوبه می‌تواند با افزایش تولید و عملکرد این هورمون، تأثیرات کاهش ادراک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و درنتیجه حافظه را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

گیاه Sage یا مریم‌گلی: 

این گیاه حافظه را بهبود می‌بخشد. در مطالعات کوچک مشخص‌شده که عصاره این گیاه منجر به بهبود عملکرد افراد در آزمون حافظه در مقایسه با دارونما شده است. اسانس‌ها و عصاره مریم‌گلی برای مقابله با آلزایمر مؤثر است. بیماری آلزایمر درنتیجه‌ کاهش سطح یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی بروز می‌کند که مریم‌گلی این روند را کاهش می‌دهد. به خاطر اینکه قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند.

سیر: 

ماده مغذی موجود در سیر از مغز در برابر روند پیری و بیماری محافظت می‌کند؛ علاوه بر آن از بروز بیماری‌های مربوط به اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز پیشگیری می‌نماید. سیر با مقاوم کردن مغز در برابر استرس و التهاب مربوط به روند پیری و بیماری‌ها، به اعصاب سود می‌رساند.

[click_like post_id='157194']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.