Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
آزمایشاتی برای بهتر کنترل کردن قند خون
304

آزمایشاتی برای بهتر کنترل کردن قند خون

|
0 دیدگاه

     قند خون را می توان به گلوکزی که در خون حیوان یا انسان است اطلاق کرد. قند خون را در بدن هر فرد با عمل هموستاز کنترل می کنند.

آزمایشاتی برای بهتر کنترل کردن قند خون

با کاهش میزان استاندارد قند خون بیماری هایپوگلیسمی(هیپوگلیسمی)ایجاد می گردد و با افزایش میزان استاندارد قند خون بیماری هایپرگلیسمی(هیپرگلیسمی) بوجود می آید. طبق گفته های یک متخصص داخلی: با انجام بعضی از آزمایش‌ها می‌توان از افزایش قند خون و ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری کرد.

حجت نیکویی متخصص داخلی با بیان اینکه افراد بالای ۴۵ سال در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند،اضافه نمود: افراد با این سنین جهت جلوگیری از بروز و تشدید دیابت باید هر ۲ سال یک بار آزمایش قند خون را تکرار نمایند.

همچنین این متخصص داخلی کاهش بی دلیل وزن را از نشانه های دیابت نوع یک دانست و در ادامه از دیگر علائم این عارضه سخن گفت این علائم عبارتند از: تکرر ادرار، تاری دید، خستگی، ترک خوردگی لب و خشکی دهان. از علائم دیابت نوع دوم می توان به موارد زیر اشاره کرد: عفونت ادراری، احساس مورمور شدن دست و پا، سوزش ادرار، عدم بهبود زخم و بریدگی و سردرد و غیره.

     وی ضمن تاکید بر اینکه قند خون طبیعی ۷۰ الی ۹۹ میلی گرم در دسی لیتر است، افزود: میزان قند خون بین ۱۰۰ الی ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی لیتر نشان دهنده مرحله پیش دیابت بوده و قند خون ناشتای بین ۱۱۰ الی ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر اختلال گلوکز ناشتا را نشان می دهد.

این متخصص داخلی همچنین تاکید کرد که در زمان اندازه گیری قند خون ناشتا، باید تا شش ساعت قبل از آزمایش از خوردن هر گونه مواد غذایی به جز آب خودداری شود. همچنین ایشان تاکید کردند: آزمایش قند خون ناشتا برای تشخیص بیماری پیش دیابت مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که حدود پنج میلی متر خون وریدی جهت انجام این آزمایش کافی است.

نیکویی هم چنین به افرادی که ناشتا آزمایش می دهند توصیه کرد، بعد از آزمایش قند خون ناشتا کیک و آبمیوه مصرف نمایند تا از بروز سرگیجه و افت فشار جلوگیری شود، وی تاکید کرد که: استفاده از کمپرس گرم به مدت ۱۰ دقیقه موجب عدم بروز خون مردگی و کبودی می گردد.

وی با اشاره به اینکه میزان قند خون بعد از هشت ساعت حالت ناشتا و سپس ۲ ساعت بعد از خوردن محلول حاوی گلوکز مشخص می شود، تصریح کرد: آزمایش گلوکز پلاسمای رندوم جهت تشخیص دیابت است. این متخصص داخلی افزود در چهار مرتبه میزان قند خون یک آزمایش مشخص می شود، و دیابت حاملگی با انجام آزمایش OGTT اندازه گیری می شود.

 اگر میزان قند خون افراد باردار حداقل ۲ بار بیش از حد طبیعی را نشان دهد، خطر ابتلا به دیابت حاملگی وجود دارد. نیکویی با بیان اینکه مبتلایان به دیابت با مصرف روزانه یک گرم پودر چای سبز قند خون خود را کاهش می دهند، راه حل بهتری را نیز ارئه داد که آن، مصرف ۲۰ الی ۵۰ گرم پودر دانه شنبلیله است که موجب کاهش قند و چربی های ناشتا می شود.

[click_like post_id='158023']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.