316

بلایی که آلودگی با سرب به سرمان می آورد

|
0 دیدگاه

از مضرات وجود سرب در بدن چه میزان اطلاع دارید این ماده فلزی چه عوارضی برای سلامتی ما در بر دارد چه منابع غذایی حاوی سرب هستند.

بلایی که آلودگی با سرب به سرمان می آورد

ویژگی های اسن ماده معدنی چگونه است از راههای مختلف گوارشی و پوستی و تنفسی می تواند وارد بدنتان شود بد نیست با علائم بالینی رایج برای مسمومیت با سرب آشنا شوید مسمومیت با سرب یـعنی بالا بودن سطح سرب که یک فلز فاقد ارزش بیولوژیک شناخته شده در بدن است.

سرب در همه جا یافت می شود (در هوا در اثر دود اتومبیل، بر روی زمین، در خانه ها و در اشیاء مختلف) روزانه مقدار کمی سرب به بدن همه افراد وارد می شود که معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. مقدار خیلی زیاد سرب در بدن می تواند پیامدهای ناگواری به دنبال داشته باشد.

در این شرایط تقریبا همه اعضای بدن، به ویژه کلیه ها و دستگاه عصبی مرکزی درگیر می شوند.کارگران صنایع، بیش از هر ماده ی سمی دیگر در مواجهه با سرب هستند. به علت ویژگی های سرب، این فلز در انواع گوناگون صنایع به کار می رود.

سرب چه ویژگی هایی دارد؟

نقطه ی جوش آن پائین است.
آسانی با فلزهای دیگر مخلوط می شود و آلیاژ ایجاد می کند.
به آسانی اکسیده می شود.
مستعد خوردگی فلز است

مسمومیت با سرب از چه طریقی روی می دهد ؟

 راه استنشاق

بیشتر موارد مسمومیت سرب در صنعت، به علت استنشاق بخار و غبارهای سرب یا ترکیبات آن است.

راه گوارش

مسمومیت از سرب از راه خوردن کمتر روی می دهد. مقادیر ناچیز سرب که در دستگاه تنفسی فوقانی گیر افتاده باشند ممکن است خورده شوند.

خوردن سرب از راه خوردن و آشامیدن با دست های آلوده هم ممکن است اتفاق بیافتد.قاچاقچیان مواد مخدر، به دلیل ارزانی سرب همچنان تریاک را با این ماده نصف به نصف مخلوط می کنند که مصرف آن معتادان را مسموم کرده و کبد، طحال، کلیه و در نهایت مغز آنها را از بین می برد.

راه پوست

جذب از راه پوست تنها در صورت مواجهه با ترکیب های آلی سرب ممکن است روی دهد (به خصوص تترا اتیل سرب). ترکیب های غیرآلی سرب از راه پوست جذب نمی شوند.

علائم بالینی مسمومیت از سرب:

قولنج های شکمی
یبوست سخت
کم شدن اشتها
وجود خط آبی در کام
نقطه دار شدن گویچه های سرخ
کم خونی
بی خوابی
سردرد
توهم روانی
هذیان

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.