218

حیات و زندگی به کمک باکتریهای مفید!

|
0 دیدگاه

بصورت کلی اگر باکتریها بر روی زمین فعالیت نداشته باشند حیات و زندگی بر روی این کره خاکی با اختلال مواجه خواهد شد.

حیات و زندگی به کمک باکتریهای مفید!

باکتریها ساختارشان ساده است و احتمالاً شما هم نمیدانید که همه باکتریها بیماری زا نیستند. باکتریهای مفیدی وجود دارند که علاوه بر بیماری زا نبودن آنها، بدن به آن ها نیاز دارد و در واقع با بدن هماهنگ هستند.

بلافاصله بعد از تولد میلیونها باکتری از بدن مادر به بدن نوزاد جابجا شده و در پوست و دستگاه گوارش جایگزین می شوند و شروع به زندگی می کنند.

درست در این موقع سیستم ایمنی بدن ما اینها را شناخته و به آنها به چشم خودی نگاه میکند. این باکتریها باعث بیماری نمی شوند و سیستم دفاعی بدن نوزاد نیز به آنها واکنش نشان نمی دهد. یک نوع صلح بین بدن و این باکتریها بوجود می آید. تغذیه اینها از بدن نوزاد بوده و در مقابل فایده هایی به بدن نوزاد میرسانند. مثلا تولید ویتامین B۱۲ در روده توسط این باکتریها انجام میشود.

وجود اینها در پوست به تنظیم سیستم دفاعی پوست کمک می کند.

مصرف نابجا و غیرضروری آنتی بیوتیک، بخصوص در دوران نوزادی به استقرار و جایگزینی این باکتریهای مفید آسیب میزند.مطالعات علمی نشان داده مصرف آنتی بیوتیک در نوزادی خطر ابتلا به آسم و اگزمای پوستی را در سن بالاتر افزایش میدهد. البته گاهی آنتی بیوتیک ضروری و نجات دهنده است. درچنین مواقعی میتوان از پروبیوتیکهای پوستی یا گوارشی برای کمتر آسیب دیدن این گنجینه میکروبها استفاده کرد.

به مجموعه این میکروبها به زبان علمی “میکروبیوم” گفته میشود.هر ناحیه ازبدن میکروبهای خاص خود را دارد. به میکروبهای خاص یک ناحیه “میکروبیوتا” می گویند. جالب اینکه تغییرات وجابجایی و کم و زیاد شدن این میکروبیوم در برخی بیماریهای التهابی پوست نقش دارند. مثلا در فاز تشدید اگزمای سرشتی و یا آتوپیک اگزما تعداد این میکروبیوم بالا میرود.

به دلیل نقص ذاتی و خشکی پوست در اگزمای سرشتی، این میکروبیوم پوستی از جاهای نابجا با میزان بالا در معرض دید سیستم ایمنی بدن قرار گرفته و واکنش زیادی بدن به میکروبیوم در پروسه تشدید بیماری نقش آفرینی میکند. درچنین مواقعی کنترل میکروبیوم پوستی به درمان اگزما کمک میکند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.