288

خواص عالی و کم نظیر سبزی های کلمی

|
0 دیدگاه

آیا شما هم جزو مصرف کنندگان سبزی های کلمی هستید؟ با خواص و ویژگی های این سبزیجات آشنایی دارید و می دانید حاوی چه املاح و ویتامین هایی برای بدنمان هستند؟

خواص عالی و کم نظیر سبزی های کلمی

برای مقابله با انواع سرطان ها و بیماری های خطرناک می توانید از این سبزی ها کمک بگیرید. ترکیبات خاص سبزی‌ های کلمی در این زمینه به کمک شما می آیند،

انواع سبزی‌ های کلمی (Cruciferous) سرشار از مواد مغذی مهم هستند. مانند چند نوع از کاروتنوئیدها (بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین)، ویتامین C ، E و K، فولات و املاح، به‌ علاوه، منبع خوبی هم برای دریافت فیبر به شمار می‌روند.

نکته دیگر این‌ که انواع سبزی‌ های کلمی حاوی عناصر خاصی به‌ نام گلوکوزینولات هستند که به‌ عنوان مواد شیمیایی حاوی سولفور شناخته می‌ شوند. دقیقا همین مواد شیمیایی، بوی تُند و طعم تلخ سبزی‌ های کلمی را به‌ وجود می‌آورند. گلوکوزینولات درحین آماده‌سازی مواد غذایی، جویدن و هضم، به ترکیبات فعال بیولوژیکی تبدیل می‌ شود. مانند ایندول، نیتریل، تیوسیانات و ایزوتیوسیانات.

ایندول-۳-کاربینول (نوعی ایندول) و سولفورافان (نوعی ایزوتیوسیانات)، بیشتر از همه عناصر دیگر به‌ خاطر اثرات ضد سرطانی‌ شان مورد بررسی و ارزیابی واقع شده‌اند. محققان در آزمایش روی نمونه‌ های حیوانی دریافته‌ اند که ایندول و ایزوتیوسیانات، رشد سرطان را در اندام‌ های مختلف در سرطان مثانه، سرطان پستان، سرطان کولون، سرطان کبد، سرطان ریه و معده، مهار می‌ کند.

این مطالعات نشان داده‌اند که ترکیبات خاص سبزی‌ های کلمی می‌ توانند به شیوه‌ های مختلف از ابتلا به سرطان پیشگیری کنند.

کمک به محافظت از سلول‌ ها در مقابل آسیب‌ دیدگی DNA، کمک به غیرفعال‌سازی عناصر سرطان‌زا، اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی، اثرات ضدالتهابی، القای مرگ سلولی (آپوپتوز)، جلوگیری از تشکیل عروق خونی تومور (آنژیوژنز) و مهاجرت سلول‌های تومور (زمینه‌ساز متاستاز) از اثرات مفید سبزی های کلمی به شمار می روند.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.