264

درباره زایمان زودرس و خطراتی که مادر و فرزند را تهدید می کند

|
0 دیدگاه

آیا می دانید زایمان زودرس چه آسیب هایی به سلامت مادر و جنین وارد می کند؟ آیا از ارتباط این نوع زایمان با انواع امراض قلبی آگاهی دارید؟

درباره زایمان زودرس و خطراتی که مادر و فرزند را تهدید می کند

بعضی اختلالات فشار خون با بروز زایمان زودرس تشدید شده و عاملی برای ایجاد انواع امراض قلبی به شمار می روند. به برخی از توضیحات پزشکان در این زمینه دقت کنید:

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که زایمان زودرس، نرخ ابتلای زنان به بیماری قلبی و عروقی را تا ۴۰% افزایش می دهد. محققان بیمارستان “برگهام” در این مطالعه اطلاعات دوران حاملگی مربوط به ۷۰۱۸۲ زن را بررسی کرده اند.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، محققان در این مطالعه ارتباط میان تولدهای پیش از موعد و ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) را بررسی و با عواملی همچون سن، تحصیلات، شیوه زندگی قبل از بارداری و نیز عوامل خطرساز ابتلا به بیماری قلبی و عروقی مادران تطبیق داده اند.

براساس این مطالعه، زایمان زودرس در قیاس با زایمان به موقع، با افزایش چهل درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی ارتباط دارد و این خطر برای زنانی که بیش از یک زایمان زودرس دارند، افزایش می یابد. نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد زنانی که زودتر از ۳۲ هفتگی بارداری، نوزاد خود را به دنیا آورند،

با خطر دو برابری ابتلا به بیماری قلبی و عروقی روبرو می شوند. این افزایش خطر حتی در زایمان های زودرسی که با اختلال های فشار خون بالا در دوران بارداری همراه نبودند، همچنان وجود داشت.

محققان ابراز امیدواری می کنند که این مطالعه به آنها در شناسایی زنانی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی و عروقی قرار دارند، کمک کرده و متخصصان را قادر سازد تا تدابیر پیشگیرانه مناسب اتخاذ نمایند. تولد پیش از موعد زمانی حادث می شود که نوزاد زودتر از سی و هفتمین هفته بارداری به دنیا می آید.

از آنجا که مغز نوزاد در هفته های آخر بارداری تحولات مهمی را سپری می کند، بیشتر نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند، با خطر جدی ابتلا به ناتوانی ها و یا حتی مرگ روبرو هستند. به علاوه، هفته های آخر بارداری برای تکامل کامل ارگان های مهمی مانند ریه ها و کبد حیاتی هستند.

این مطالعه در مجله انجمن قلب آمریکا به نام Circulation منتشر شده است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.