Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
معرفی بیماری نادری بنام «لوپوس»
1071

معرفی بیماری نادری بنام «لوپوس»

|
0 دیدگاه

بیماری نادر “لوپوس”یک بیماری روماتیسمی مزمن است که موجب بروز التهاب در بافت های مختلفی از بدن می‌شود.  این بیماری با شدت های متفاوتی در بیماران مشاهده می شود و دو نوع دارد.

معرفی بیماری نادری بنام «لوپوس»

بیماری لوپوس (Systemic lupus erythematosus) با نام اختصاری (SLE) یکی از انواع بیماری خود ایمنی است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن بیمار شروع به حمله بافت ها و اندام های بدن خود فرد می کند. این حملات باعث التهاب، ورم و آسیب دیدن نقاط مختلف بدن همچون مفاصل، پوست، کلیه ها، خون، قلب و ریه می شود.

علایم لوپوس مشابه علایم برخی از بیماری های پوستی است و همین امر تشخیص آن را سخت می کند.

بعضی افراد مستعد ابتلا به این بیماری بدنیا می آیند و عوامل ساده و معمولی همچون عفونت ها، مصرف بعضی دارو های خاص و یا حتی نور خورشید محرک ابتلای آنها به لوپوس می شود. هرچند درمان کاملی برای لوپوس وجود ندارد، اما درمان هایی برای کنترل و کاهش آن وجود دارد.

 انواع بیماری نادر لوپوس:

۱ پوستی(Discoid Lupus Erythematosus) با نام اختصاری (DLE) یک بیمارى مزمن پوستى است که در صد کمى از آنها مبتلا به (SLE) هستند و بقیه فقط مشکل پوستى دارند.

لوپوس منتشر (Systemic): بیمارى لوپوس اریتماتوى منتشر (SLE) که به اختصار لوپوس نامیده می‌شود از دسته بیمارى هاى خود ایمنى است. لغت “منتشر” بدین معنى است که این بیمارى قادر است قسمت هایى از بدن را درگیر سازد.

”اریتماتو” به معنى قرمز رنگ است که بخاطر هاله قرمز رنگ روى پوست گونه ها به این نام گذاشته شده است .

سیستم ایمنی بدن به صورت طبیعی، آنتی بادی‌هایی دارد که این آنتی بادی‌ها علیه ویروس ها ودیگر مواد خارجی عمل می‌کنند.

این موادخارجی درواقع به عنوان آنتی ژن عمل می کنند و اختلالات سیستم ایمنی بدن راسبب می شوند دربیماری لوپوس درواقع سیستم ایمنی نمی تواند فرقی بین ماده خارجی و سلول ها و بافت خود بدن بگذارد، درنتیجه به بافت خودی حمله می کند. این روند دلیل التهاب و درد و صدمه، در قسمت‌های مختلف بدن است.

۳ دارو یی (Drug – Induced) بیمارى است با علائم مشابه لوپوس که در اثر مصرف بعضى داروها ایجاد می شود و با قطع دارو بر طرف می‌شود.

در این بیمارى آنتى بادی‌هایى تولید میشود که بجاى عمل کردن بر علیه باکتری‌ها، بر علیه سلول‌هاى بدن فرد وارد عمل می‌شوند. حاصل عملکرد آنتى بادی‌ها بر علیه سلول‌هاى بدن تولید کمپلکس هاى ایمنى است که با گردش در جریان خون و رسوب در بافت هاى مختلف سبب تخریب بافت ها می شود.

اگرچه لوپوس یک بیمارى چند ارگانى (مولتى سیستم) است که ارگان هاى مختلف بدن را می‌تواند درگیر سازد، بیشتر بیماران به فرم هاى شدید بیمارى مبتلا نمی‌شوند.
سیر بیمارى به صورت دوره هاى عود و بهبود است. درگیرى شدید ارگان هاى حیاتى (کلیه، قلب، ریه، مغز) نادر است و بیشتر بیماران زندگى عادى خواهند داشت .
نوزادی – جنینی (Neonatal Lupus): یک بیمارى نادر است که نوزادان به آن مبتلا می‌شوند و با علائم پوستى، قلبى و کاهش پلاکت هاى خون تظاهر می‌کند.

علائم بیماری نادر لوپوس در انواع مختلف:

علایم و نشانه‌هایی که ممکن است زنگ خطری برای عود بیماری لوپوس باشد.
خسته شدن بیش از حد انتظار
احساس ضعف مداوم
احساس درد در تمام بدن
داشتن تب به صورت خفیف یا شدید
بی اشتهایی مداوم
کاهش وزن ناخواسته
افزایش ریزش مو
خونریزی از بینی به صورت مکرر
زخم‌های سقف دهان به طوری که پس از خوردن غذاهای تند دچار سوزش شود
بثورات پوستی در نقاط مختلف بدن
درد مفاصل
تورم مفاصل
خستگی مفاصل هنگام برخاستن از خواب
درد قفسه سینه با افزایش تنفس
تنگی نفس
سرفه همراه با خلط خونی
سردردهای غیرمعمول و مداوم
احساس حالت تهوع و استفراغ
احساس ناراحتی و درد در شکم به طور مداوم
ورم کردن پاها به طور مداوم
ورم کردن پلک‌ها
دیده شدن خون در ادرار
در صورت بالا رفتن مقدار (pt) علامت مشخصه لوپوس است

درمان بیماری لوپوس:

برای درمان لوپوس حاد کورتیکوستروئید تجویز می‌شود. تجویز داروی ضد مالاریا مانند هیدروکسی کلروکینهم مؤثر است. از کرم‌های محافظت کننده در مقابل نور مانند «کورتیکوئید» استفاده می‌کنند. در موراد مقاوم به کورتیکواستروئیدها از داروهای ضعیف کننده ایمنی مانند آزاتیوپرین، میکوفنولات موفتیل و سیکلوفسفامید استفاده می‌شود.

داروی تزریقی جدید، با نام بنلیستا (Benlysta)، هم اولین دارویی است که به طور ویژه برای درمان لوپوس ساخته شده ‌است.

[click_like post_id='157952']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.