441

هورمون عشق! درمان کننده وزوز گوش

|
0 دیدگاه

وظیفه گوش دریافت صدا است و این عضو بدن اندامی حسی میباشد. گوش داخلی، میانی و خارجی، ۳ قسمت تشکیل دهنده گوش هستند.

هورمون عشق! درمان کننده وزوز گوش

درک اصوات با طول موج ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز توسط گوش انسان امکانپذیر است و اگر گوش نتواند صداها را به انسان منتقل کند درصد مهمی از زندگی روزمره مان به تعویق خواهد افتاد و باعث مشکلات متعددی می شود.

محققان برزیلی طی یک مطالعه کوچک و مقدماتی بیان کردند که استفاده از هورمون اکسی‌ توسین در بینی، می‌ تواند به کسانی که از وزوز مزمن گوش رنج می‌ برند، کمک کند. به نقل از WebMD، به اکسی‌ توسین، «هورمون عشق» هم می‌ گویند چراکه باعث افزایش روابط اجتماعی می‌ شود. این هورمون می‌ تواند باعث تخفیف زنگ‌ زدن‌ها و وزوزهای آزاردهنده گوش شود.

محقق راهبر مطالعه، دکتر اندریا آزودو، از دپارتمان گوش و حلق و بینی دانشگاه سائوپائولو، گفت:«اکسی‌ توسین در مغز و گوش عملکردی دارد که ممکن است به درمان وزوز گوش کمک کرده و آسودگی فوری فراهم آورد.»

با این حال آزودو می‌ گوید مشخص نیست که اکسی‌ توسین چطور به کاهش وزوز گوش کمک می‌ کند. او گمانه‌ زنی کرد که این امر شاید مربوط به اثر اکسی‌ توسین در گوش و مرتبط با تظیم مایع گوش درونی باشد و شاید اثری در مغز مرتبط با ناقل عصبی دوپامین داشته باشد.

آزودو گفت:

وزوزو گوش در برخی بیماران ناپدید شد و یا به حد غیرآزاردهنده‌ ای رسید. پس از پایان دوره درمانی، وزوز گوش در برخی افراد کاهش‌ یافته باقی ماند و در برخی افزایش داشت که این قضیه در هر درمانی معمول است. اگرچه اکسی‌ توسین به نظر بی‌خطر می‌ آید، اما اثرات بلندمدت آن مشخص نیست.

آزودو می‌ گوید:ما هیچ اثر جانبی‌ای مشاهده نکردیم اما به مطالعات بیشتر و بزرگتری نیاز است تا نقش اکسی‌ توسین در درمان وزوز گوش تثبیت شود.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.