301

ورزشی برای افزایش قدرت مغز !

|
0 دیدگاه

ایروبیک و ورزش های هوازی را می توان از جمله ورزش هایی به شمار آورد که برای تمام افراد و در تمام سنین بسیار مناسب می باشند و کمک شایانی به حفظ سلامت وی می کنند.

ورزشی برای افزایش قدرت مغز !

از فواید دیگر این نوع ورزش ها می توان به کمک به بهبود عملکرد مغز و همچنین پیشگیری از ابتلا به بیماری های مغزی اشاره کرد

آیا به افزایش قدرتهای ذهنی خود علاقه مند هستید ؟

مطالعات جدید نشان میدهد که ورزشهای هوازی قدرت های ذهنی را بیشتر می کند، ماکس وینترمارک استاد دانشگاه استانفورد در این باره بیان کرد:

کسانی که چهار بار در هفته به مدت شش ماه متوالی ورزش هوازی می کنند نسبت به کسانی که ورزشهای کششی انجام میدهند ، افزایش بیشتری در قدرت مغزی پیدا میکنند، این نتایج ، شگفت آور است به خصوص آنکه این مطالعه تغییراتی را نشان میدهد که فقط در قدرت مغز نیست بلکه در تواناییهای درکی هم هست .

در یک مطالعه ۳۵ فرد بالغ که از ضعف ادراکی (MCI)شاکی بودند شرکت کردند و تحت ورزش های کششی و هوازی قرار گرفتند.

بررسیها با MRI و امواج الکترومغناطیس برای تصویر برداری از مغز انجام شد، محققان بررسی کردند که آیا تمرینات منظم ، نقشی در تکامل قدرت ادراکی دارد یا نه .. ، بر اساس این مطالعه، میزان ماده خاکستری در همه این افراد افزایش یافت . این قسمت از مغز یعنی بخش خاکستری ، حاوی جسم سلولی سلولهای عصبی است .

محققان فهمیدند شرکت در ورزشهای هوازی منجر به افزایش بیشتری در حجم قسمت خاکستری مغز میشود و منطقه corpus callosum از جمله آنها است. این منطقه، الیاف عصبی را بین نیمه راست و چپ مغز جابجا می کند .

در افراد شرکت کننده در ورزشهای هوازی ، شش ماه پس از مطالعه، مهارتهای ادراکی افزایش داشت ولی این حالت در ورزشهای کششی و نرمش مشاهده نشد و این مهارتهای ادراکی شامل حافظه عملکردی و تفکر برای حل مشکلات است .محققان میگویند ورزشهای هوازی ممکن است بیشتر از ورزشهای کششی و نرمشی به حفظ قدرتهای مغز در کسانی که از ضعف ادراکی رنج میبرند، کمک کند.

این اکتشاف به ایجاد بحثهای بیشتر درباره تغییرات مغز در انواع مختلف تمرینات ورزشی منجر میشود.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.