622

از لنز طبی بیشتر بدانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

لنز طبی اغلب در حالت صحیح، باید زمانی استفاده شود که فرد به ناتوانی چشمی مبتلاست و تمایلی نیز برای استفاده از عینک ندارد. لنز طبی به دلیل استفاده آسان، طرفداران زیادی دارد.

انواع لنز طبی 

لنز طبی انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

لنز طبی نرم برای نزدیک بینی و دوربینی
لنز طبی برای آستیگات های بالا و قوز قرنیه (کراتوکونوس)
لنز طبی توریک (ترکیب نرم توریک و سخت توریک) برای بیماران آستیگمات
لنز طبی هارد

لنز طبی سافت توریک دارای ساختار نرم است و در آن مقدار زیادی رطوبت وجود دارد که شباهت زیادی به لنز طبی سافت دارند. این نوع لنزها به طور کامل عارضه آسیگماتیسم را پوشش می دهند. اما قیمت آنها بالاست و به ندرت در بازار پیدا می شوند.

لنز طبی هارد رطوبت کمتری در مقایسه با لنز طبی سافت و سافت توریک دارند. اما می توانند اکسیژن را به تمامی نواحیچشم منتقل کنند. افرادی که به دلیل آستیگماتیسم بالا، قوز قرنیه و … نمی توانند از لنز سافت استفاده کنند، لنز طبی هارد گزینه مناسبی است. قیمت لنز طبی هارد (سخت) نسبت به لنز طبی سافت بیشتر است.

یک تقسیم بندی دیگر از لنز طبی براساس طول عمر آنها یا بهداشتی بودن است که به چند نوع تقسیم می شوند:

لنز طبی تماسی یکبار مصرف یا روزانه
لنز طبی یک ماهه یا ماهانه
لنز طبی سه ماهه یا سالیانه

با وجودی که در جامعه تبلیغات زیادی بر علیه لنزها می شود، باید گفت اگر لنز طبی با رعایت تمامی موارد و نکات بهداشت استفاده شوند، هیچ آسیبی به چشم وارد نمی کنند. افرادی که از لنز طبی استفاده می کنند، باید متوجه گذاشتن و برداشتن آن در چشم باشند. به طوری که به چشم هیچ آسیبی وارد نگردد.

در صورتی که این نکات رعایت نشود، حساسیت، خارش، قرمزی و عفونت چشم را به دنبال دارد. لنز طبی در داروخانه ها و مراکز سنجش چشم به فروش می رسد. ضمن اینکه مراکز فروش لنز طبی موظفند تا تمامی آموزش های دقیق در مورد استفاده و نگهداری از این لنزها را به مراجعین شرح دهند.

چه افرادی می توانند از لنز طبی استفاده کنند

همه افرادی که به عارضه آستیگمات، ضعف چشمانی (دوربینی یا نزدیک بینی) و … مبتلا هستند، می توانند از لنز طبی سافت (نرم) استفاده کنند. در صورتی که میزان عارضه آستیگمات در فرد حداکثر نمره (مثبت یا منفی) باشد، می توان از لنز طبی سافت یا لنز طبی تماسی استفاده کرد.

در صورتی که میزان ابتلای بیمار به عارضه آستیگماتیسم بین ۱،۲۵ تا ۲ نمره باشد، می تواند از لنز طبی سافت استفاده کند. همچنین اگر میزان این عارضه در چشم های بیمار بیشتر از نمره ۲ باشد، می تواند از لنز طبی سافت توریک و یا لنز طبی هارد RGP استفاده کند.

مزایای لنز طبی

افرادی که مجبورند به طور مداوم از عینک های طبی استفاده کنند، گاهی خسته می شوند. بویژه اینکه جای عینک بر روی بینی باقی می ماند که چندان خوشایند نیست.

این افراد گاهی تمایل زیادی به لنز طبی دارند. زمانی که افراد از لنز طبی استفاده می کنند، دیگر نگران بخار گرفتن، کثیف شدن و یا شکستن و گم شدن عینک خود نیستند. همچنین ضعف بینایی آنها نیز از دید دیگران پنهان می ماند.

از دیگر مزایای لنز طبی باید به افزایش دید و قدرت بینایی اشاره کرد. همچنین اگر فرد ورزشکار باشد، برخلاف عینک که برای فرد مزاحمت زیادی ایجاد می کند، استفاده از لنز شرایط راحت تری را در اختیار او قرار می دهد. افرادی که جراحی بینی انجام داده اند نیز می توانند از لنز طبی استفاده کنند.

معایب لنز طبی

با وجود تمامی مزایایی که لنز طبی به دنبال دارد، اما عاری از عیب و نقص نیست و مشکلات زیادی را نیز به دنبال دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش ورود اکسیژن به چشم

افرادی که از لنز طبی استفاده می کنند، به طور مداوم باید مراقب چشمان خود باشند تا از ورود آلودگی به آنها جلوگیری شود.

همچنین لنز طبی ورود اکسیژن کافی به قرنیه چشم را کاهش می دهد. حتی با وجودی که لنز طبی هارد نسبت به سایر لنزهای طبی قدرت بیشتری در جذب اکسیژن دارد، اما باز هم می تواند تا حدودی از ورود اکسیژن کافی به قرنیه جلوگیری کند.

به خطر افتادن سلامت چشم

در صورتی که از لنز طبی به خوبی مراقبت نشود، موجب عفونت چشم، زخم قرنیه و حساس شدن چشم ها می شود. اگر فرد به این عوارض بی توجه باشد، پس از مدتی ممکن است به کوری وی نیز منجر شود. از دیگر مشکلاتی که به دنبال استفاده طولانی مدت از لنز طبی سلامت بینایی را تهدید می کند، می توان موارد زیر را نام برد:

خشکی چشم
تورم و یا مشکلات قرنیه از قبیل تغییر شکل و خراشیدگی قرنیه و یا تاری دید
حساسیت چشم به مواد شوینده لنز
تجمع رسوب در لنز و احساس سنگینی و ناراحتی در ناحیه چشم
احتمال خطر عفونت چشم
تورم چشم و پلک

نحوه مراقبت از لنز طبی

با توجه به اینکه بی توجهی به شرایط صحیح نگهداری و استفاده از لنز طبی، مشکلات عدیده ای را به دنبال دارد، توجه به توصیه های زیر ضرورت پیدا می کند:
قبل از اینکه از لنز طبی استفاده کنید، ابتدا دست های خود را با مواد شوینده به طور کامل بشویید.
در صورتی که رنگ محلول ضدعفونی کننده لنز تغییر کرده است، آن را دور بریزید.
برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن لنزها باید آن را به آرامی بر روی لنز بمالید.
از لنز طبی به مدت کوتاهی استفاده کنید. بهتر است از زمان تعیین شده آن (تاریخ مصرف لنز طبی) کمتر باشد.
پس از اینکه لنز طبی را از چشم خود خارج کردید، باید آن را با آب ولرم بشویید و پس از اینکه آن را خشک کردید، در داخل محلول مخصوص قرار دهید.
لنز طبی باید هر شش ماه یکبار تعویض شود. حتی اگر تاریخ مصرف آن بیش از شش ماه است، نباید بیشتر از این مدت آن را استفاده کنید.
هیچ گاه لنز طبی را با محلول های خانگی یا آب دهان تمیز نکنید. زیرا لنز طبی  با محلول های خانگی به خوبی تمیز نمی شوند و از سوی دیگر با آب دهان نیز میکروب ها بر روی لنز باقی می مانند که موجب مشکلات بینایی می شوند.
تا جایی که ممکن است از لنزهای رنگی دوری کنید. در این نوع لنزها تنها زیبایی چشم آن هم برای مدت کوتاه را به دنبال دارد و هیچ تضمینی برای حفظ سلامت بینایی و چشم وجود ندارد. می شود.
هر گاه محلول جدید برای ضدعفونی کردن چشم را تهیه کرده اید، نباید آن را با محلول قبلی ترکیب کنید. همچنین محلول های مختلف را با یکدیگر مخلوط نکنید.
از لنز طبی دیگران استفاده نکنید و لنزهای خود را نیز به دیگران امانت ندهید.
اگر مجبور هستید به طور مداوم از لنز طبی استفاده کنید، هر روز آن را استریل کنید.
لنز طبی یکبار مصرف را استریل نکنید و پس از استفاده آن را دور بیندازید.
در صورتی که زمان استفاده از لنز طبی، با مشکلاتی از قبیل تاری در دید، احساس خراشیدگی در چشم، درد و ناراحتی در چشم، ترشح و یا اشک بیش از حد، خارش، سوزش، ورم و … مواجه شدید، به چشم پزشک مراجعه کنید.
افرادی که به نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم مبتلا هستند، می توانند از لنز طبی استفاده کنند. اما بیماران مبتلا به دیابت بهتر است از این نوع لنزها فاصله بگیرند.
قبل از خواب لنز طبی را از چشم خود خارج کرده و آن را در محلول خود قرار دهید. اگر ناچار هستید، شب با لنز بخوابید، باید قبل از خواب و بعد از بیدار شدن، قطره مخصوص مرطوب کننده چشم را استفاده کنید.

به طور مرتب لنزها را با همان روشی که پزشک توصیه کرده است، تمیز کنید و قبل از خارج کردن آن، ابتدا پلک خود را بسته و سپس لنز را از روی پلک با انگشتان ماساژ دهید.
برای شستشوی لنز طبی هیچگاه از آب شیر استفاده نکنید. زیرا این آب دارای میکروارگانیسم هایی است که موجب عفونت چشم می شود.
ظرفی که برای نگهداری لنز طبی استفاده می شود، باید هر سه ماه یکبار تعویض شود. قبل از اینکه لنز طبی را در آن قرار دهید، ابتدا آن را بخوبی تمیز کنید.
با لنز طبی در مقابل آتش قرار نگیرید. زیرا گرما موجب ذوب شدن لنز در چشم می شود که قرنیه ها را مسدود می کند و موجب نابینایی می شود. همچنین با لنز به استخر و حمام داغ نروید.
در صورتی که چشمانتان قرمز شدند و یا احساس ناراحتی بیش از حدی کردید، لنز طبی را از چشم خود خارج کنید و اجازه دهید تا چشمانتان برای مدتی استراحت کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.