Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
روماتیسم مفصلی یا آرتریت
500

روماتیسم مفصلی یا آرتریت

|
0 دیدگاه

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید عارضه ای است که سبب سوزش، بی تحرکی، درد و ورم مفصل می شود. بیماری روماتیسم مفصلی معمولا به صورت حاد بروز می کند و در مدت زمان طولانی سبب ناکارایی مفصل می شود.

روماتیسم مفصلی یا آرتریت

روماتیسم مفصلی معمولا از چهل سالگی به بعد افراد را درگیر می کند. این  بیماری در بین زنان  بیشتر از مردان رایج است. در حالت عادی، بدن افراد ساختار دفاعی ویژه ای دارد که از طریق آن در مقابل حمله ویروس ها از خود دفاع می کند. این سیستم دفاعی موادی به نام آنتی بادی یا پادتن می سازد که این مواد، ویروسهای تخریب کننده را از بین می برد.

ولی بعضی وقتها به دلایل نامشخصی نظام دفاعی بدن به سلولهای سالم مفصل هجوم می آورند و بر ضد سلولهای مفصل، آنتی بادی یا پادتن می سازد. این آنتی بادی ها، سلول ها را مورد تهاجم قرار می دهند و به آنها صدمات شدیدی را وارد می کنند.

 زمانی که مفصل مورد هجوم قرار می گیرد. در این صورت فرد به روماتیسم مفصلیمبتلا می شود که ممکن است مفصل فرم و شکل خود را از دست بدهد و با مشکل حرکتی مواجه شود. نهایتا بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی توانایی تحرک عادی خود را از دست  می دهد.

رایج ترین نشانه های روماتیسم مفصلی

نشانه های کلی روماتیسم مفصلی عبارتند از: بی حالی، کم شدن اشتها، درد نامعلوم ماهیچه ها، خستگی.

نشانه های اختصاصی روماتیسم مفصلی

درد و ورم مفصل

زمانی که مفاصل قسمت پایین بدن دچار روماتیسم  می شود، فرد هنگام راه رفتن با مشکل روبرو می شود و لنگ می زند.

خشکی مفصل  اکثر مواقع،  در آغاز روز بیشتر می شود اما پس از چند ساعت بهبود می یابد.

سایر علائم روماتیسم مفصلی

گاهی در روماتیسم مفصلی، علائم دیگری از قبیل برآمدگی های پیرامون مفاصل و جاهایی که بیشتر تحت فشارند، مشاهده می شود. برای مثال ممکن است پشت ساق دست و آرنج و پشت سر بیمار برآمده شود که در برخی از مواقع دچار صدمه و عفونت می شود.

همچنین گرفتار شدن سلول ریه و پرده های کنار آن که سبب تنگی نفس می شود، از دیگر علائم روماتیسم مفصلی است.

در روماتیسم مفصلی عروق خونی هم گرفتار می شود و از عملکرد صحیح خود باز می مانند. به دنبال این امر عروقپوست و دستگاه عصبی نیز دچار اختلال می شود و ممکن است تمایم  قسمت های بدن را درگیر خود کند. برای مثال گرفتار شدن عروق خونی روده، طحال، لوزالمعده، ریه، گره های لنفاوی و کبد در برخی از بیماران مشاهده می شود.

گرفتاری عروق خونی، به شکل های مختلفی ظاهر می شود.

همچنین درصد کمی از بیماران روماتیسم مفصلی ممکن است که با آسیب چشمی مثل التهاب سفیدی چشم و خشکی چشم، سوزش تاندون ها، کم خونی و بالا رفتن دمای بدن مواجه شوند.

مفاصلی که بیشتر در معرض آسیب روماتیسم هستند عبارتند از: مفاصل انگشتان دست، مچ دست، و مچ پا.  اما با این وجود ممکن است مفاصل دیگر بدن را نیز درگیر کند.  برای مثال ممکن است زانو، مفصل ران، شانه، آرنج و گردن نیز درگیر بیماری روماتیسم مفصلی شوند.

این عارضه مفصلی هر دو طرف مفصل را نیز درگیر خود می کند. مثلا مچ  هر دو پا و یا  انگشتان هر دو دست را گرفتار می کند.

دشواریهای توأم با روماتیسم مفصلی

عارضه  قلبی عروقی مانند حمله قلبی  به خاطر فشار خون بالا و کم شدن تحرکات بدنی بیمار و یا به دلیل استفاده از داروهایی که شخص به اجبار باید از آنها استفاده کند، موجب تشدید بیماری روماتیسم مفصلی می شود.

از سوی دیگر روماتیسم مفصلی خود عامل تشدید کننده این بیماری است. به این معنا که عارضه قلبی و روماتیسم مفصلی یکدیگر را تشدید می کنند.

کم خونی از دیگر عوارض روماتیسم مفصلی است.عفونی شدن مفصل یا قسمتهای دیگر بدن که ممکن است با داروهایی که بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی مصرف می کند، رخ دهد.

پوکی استخوان نیز یکی دیگر از بیماری هایی ست که در نتیجه روماتیسم مفصلی بروز می کند.

پاره شدن  تاندون های پشت مچ دست، انفکاک یا از هم جدا شدن مهره های بالایی گردن، فشار بر نخاع و ظاهر شدن نشانه های عصبی نیز می تواند در نتیجه بیماری روماتیسم مفصلی بروز کند.

درمان روماتیسم مفصلی

هیچ روش قطعی برای درمان بیماری روماتیسم مفصلی وجود ندارد. با این وجود روش هایی نیز از سوی برخی از متخصصین ارائه شده است که از طریق آنها می توان التهاب مفاصل را کاهش داد و از صدمات شدید مفاصل و پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 این روش ها اگرچه قطعی نیستند، اما این امکان را به بیمار می دهد که بدون نیاز به کمک دیگران و به شکلی فعالانه به زندگی خود ادامه دهد.

روش ها درمان بیماری روماتیسم مفصلی عبارتند از:

مهار کردن روال رشد بیماری
داروهای DMARDS
داروهای بیولوژیک
داروهای التیام بخش درد
سایر روش ها
مهار کردن روال رشد بیماری

با مصرف دارو می توان از جریان رشد بیماری جلوگیری کرد. داروهایی مثل: داروهای ضد روماتیسم اصلاح کننده بیماری یا DMARDS  و داروهای بیولوژیک در درمان موقت روماتیسم مفصلی تاثیرگذار هستند.

داروهای DMARDS

این دارو تأثیر مواد شیمیایی  را که در نتیجه بیماری روماتیسم مفصلی در بدن ایجاد شده است و همچنین صدماتی که به غضروفهای پیرامون مفصل و استخوان تاندون ها (لیگامنتها) وارد شده است را از بین می برد.

داروهای بیولوژیک

این داروها تأثیر مواد شیمیایی در خون را که نظام ایمنی بدن را فعال می کند از بین می برد. این دارو  با روش تزریقی وارد بدن می شود و ممکن است عوارضی از قبیل بی حالی، بالا رفتن دمای بدن و سردرد را به همراه داشته باشد.

داروهای التیام بخش درد

داروهای التیام بخش درد شامل داروهای آرام بخش، داروهای ضد سوزش غیر استروئیدی و کورتیزون ها می باشند. کورتیزون عملکرد بسیار خوبی دارد و خشکی و سوزش مفاصل را کم می کند. این داروها به صورت قرص یا آمپول مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر روش های درمان روماتیسم مفصلی

برای درمان روماتیسم مفصلی روش های دیگری از قبیل فیزیوتراپی، آموزش و توصیه های مخصوص به بیمار،  استفاده از وسیله های کمکی و عمل جراحی نیز وجود دارد.

علت حاد شدن روماتیسم مفصلی

اضطراب، فشارهای روحی و روانی، عفونتها، تغذیه نامناسب و کار زیاد از جمله عواملی است که موجب تشدید بیماری روماتیسم مفصلی در افراد می شود.

روشهای مناسب برای مراقبت از مفاصل

 برای درمان روماتیسم مفصلی، وزن باید متعادل باشد. در صورت نیاز باید وزن را کم کرد تا به مفاصل فشار وارد نشود.
از لوازم کمکی مناسب با موقعیت بیمار استفاده شود. وسایل کمکی مثل عصا به بیماران روماتیسم مفصلی کمک زیادی می کند.
سعی کنید هنگام برخاستن و یا خم شدن یا جابه جا کردن وسایل سنگین وزن، از مفصل بزرگ خود کمک بگیرید.
هنگام ورزش کردن و انجام کارهای بیرون از منزل، از پوشش های محافظتی همچون زانو بند و مچ بند و غیره استفاده کنید.
سعی کنید ورزش های سبک را انجام دهید. ورزش هایی که به ماهیچه ها و مفاصل آسیب وارد می کند، به مرور زمان بیماری روماتیسم مفصلی را تشدید می کند.
از یک مفصل بیش از حد کار نکشید. زیرا سبب تشدید علایم بیماری می شود  و در نتیجه مفصل بیشتر صدمه می بیند.
استرس و فشارهای عصبی را  نیز کنترل و مدیریت کنید.

[click_like post_id='158410']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.