421

مادران الکلی در دوران بارداری

|
0 دیدگاه

 با مصرف الکل توسط مادران باردار در طول بارداری جنین موجود در رحم مادر مبتلا به سندرم جنین الکلی می گردد.

مادران الکلی در دوران بارداری

از علائم این بیماری می توان به  کم بودن وزن، ظاهر عجیب و غیر طبیعی، قد کوتاه بودن، کوچک بودن سر، ناهماهنگ بودن اعضای بدن، هوش کم، نارسایی در بینایی و شنوایی و مشکلات در رفتار کودک اشاره کرد.

این سندرم در فرزندانی با  مادرانی که بطور مزمن الکل می نوشند دیده می شود و موجب  عقب ماندگی جسمی قابل مشاهده که نشانه های آن از قبل از زایمان شروع شده و پس از تولد ادامه می یابد، می گردد. پژوهشگران علوم پزشکی، معیار های مشخصی را برای تشخیص  سندرم جنین الکی تعیین نموده اند.

حداقل یک خصوصیت از هر کدام از سه گروه باید تماما وجود داشته باشد تا تشخیص سندرم بر اساس معیار ها معتبر باشد.

۱- عقب ماندگی رشد قبل یا بعد از تولد

 ۲- آنومالی های صورت شامل شکاف های کوچک در پلک ها ، فیلتروم غیر واضح یا عدم وجود فیلتروم، چین های اپی کانتوس، پل بینی صاف، کوتاهی و درازی بینی، نازک بودن لب بالائی، گوش های پائین قرار گرفته غیر هم سطح و نقص تکاملی بخش میانی صورت است.

 ۳- احتلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی شامل میکروسفالی( کوچک بودن سر بچه) درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی یا سایر شواهد تکاملی عصبی- رفتاری غیر طبیعی مثل اختلال کاهش تمرکز و بیش فعالیتی همراه با عدم توجه.

     هیچ کدام نشانه های بالا به تنهائی برای تشخیص این سندرم کافی نیست. آنومالی های منفرد غیر اختصاصی هستند و ممکن است حتی در صورت عدم مصرف مشروب توسط مادر نیز دیده شود. دلائل محکم به منظور اثبات این تشخیص وجود سابقه مصرف زیاد مشروب توسط مادر در طی دوران بارداری است.

در یک بررسی ۳۲ زن که به الکل اعتیاد داشتند با ۴۶ مورد شاهد منطبق و نتایج بارداری در این دو گروه با یکدیگر مقایسه شد. در مادران الکی مرگ و میر دوران نزدیک به زایمان ۸ برابر شایعتر بود. عقب ماندگی، رشد کوچک بودن سر بچه و بهره هوشی پائین تر از ۸۰  در فرزندان مادران الکی نسبت به گروه شاهد به طور چشم گیری بیشتر بود.

کلا در ۴۳% فرزندان مادران الکلی و ۲% گروه کنترل نتایج غیر طبیعی و حاکی از بیماری دیده شد.

 در تحقیق دیگری که خطرات مصرف مقادیر کمتری از الکل را بررسی می نمود نتایح به این ترتیب ذکر شده است: ۹% از نوزادان متولد شده از کسانی که اصلا مصرف الکل در آن ها کم و یا حتی صفر است در گروه دارای بعضی ابنور مالیتی ها طبقه بندی شدند و ۱۴% از نوزادان کسانی که به مقدار متوسط مشروب می خوردند غیر طبیعی بودند،

که از دید آماری تفاوت چشمگیری بین این دو گروه وجود ندارد. اما در افرادی که به الکل اعتیاد دارند( مصرف متوسط روزانه ۳ اوز یا بیشتر از لیکور ۱۰۰ درجه)، ۳۲% نوزادان واجد آنومالی بودند. بطور کلی اگر آنومالی هائی مثل کاهش رشد و معاینات مغز و اعصاب غیر طبیعی را در نظر بگیریم،

۷۱% نوزادان زنان معتاد به الکل که میزان زیادی الکل مصرف مصرف می کنند غیر طبیعی بودند که این مقدار تقریبا دو برابر شیوع ابنفور مالیتی در گروه که به طور متوسط الکل مصرف می کنند یا حتی به ندرت الکل مصرف می کنند.

 در این تحقیق روشن شد که اگر مشروب از سقف ۴۵ میلی لیتر اتانل( معادل سه گیلاس ) در روز تجاوز نکند، خطری جنین را تهدید نمی کند. بطور کلی  یافته های غیر طبیعی بین فرزندان زنانی که مصرف روزانه مشروب در آنها کمتر از یک بار یا ۲-۱ بار مشروب خوردن در روز باشد بطور چشم گیری تفاوت ندارد.

مالفورماسیون های سیستم ادراری تناسلی با افزایش مصرف الکل افزایش می یابند و این احتمال هم چنان پا برجاست که با نوشیدن مشروب خطر  وقوع بعضی مالفورماسیون ها نیز وجود دارد. نوشیدن الکل بیش از اندازه هم چنان خطری عمده برای نوزاد به حساب آمده و کاهش مصرف حتی در اواسط بارداری هم به نوزاد کمک شایانی را می کند.

متخصصین علوم پزشکی اعلام کردند که مصرف اتفاقی مشروب در طی حاملگی هیچ خطر شناخته شده ای ندارد اما یادآوری کردند که هیچ سطح ایمنی قابل قبولی در مورد نوشیدن مشروبات الکلی تعریف نشده است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.