399

مکمل های ورزشی! آری یا خیر؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

همه ما دوست داریم اندامی زیبا و متناسب داشته باشیم. اما رسیدن به این خواسته نیازمند تمرین و پشتکار بسیار زیاد است.

مکمل های ورزشی! آری یا خیر؟

برخی افراد برای کوتاه تر کردن این مسیر کارهایی انجام می دهند که می تواند عواقب ناخوشایندی در پی داشته باشد. البته مصرف مکمل های ورزشی همیشه هم زیان بار نیست.

در دهه گذشته متخصصان چشم پزشکی مکمل‌های غذایی را جهت جلوگیری یا کند کردن روند پیشروی بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن(AMD) تجویز کرده‌اند. در حال حاضر مصرف مکمل‌ها برای حفظ سلامت چشم شایع‌تر شده است. اما آیا استفاده از این مکمل ها واقعاً باعث افزایش محافظت از چشم می شود؟

در مطالعه ای دریافت مکمل بیش از نیاز بدن مورد بررسی قرار گرفت. بیمار، فردی بدون سابقه ابتلا به AMD یا مشکلات بینایی بود که به دلیل رسوب کریستال در قسمت ماکولای(لکه زرد) هر دو چشمش به پزشک مراجعه کرده بود. او در ۸ سال اخیر علاوه بر مصرف غذاهای سرشار از لوتئین(از جمله بروکلی، کلم پیچ، اسفناج و …)

هر روز مکمل ۲۰ میلی‌گرم لوتئین نیز استفاده می کرد. بنابراین این شخص بیش از دو برابر میزان تجویز شده برای بیماران AMD، (روزانه ۱۰میلی‌گرم)، لوتئین مصرف می‌کرد.

نتایج مطالعات گذشته حاکی از آن بود که در مبتلایانی که در معرض خطر کم شدن بینایی ناشی از AMD بودند و مکمل ۱۰ میلی‌گرم لوتئین و ۲ میلی‌گرم zeaxanthi مصرف می کردند، خطر پیشروی AMD کمتر است.

لوتئین و zeaxanthi  از اعضای خانواده کاروتنوئیدها هستند و خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند که از آسیب چشم توسط نور جلوگیری می کنند.

بدن انسان نمی تواند کاروتنوئیدها را بسازد. لذا باید با مصرف غذاهای گیاهی یا مکمل  ها نیازش را تامین کند. در بیمار مذکور مقدار کاروتنوئیدها در سرم، پوست و شبکیه دست کم دو برابر بیماری بود که مکمل مصرف نکرده بود. بیمار استفاده از مکمل را قطع کرد،

اما به مصرف غذاهای سرشار از لوتئین ادامه داد. درنتیجه پس از ۷ ماه کریستال‌های داخل چشم راستش از بین رفت. توصیه می‌شود از میوه‌ها و سبزیجات رنگی استفاده کنید و در صورت بروز نشانه های AMD  حتما زیر نظر پزشک متخصص مکمل مصرف کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.