153

ویتامین D‌ موثر در پیشگیری از خطر بیماری MS

|
0 دیدگاه

  تا چه اندازه از نشانه ها و علائم بروز بیماری ام اس در افراد مختلف آگاه هستید؟ چه راهکارهایی به ما در جلوگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک کمک می کنند؟

ویتامین D‌ موثر در پیشگیری از خطر بیماری MS

کاهش ویتامین دی مهمترین دلیل مبتلا شدن ما به این بیماری خطرناک محسوب می شود. مولتیپل اسکلروزیس یا MS، یک بیماری مزمن عصبی به شمار می رود  که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم سیستم عصبی مرکزی حمله می کند.

ام اس بر اثر پاسخ سیستم ایمنی ایجاد می شود  و موجب التهاب در سیستم عصبی مرکزی می شود. التهاب، باعث از بین رفتن میلین می شود. میلین یک بافت چربی است که وظیفه حفاظت از رشته های عصبی را دارد. سن مبتلا شدن به این بیماری معمولا بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی است و احتمال بروز آن در زنان دو برابر مردان است.

 یکی از جدیدترین تحقیقات منتشرشده در Neurology، شواهدی را برجسته می‌کند مبنی بر این‌که ویتامین D می‌تواند برای افراد مبتلا به MS سودمند باشد. این مطالعه فقط نشان می‌دهد که مقدار خیلی زیادی از ویتامین دی (۱۰۴۰۰ واحد بین‌المللی در روز)، تعداد سلول‌های سیستم ایمنی خاصی که در روند بیماری MS موثر هستند را کم می کند.

     دکتر پیتر کالابرسی، استاد دانشگاه جان هاپکینز و مسئول این مطالعه، بیان می کند: «من قصد ندارم که هیچ ادعایی فراتر از این مطرح کنم». دکتر کالابرسی با همکاری تیم تحقیقاتی‌اش در این مطالعه، مصرف ویتامین D در بین ۴۰ فرد بزرگسال را بررسی کردند.

یک گروه در  دوره شش ماه، هر روز ۱۰۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D مصرف می‌کرد و گروه دیگر، روزانه فقط ۸۰۰ واحد بین‌المللی از ویتامین D. در نهایت مشخص شد اعضای گروهی که مقدار زیادی ویتامین D مصرف کرده بودند، با تغییراتی روبه رو شده‌اند. در واقع، فعالیت سیستم ایمنی بدن این افراد تغییر کرده بود.

مهم‌ترین تغییر این بود که سلول‌های تولیدکننده پروتئین التهابی interleukin-۱۷ کاهش پیدا کرده بودند. با همه این نتایج، دکتر کالابرسی تاکید می‌کنند که مصرف ویتامین D برای بیماران MS فقط باید زیر نظر پزشک متخصص صورت می گیرد. بنا بر دلایل ذکر شده شاید دریافت آنتی اکسیدان ها در کنترل علائم MS اثرگذار باشد.

آب یونیزه قلیایی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی می‌تواند با خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد موجود در بدن، به این بیماران خیلی کمک کند.

بروز عفونت‌ها و بیماری‌ها در بدن از جمله عواملی است که منجر به عود بیماری و افزایش احتمال بروز حملات می‌شود. ابتلا به این بیماری‌ها با فعال کردن سیستم ایمنی بدن، تخریب در سلول‌های عصبی و در نتیجه دمیلینه شدن را زیاد می کند که در نتیجه بیماری عود نموده و آسیب بافت عصبی افزایش می‌یابد.

آب یونیزه قلیایی با خاصیت آنتی اکسیدانی، با عوامل بیماری زا و رادیکال‌های آزاد مبارزه نموده و آن‌ها را نابود می کند. همچنین قدرت جذب بالای آن به نفوذ مؤثرتر آن در بافت‌ های بدن برای پاک‌سازی سلول‌ها و حذف مواد زائد کمک می کند.

 

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.