79964

احتمال انتقال ایدز در یک رابطه چقدر است

|
32 دیدگاه

باور غلط ۱: بیماری اچ آی وی و ایدز یکی هستند!

احتمال انتقال ایدز در یک رابطه چقدر است

این باور اشتباه است. اچ آی وی یک نوع ویروس است که وارد بدن فرد می شود و وی را حامل یا دارنده این عفونت می کند.

تا زمانی که این ویروس در بدن وی باشد، می تواند ویروس را به فرد دیگری انتقال دهد. ایدز که شکل پیشرفته ابتلا به اچ آی وی است، به حالتی اطلاق می شود که سیستم دفاعی بدن فرد دارای اچ آی وی ضعیف شده و توان مقابله با ویروس را ندارد.

در این حالت این ویروس فرد را مستعد هر گونه بیماری و عفونت های فرصت طلب می کند، که دیگر بدن توان مقابله با آنها را ندارد. پس اچ ای وی، باعث ایدز می شود. در حال حاضر زمان متوسط بین عفونت با اچ آی وی و ظهور علائم ایدز تقریبا ۱۰ سال است.

این زمان به مقدار زیاد از فردى به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل بسیار از جمله وضعیت سلامتى و رفتارهاى فرد بستگى دارد. در حال حاضر با تجویز درمان هاى موجود که تکثیر ویروس را مهار مى کنند، مى توان سرعت ضعیف شدن دستگاه ایمنى را کند کرد.

همچنین مى توان از بعضى از بیمارى هاى همراه با ایدز پیشگیرى یا آنها را درمان کرد. بنابراین تشخیص زودرس آلودگى به اچ آی وی امکان انتخاب هاى بیشتر درمانى و پیشگیرى را فراهم مى آورد.

باور غلط ۲: اچ آی وی/ایدز بیشتر در افراد همجنس گرا دیده می شود!

 این ویروس فقط در این افراد دیده نمی شود و هر کسی که روابط جنسی حفاظت نشده داشته باشد، ممکن است این ویروس/عفونت را دریافت کند. هر چند این گروه نیز خود در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و پیشگیری روابط جنسی خود، در معرض خطر برای ابتلا به این عفونت هستند.

باور غلط ۳: اچ آی وی/ایدز مختص افراد خلافکار است و بیشتر این افراد را مبتلا می کند!

بر اساس یافته های پژوهشی، احتمال انتقال این عفونت در افراد شهری یا روستایی، و یا در گروههای اعتقادی و اخلاقی مختلف، یکسان است. این که چه چیزی باعث بالا بردن احتمال انتقال این عفونت در برخی از افراد می شود، نوع رفتارهایی است که این افراد دارند.

افرادی که دارای رفتار پرخطر جنسی (عدم استفاده از کاندوم، رفتارهای جنسی نامتعارف مثل روابط جنسی دهانی–مهبلی، دهانی–مقعدی، و …) هستند، افرادی که دارای رفتارهای پرخطر تزریقی مواد هستند، از احتمال بیشتری برای دریافت این عفونت برخوردار هستند. حال این فرد خلافکار و یا بدون خلاف، و یا اینکه در شهر یا روستا باشد.

باور غلط ۴: ارتباط جنسی با شریک جنسی به ظاهر سالم بی خطر است و اشکالی ندارد!

 این یکی از مهمترین اشتباهات و منفی ترین نگرش ها در رابطه با این عفونت است. در این مورد باید بسیار با احتیاط برخورد شود. از طریق ظاهر یک فرد، نمی توان فهمید که وی به این عفونت آلوده است یا خیر. ویروس این عفونت ممکن است سال ها در بدن فرد مبتلا وجود داشته باشد و فرد با این عفونت زندگی کند، و از آن آگاهی نداشته باشد.

در زمانی که وی این ویروس را دارد، ناقل این عفونت خواهد بود و احتمال انتقال آن از وی به فرد دیگری در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت جنسی نیز وجود دارد.

باور غلط ۵: پشه می تواند عفونت اچ آی وی/ایدز را منتقل کند!

 پشه نمی تواند این عفونت را منتقل کند.

باور غلط ۶: بیماری ایدز نفرین خداست، و افراد مبتلا به این بیماری نفرین شده اند!

بیماری ایدز از طریق ویروسی به نام اچ ای وی ایجاد می شود و این نوع خرافه گویی که نفرین می تواند باعث انتقال این ویروس شود، کاملا کذب است.

در برخورد با این نوع خرافه ها، می توان همچون بیماری سرماخوردگی تفسیرش کرد. آیا سرماخودرگی (یا هر بیماری دیگر) نتیجه نفرین سایرین است؟ جواب خیر است. نباید با این نوع عقاید و نگرش ها از پیشگیری و احتیاط های لازم کم شود.

باور غلط ۷: بیماری ایدز درمان دارد!

 در حال حاضر برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد. داروهای موجود طول عمر افراد مبتلا را افزایش داده و مرگ را به تعویق میاندازند. در واقع پیشرفت بیماری را به تاخیر انداخته و کیفیت زندگی افراد مبتلا را بهبود می بخشد.

باور غلط ۸: می توان همه خون آلوده شده فرد مبتلا را عوض کرد و به جای آن خون سالم را به وی تزریق و وی را درمان کنیم!

 چنین اقدامی به هیچ وجه امکان عملی ندارد. لازم به توضیح است که این ویروس نه تنها در خون، بلکه در سایر بافتهای بدن نیز دیده می شود. پس اینکه فکر کنیم با تصفیه خون یا تعویض خون فرد مبتلا، می توان وی را درمان کرد، نگرشی اشتباه است.

باور غلط ۹: ازدواج در سنین پایین می تواند از ابتلاء به این بیماری پیشگیری کند!

 این نگرش کاملا به افراد ازدواج کرده بستگی دارند. اگر این افراد فقط دارای همان یک شریک جنسی باشند، طبیعی است که از شرکای جنسی سالم و مطمئن برخوردار هستند و احتمال دریافت عفونت از شریک جنسی سالم خود بسیار کم است. اما اگر این افراد با وجود ازدواج در سنین پایین، از رفتارهای پرخطری برخوردار باشند.

(مثل داشتن چندین شریک جنسی، استفاده از مواد روان گرادن در هنگام روابط جنسی که منجر به بی بند و باری جنسی هم می گردد، تزریق مواد، و …)، انتقال این عفونت در آنها باز هم محتمل است. مهمترین نکته این است که در هنگام ازدواج این افراد مهارت های لازم برای زندگی سالم را کسب کنند.

باور غلط ۱۰: آمیزش جنسی/مقاریت از راه پشت (به صورت مقعدی) خطری ندارد!

 احتمال سرایت اچ ای وی به هنگام آمیزش جنسی مقعدی بیشتر از آمیزش مهبلی (واژنی) است (به ویژه شخصی که مفعول واقع شده است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا قرار دارد). در هر دوی این نوع روابط جنسی استفاده از وسایل پیشگیری مثل کاندوم کاملا باید رعایت شود.

باور غلط ۱۱: یک بار تماس جنسی بدون کاندوم خطری برای انتقال عفونت ندارد!

توجه داشته باشیم که احتمال انتقال عفونت (ویروس اچ ای وی) ممکن است با یک بار رابطه جنسی کم باشد اما این به معنی صفر بودن آن نیست!! دیده شده است که افراد فقط با یک بار رابطه جنسی محافظت نشده با یک فرد مبتلا، به این عفونت دچار شده اند.

باور غلط ۱۲: احتمال سرایت عفونت از راه مقاربت جنسی دهانی بسیار کم است!

 آمیزش دهانی (چه مرد برای زن و چه برعکس)، نیز ممکن است باعث سرایت ویروس از فرد مبتلا به فرد غیر مبتلا گردد. ویروس در ترشحات جنسی فرد مبتلا وجود دارد، و در صورتی که فرد مقابل از زخم هایی در مخاط دهان و لثه برخوردار باشد، احتمال انتقال ویروس را ممکن می سازد.

باور غلط ۱۳: رابطه جنسی با افراد جوان تر (مخصوصا تن فروشان جوان) خطر کمتری در انتقال عفونت دارد!

 این یک نوع نگرش و باور نادرست، مخصوصا در میان افرادی است که با زنان تن فروش رابطه جنسی دارند، می باشد. این افراد از آنجایی که جوان تر هستند ممکن است تعداد مشتری های جنسی بیشتری را هم داشته باشند. بالا رفتن تعداد مشتری های جنسی یک فرد تن فروش، احتمال عفونی شدن وی را نیز بالا می برد.

همچنین، از آنجایی که این افراد در سنین پایین تر از آموزشهای کمتری نیز برخوردار هستند، احتمال مثبت بودن آنها نیز بالاتر خواهد رفت. عدم رعایت اصول بهداشت جنسی، چه در سنین بالا و چه در سنین پایین، خطر انتقال ویروس را افزایش می دهد.

باور غلط ۱۴: احتمال انتقال ویروس حتی در صورت استفاده از کاندوم در یک رابطه جنسی با فرد اچ آی وی مثبت نیز وجود دارد!

در صورت استفاده از وسایل پیشگیری، همچون کاندوم، احتمال سرایت ویروس بسیار بسیار کم است، حال چه این رابطه با فرد مبتلا باشد و چه اینکه با یک فرد سالم (واقعی و یا به ظاهر سالم) باشد. اما، در صورت پاره شدن کاندوم در حین رابطه جنسی با فرد اچ آی وی مثبت، احتمال انتقال وجود دارد.

باور غلط ۱۵: با بودن کنار فرد مبتلا به اچ آی وی، افراد دچار این عفونت/بیماری می شوند!

 بر اساس یافته های علمی، نشان داده شده است که این ویروس از طریق تماس، اشک، عرق یا بزاق دهان منتقل نمیشوند.

 توجه داشته باشد که ویروس اچ آی وی از راههای زیر منتقل نمیشود:

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* تنفس هوای یکسان با فرد مبتلا

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* استفاده از وسایل غذاخوری مشترک با فرد مبتلا

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* تماس با سطح توالت فرنگی یا دستگیره در بعد از فرد مبتلا

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* نوشیدن از لیوان آب یکسان

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* استفاده از تجهیزات ورزشی مشترک در باشگاه ورزشی

* بغل کردن، بوسیدن یا دست دادن با فرد مبتلا

* حمام ها یا استخرهای عمومی

انتقال از طريق تماس جنسي

يكي از اساسي ترين راههاي انتقال اين بيماري ارتباط جنسي و يا مقاربت است. هر نوع تماس يا ارتباط جنسي محافظت نشده با شخص آلوده مي‏تواند باعث انتقال اين بيماري گردد از جمله ارتباط واژينال، مقعدي و يا دهاني. همچنين نسبت آلوده شدن زن به مرد سه به يك مي‏باشد.

نكته مهم ديگر آن است كه هرگونه بيماريهاي مقاربتي مي‏تواند شانس آلوده شدن به اين بيماري را افزايش دهد. زيرا بيماريهاي آميزشي يا مقاربتي باعث ايجاد جراحت ها يا زخم هايي در نواحي تناسلي مي‏نمايند كه از طريق زخم، ويروس به راحتي وارد بدن مي‏شود.

منظور از بيماريهاي مقاربتي يا بيماريهاي آميزشي (STD) انواع عفونت‏ها و بيماريهايي است كه در اثر مقاربت يا آميزش جنسي منتقل مي‏شوند. مانند سوزاك، سيفليس.

آيا با انجام يكبار رفتار جنسي پرخطر احتمال ابتلا به بيماري ايدز وجود دارد؟

بايد به يادداشت كه در هر بار رفتار پرخطر با فردي كه آلوده است احتمال انتقال بيماري وجود دارد. از آن جايي كه مشخص نيست چه كسي آلوده است و چه كسي آلوده نيست، پس بهتر است از رفتارهاي پرخطر اجتناب نمود.

حتي به افرادي كه HIV مثبت هستند نيز، براي پيشگيري از ورود سريع به مرحله ايدز همين توصيه مي‏شود. زيرا با هر بار رفتار پرخطر تعداد ويروس بيشتري از ويروسهاي موجود در فرد مبتلا وارد بدن مي‏شود و هرچه تعداد ويروسها بيشتر و متنوع‏تر شود، فرد با سرعت بيشتري از مرحله HIV مثبت به مرحله ايدز مي‏رسد.

به عبارت ديگر هرچه رفتارهاي پرخطر بيشتري انجام شود، سيستم ايمني بدن سريعتر از بين مي‏رود. بنابراين در مورد افراد سالم انجام حتي يك بار رفتار پرخطر نيز احتمال مبتلا شدن را بدنبال دارد و در افراد مبتلا به HIV مثبت نيز باعث تشديد و تسريع بيماري مي‏شود.

39 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

32 دیدگاه

توسط: امير

ايا نزديكي با كسي كه ايدز نداره هم خطرناكه احتمال داره الوده بشيم؟!

  توسط: معصومه حیدری

  در این مورد باید بسیار با احتیاط برخورد شود. از طریق ظاهر یک فرد، نمی توان فهمید که وی به این عفونت آلوده است یا خیر. ویروس این عفونت ممکن است سال ها در بدن فرد مبتلا وجود داشته باشد و فرد با این عفونت زندگی کند، و از آن آگاهی نداشته باشد.در زمانی که وی این ویروس را دارد، ناقل این عفونت خواهد بود و احتمال انتقال آن از وی به فرد دیگری در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت جنسی نیز وجود دارد.
  ابتدا باید از طریق ازمایش اطمینان کسب شود که دوطرفین این بیماری را ندارند ودر صورت نزدیکی هیچ مشکلی پیش نخواهد امد .باتشکر

توسط: هاشم وطندوست

من یکبار با کاندوم با یک زن تن فروش رابطه داشتم و کاندوم هم پاره نشد .ابا امکان داره من الوده بشم؟؟؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام .
  توجه داشته باشید که اکثراً خوده فرد مبتلا به بیماری های جنسی از آلوده بودن به ویروس اطلاع ندارد و این تصور که فردی به ظاهر سالم است و نمی تواند شما را آلوده کند کاملا اشتباه است چراکه بیشتر بیماری های جنسی تا مدت ها هیچ علامت و نشانه ای ندارند و از درون ، فرد بیمار را دچار عفونت می کنند .

  در هر صورت استفاده از کاندوم احتمال ابتلا به بیماری را کم می کند ولی نمی تواند ۱۰۰ درصد شما را در مقابل ابتلا به بیماری های جنسی محافظت کند .

  عفونت HIV مرگبارترین بیماری جنسی شناخته شده است که در بیشتر موارد فرد مبتلا اطلاعی از آلوده بودن خود ندارد و تا سال ها در صورت برقراری رابطه ی جنسی ، بصورت ناخواسته دیگران را به ویروس ایدز آلوده می کند .

  پیشنهادمابه شما این است که علایم ایدز راچک کنید که ببینید در شما دیده شده است یاخیر اما احتمال مبتلاشدن درصد کمی دارد با یک آزمایش خون کاملا مشخص میشود به یک آزمایشگاه رجوع کنید وبرای اطمینان بیشتر یک آزمایش بدهید.امیداست این مطلب مفید واقع شودباتشکر

توسط: نیما

سلام میخواستم ازتون درخواست کنم یک راهنمای جامعی درباره ایمنی در روابط منتشر کنید که افرادی که روابط جنسی زیادی دارند بتوانند از آن استفاده کنند

  توسط: معصومه حیدری

  سلام مطلب با عنوان برقراری روابط جنسی سالم را منتشر کردیم امید است مفید واقع شود.باتشکر

توسط: Mohammad112

سلام پسری هستم ۱۵ ساله که نزدیک به پنجاه شصت بار رابطه جنسی با پسری داشتم از راه مقعد الان من ایدز دارم؟ خواهش میکنم بگین

  توسط: معصومه حیدری

  سلام.
  رابطه جنسی با هم جنس و یا هر نوع ارتباط با قصد لذت جنسی حرام است.
  اگر خدای نکرده دو پسر مرتکب لواط شود مرتکب گناه بزرگ می شوند و لواط از گناهان بزرگی است و قبح گناه لواط و هم جنس گرائی به اندازه ای است که اگر نزد حاکم شرع ثابت شود، با رعایت شرایط، برای حکم اعدام آنها، شدید ترین نوع آن را صادر می کند.(۱)
  امام صادق عليه السلام فرمود: حرمت لواط از زنا بيشتر است، به درستي که خداوند قومي را براي عمل لواط هلاک فرمود ولي کسي را براي زنا هلاک نفرمود. به یک روانشناس مراجعه کنید.

  شما، بخوبی می دانید که یک روانشناس بر اساس تاریخچه و گذراندن جلسات متعدد به درمان بیمار خود اقدام می کند. بنابراین در این مختصر هرگز توقع درمان را از ما نداشته باشید. مسلما تشخیص اختلال هویت جنسی و ارتباط آن با همجنسگرایی فرد نیاز به جلسات مفصل و طولانی دارد که امیدواریم این گمانه زنی روانشانس شما از روی حدس و گمان صرف نبوده و بر اساس تشخیص صحیح صورت گرفته باشد. اگر ساکن تهران هستید، می توانید به جناب دکتر محمد کاظم عاطف وحید (تهران- خ شهيد بهشتی – خيابان مفتح – کوچه چهاردهم – پلاک ۱۰ و شماره تلفن (۸ ۷۴ ۴۵ ۳۸)مراجعه فرمائید. برای معرفی متخصصین شهرستانها با بخش مشاوره تلفنی این مرکز (۰۹۶۴۰ بدون پیش شماره) تماس بگیرید.

  پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا به یک روانشناس معتبررجوع کنید او برای ترک این عارضه به شما کمک میکند واما در مورد ایدز هم شما وهم ایشان یک ازمیش ایدز بدهید ایدز درصورتی به یکدیگر سرایت میکند که یک شخص به ان مبتلاباشد یا میتوانید به مراکز انتقال خون رجوع کنید هم خون میدهید وهم قبل از خون دادن از شما ازمایش ایدز گرفته میشود.بایک ازمایش که قبلا در مطالب گفته شده خود را چکاپ کنید واز نداشتن ایدز که احتمال ان خیلی کم است که شما مبتلا باشید اطمینان خاطر حاصل میشود پس برای اطمینان بیشتر ازمایش دهد چون حتی خیلی از افراد از مبتلا بودن خود هم خبر ندارند .امیداست توانسته باشیم کمکی کرده باشیم باتشکر

توسط: Navid77

خسته نباشین
من پسری ۱۹ساله هستم کلا یه بار رابطه جنسی با یک زن مطلقه که از طریق اینترنت اشنا شدیم داشتم یه جورایی با توجه به شناخت کاملی که از اون خانوم دارم مطنم با هرکسی نبوده ولی من اشتباه کردم اون یه بار رابطرو بدن کاندوم داشتم حالام به شدت پشیمونم و حتی توبه هم کردم حالا جدا از بحثای دینیش این که نکنه ایدز گرفته باشم با اون یک بار که اصلا قیافه و شخصیت اون خانوم کلا فرق داره ولی به قول شما نمیشه رو قیافه تصمیم گرفت قصد دارم توبه خودمو با ازمایش کامل کنم
من فقط یه مشکل دارم که اینه چندروز پیش استخر رفتم وقتی بیرون امدم به شدت سرما خوردم که این باعث شد از قرص های سرماخوردگی و استامنیفن استفاده کنم حالا که میخوام برم تست بدم وجود اثرات این دارو ها توی بدنم خواستم بدونم نتیجه رو تغییر نمیده یعنی اگه بزارم کاملا خوب شدم برم تست بدم با اینکه الان برم فرقی نداره مرسی که زحمت میافتین اگه جوابمو بدین .

  توسط: معصومه حیدری

  تقریبا هیچ آزمایشی نیست که از یک یا چند دارو تاثیر نگیرد. مصرف آنتی بیوتیک ها سبب منفی شدن جواب آزمایش های کشت باکتری و جستجوی انگل در مدفوع می شود. اگر فردی هرگونه دارویی مصرف می کند باید آزمایشگاه را آگاه کند. آزمایشگاه، تاثیر داروها بر آزمایش های بیمار را بررسی می کند و در صورتی که بر آزمایش ها اثر داشته باشند ممکن است تصمیم بگیرد ازمایش را تا چند روز پس از پایان مصرف دارو عقب بیندازد یا اینکه پس از مشورت با پزشک، از بیمار بخواهد که دارو را قطع کند یا تاثیر داروهای مصرف شده را بر نتیجه آزمایش ها برای پرشک گزارش کند.

  بنابراین هر زمان که ازمایش خون میخواهید بدهید دارو هایی را که استفاده میکنید را با پزشک در میان بگذارید.باتشکر

توسط: حامد

سلام من ی غلطی کردم فقط ی بار قبل از متاهل شدنم با ی پسر رابطه داشتم نمیدونم ایدز داشته یا خیر لطفا بگید از کجا مطمعن بشم که همسرمم مبتلا نشه ممنون میشه

  توسط: معصومه حیدری

  بایک ازمایش خون خود وهمسرتان را از نگرانی در می اورید توصیه ما به شما این است که ابتدا یک ازمایش ایدز بدهید و با مراجعه به پزشک جواب را بررسی کنید. ازمایش خون ابتدایی ترین روش برای ایدز است .شما وهمسرتان برای ازدواج باهم قبلا ازمایش خون دادید اگر در ازمایشات گرفته شده از شما ازمایش ایدز نیز بوده باشد در صورت مبتلا بودن هریک پزشک با شما در میان میگذاشت مگر اینکه این ازمایش را نداده باشید.یک ازمایش خون نگرانی شما را بر طرف میکند.با تشکر.

توسط: حامد

سلام قبل از متاهل شدنم با ی پسر رابطه داشتم اونم فقط برا یک بار که تایم کوتاهی هم بود از کجا بفهمم مبتلا شدم تا جلوگیری کنم ؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما
  ابتدا به یک ازمایشگاه رجوع کنید ویک ازمایش خون بدهید .در هر رابطه مشکوکی، بهترین روش، یکبار آزمایش HIV ab در آزمایشگاه است و اگر منفی بود، به طور مطمئن می فهمید که پارتنر شما سالم است.امادر صورت مشکوک بودن فرد مقابل می توانید آزمایش دهید.
  پیشنهادمابه شما این است که یک ازمایش ایدز بدهید زیرا خیلی از افراد از مبتلا بودن خود به ایدز اگاهی ندارند شاید دوست شما مبتلا باشد واگاهی نداشته ویا بالعکس اما مبتلا بودن به این بیماری خود شرایطی دارد . برای اطمینان بیشتر شما با یک ازمایش از سلامتی خود اطمینان پیدا میکنید .باتشکر

توسط: Morteza

من به طور زياد با يك نفر فقط يك نفر رابطه ى جنسى مقعدى داشتم تويه چنتا از سايتا خوندم كه علائم ايدزو ميگفت واقعا نگران شدم الانم گلوم درد ميكنه فقط
ينى ممكنه ايدز داشته باشم؟؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما
  انجام رابطه جنسی از راه مقعد با هر روش و با استفاده از هر ماده لغزنده کننده یا بیحس کننده به صورت کرم – اسپری – ژل – روغن – کاندوم – پماد – یک رابطه پر خطر جنسی میباشد و استفاده از موارد یاد شده و شیوه های ان صرفا از دردناک بودن این رابطه می کاهد و آسیبهای جبران نا پذیری به فرد مفعول به لحاظ جسمی و برای هر دو فرد فاعل و مفعول به لحاظ انتقال بیماریهای مقاربتی بهمراه دارد و هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا انجام این رابطه را توصیه نمیکند و از نظر علمی غیر قابل قبول میباشد .

  بررسی رابطه جنسی از نوع مقعد و آسیبهای جسمانی آن از منظر پزشکی :
  هیچ پزشکی چنین رابطه ای ا توصیه نمیکند و مسلما هیچ نظریه مبنی بر سالم بودن و بی ضرر بودن این رابطه ارائه نگردیده ، بر عکس این رابطه همیشه از نظر پزشکی نقض گردیده .
  در نواحی مقعد رشته های عصبی زیادی پراکنده شده که این رشته های عصبی بسیار بسیار آسیب پذیر و حساس میباشند و نسبت به هر چیزی که وارد دهانه مقعد ( ANAL) شود سریعا واکنش نشان میدهند من اینجا مکانیزمی از عملکرد داخلی بدن رو برای شما شرح میدم تا بهتر متوجه بشوید :

  دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر sphincter که یکی از انها داخلی و غیر ارادیست و دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن میباشد و یکی دیگر از این اسفنکتر ها خارجیست که این یکی ارادیست وقتی که غذا بلعیده می شود , از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می رود . در محل ورود و خروج معده , عضلات حلقوی وجود دارند که به آنها اصطلاحا “اسفنکتر”( sphincter ) گفته می شود و به عنوان دریچه عمل می کنند.
  زمانی که شما احساس میکنید که نیاز به عمل خروج مدفوع از دریچه مقعد را دارید این زمانیست که اسفنکتر داخلی ۲ باز شده که خب همانطور که گفته شد غیر ارادیست اما عمل باز کردن دریچه مقعد ( اسفنکتر خارجی) و در کل دفع مدفوع ارادیست و دست شما میباشد یعنی از زمانی که احساس کردید نیاز به WC دارید و خودتون رو نگه میدارید تا به محل مناسب برسید و سپس به اراده خودتون باعث خارج شدن مدفوع می شود این نگه داشتن و این عمل خارج کردن مدفوع توسط اسفنکتر خارجی که ارادیست انجام میشه . حالا همه این مسائل را مطرح کردم که به اینجا برسیم که رابطه جنسی از راه مقعد یا کلا وارد شدن هر شئی در درون مقعد باعث آسیب دیدگی اسفنکتر خارجی شده و باعث میشه که دریچه خروجی مقعد یا همون آنال به درستی کار خودش رو انجام نده یعنی از قدرت ارادی خارج میشه پس به مرور زمان امکان ارادی خروج مدفوع یا نگه داشتن خود را از دست میدهید در این صورت نا خواسته و غیر ارادی مدفوع از درچه مقعد خارج میشود در اینصورت همیشه لکه هایی از مدفوع در لباس زیر مشاهده می گردد. که خب مسلما این برای هیچ آدمی خوشایند نیست.

  هشدار جدی : سهل تر بودن انتقال ویروسهایی نظیر HIV ( ایدز ) و سایر بیمارهای مقاربتی از طریق رابطه جنسی از راه مقعد
  از جهتی دیگر سایر بیمارهای عفونی ، ویروسی همانند هپاتیت ایدز سفلیس و سایر بیماری های مقاربتی از طریق مقعد راحتر منتقل می شوند خیلی از افراد تصور میکنند که در رابطه مقعدی هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند که باید عرض کنم اتفاقا چون درون مقعد حاوی باکتریهای زیادی میباشد انتقال ویروسهای نظیر ایدز و … راحتر انجام میگیرد این باکتریهای با شستشو از بین نمیروند . از آن گذشته دریچه مقعد یک درچه خروجیست پس وارد شدن هر چیزی از این دریچه علاوه بر آسیب به درچه و موارد ذکر شده همراه با درد است. و به مرور باعث باز شدن هر چه بیشتر درچه مقعد و پیدایش عوارض ذکر شده میشود.به طور کلی انجام این رابطه حتی برای یک مرتبه هم به هیچ وجه به زوجین توصیه نمی شود.
  تماس دهانی با مقعد و نواحی اطراف آن میتواند باعث انتقال باکتریهای مضر به دهان شده و سبب بیماری و عفونت شود ( این باکتریها با شستشو از بین نمیروند ) دکتر لیلا علیزاده.

  دکتر رهام صادقی:
  سلامتی افراد رو از روی تروتمیز بودن و شیک پوش بودن و تپل مپل بودنشون نمیشه تشخیص داد
  بخصوص hiv که ممکنه سالها بدون هیچ نشانه خاصی در بدن یکفرد وجود داشته باشد
  در رابطه با افرادی که از سلامت آنها مطمئن نیستید و بخصوص افرادی که روابط جنسی متعددی دارند حتما از کاندوم استفاده کنید.
  بله احتمال انتقال از طریق مقعد وجود دارد .

  پیشنهادمابه شمااین است که با یک ازمایش خون از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید.
  البته بستگی به نوع آزمایشی که می خواهید بدهید داره . معمولا اولین نشانه های ابتلا بین ۲-۳ هفته الی ۶ ماه بعد از رابطه در خون ظاهر می شود . معروفترین تست اچ آی وی آزمایش الایزا هست که جواب قطعیش ۶ ماه بعد از رابطه بدست می آید اما توصیه شده که حداقل ۸ هفته بعد از رابطه تست الایزا بدهند و اگر مثبت بود به تست های دقیق تر روی بیاورند اما اگر منفی بود باید – باید – ۶ ماه بعد از رابطه نیز یکبار دیگر الایزا رو انجام بدهند تا ۱۰۰% از سلامت خود مطمئن شوند . البته تستهای دقیق تری که زودتر از ۶ ماه مشخص می کنند مبتلا هستید یا نه وجود دارد که معمولا هزینه بالایی دارند .

  اگر خدایی نکرده مبتلا باشید . هیچوقت استفاده از کاندوم رو فراموش نکنید .سلامتی .سلامت شما را از خداوند خواستار است باتشکر.

توسط: فرشاد ترک زبان

سللم.و خسته نباشید
دکتر جان بنده ی روز ۱۴ فروردین در مسیر قم ب تهران. ی زن عبوری سوار کردم و متاسفانه رابطه پر خطر داشتیم و چون وسیله حفاظت شده همراهم نبود از پلاستیک دسته دار استفاده کردم. و الان بسیار پشیمان و عذاب وجدان دارم دو روز بعد از این حریان ازمایش دادم منفی بود الان استرس شدیدی دادم ب نظر شما میخام زودتر متوجه سلامتیم بشم ایا ازمایش pcrرو انجام بدم یا الایز کدوم زودتر جواب میده الان. ۱۰ روز از اون قضیه میگذره و ی کم بندم سوزن سوزن میشه شاید مطالب سایتها رو خوندم تلقین میکنم ولی در کل خیلی استرس دارم درضمن اصلا طرف مقابل هم نمیشناختم لطفا راهنمایی کنید

  توسط: معصومه حیدری

  سلام
  تنها راه مطمئن برای تعیین آلودگی به اچ آی وی انجام آزمایش آنتی بادی اچ آی وی است و از روی علائم بالینی نمی توان آلودگی به این ویروس را تعیین کرد. با توجه به در دسترس بودن روش های «الایزا» و «وسترن بلات» در ایران و اینکه نتایج حاصل از آن کمتر از سایر روش های آزمایش ایدز به اشتباه انجامیده و آزمایش را به غلط مثبت نشان داده است، ملاک تشخیص قطعی آلودگی فرد مثبت بودن دو آزمایش «الایزا» و یک آزمایش «وسترن بلات» است.باتشکر

  سه نوع کلی آزمایش (تست) تشخیصی hiv وجود دارد که عبارتند از:
  ۱– تست آنتی بادی hiv یا (hiv antibody test) : این تست نشان می‌دهد که فرد با hiv آلوده شده است یا نه ( که اطلاعات این قسمت بر روی این تست٬ متمرکز شده است)
  ۲ – تست آنتی ژن p24 یا ( p24 antigen testing) : این تست بطور اولیه برای غربالگری نمونه‌های خون استفاده می‌شود ولی در برخی مناطق بعنوان تست تشخیصی hiv بکار می‌برند.
  آنتی ژن p24 ، یک پروتئین است که جزئی از ساختمان hiv می‌باشد و در مراحل اولیه عفونت، به مقدار زیاد تولید می‌شود و بوسیلة تستهای تشخیصی می‌توان آن را در خون آشکار کرد. تست p24 می‌تواند آلودگی با hiv را قبل از “تست آنتی بادی “hiv آشکار کند بنابراین تست آنتی ژن p24 در تشخیص hiv در مراحل اولیه بکار می‌رود.
  ۳ – تست میزان ویروس (hiv load test) : این تست هنگامی استفاده می‌شود که شخص از آلوده بودن خود با hiv آگاه است و با این تست میزان ویروس در خون مشخص می‌شود.

توسط: سينا پورعلي

با سلام ، من متاسفانه حين رابطه جنسي با فرد پر خطر كاندمم پاره شد و به محص پاره شدن من سريع رابطه رو متوقف كردم و الت را به طور كامل با شوينده شدم ، با توجه به اينكه من ٤حداكثر يا ٥ ثانيه بدون كاندم رابطه داشتم احتمال الوده شدن من به اچ وي زياد است ؟؟؟ در شرايطي نيسم كه ازمايش بدهم ؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام .
  بصورت خلاصه می تونم بگم که با توجه به اینکه در حین آمیزش جنسی شما از کاندوم استفاده کرده اید و فقط برای چند ثانیه با کاندوم آسیب دیده به رابطه ی جنسی ادامه دادید ، احتمال ابتلا به ایدز در شما تقریبا خیلی کم است .البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه احتمال آلوده شدن به سایر بیماری های جنسی حتی با وجود استفاده از کاندوم وجود دارد. هر چند اگر از کاندوم استفاده نشود ، احتمال آلوده شدن بسیار بیشتر از زمانی است که از کاندوم استفاده نشده باشد .

  آیا کاندوم خطر ابتلا به بیماری های جنسی رو کاملا از بین می برد؟
  با در نظر گرفتن پاره شدن کاندوم برای شما در حین رابطه ی جنسی ، احتمال ابتلا به ویروس HIV پایین است ولی احتمال ابتلا به بیماری های شایع جنسی مثل Chlamydia ( کلامیدیا ) و Gonorrhoea ( سوزاک ) بالاست .
  به شما توصیه می کنم که آزمایش های لازم برای تشخیص بیماری های جنسی را انجام بدهید چراکه تشخیص زود هنگام روند معالجه را سریع تر می کند.
  به خاطر داشته باشید که یکی از علت های اصلی پاره شدن کاندوم بخاطر خشکی محیط واژن است .

  چرا همه ژل لوبریکانت روان کننده می خرند ؟
  شما می توانید با استفاده از ژل های روان کننده ( لوبریکانت ) از پاره شدن کاندوم تا حدود زیادی جلوگیری کنید و رابطه ی جنسی ایمن تری داشته باشید .

  پیشنهاد مابه شما این احتمال که شما به بیماری مبتلا شده باشید بسیار کم کم است اما بیماری های جنسی درصدی رابه خود اختصاص میدهند شما در صورت امکان ازمایش بیماری جنسی بدهید.باتشکر

توسط: Farzad

من رابطه جنسی نداشتم چگونه می توانم یک رابطه جنسی ایمن داشته باشم که مشکلی برایم پیش نیاد

  توسط: معصومه حیدری

  در مقالا یک رابطه جنسی ایمن شده هست لطفا به صفحه اصلی مقالات باعنوان رابطه جنسی ایمن شده رجوع کنید .باتشکر

توسط: م.د

اگه جواب ایدز منفی باشد باید چیکار کنیم

  توسط: معصومه حیدری

  اگر نتیجه آزمایش اچ ای وی مثبت باشد یعنی پادتن ضد اچ ای وی در بدن فرد ایجاد شده است: به عبارت دیگر فرد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی، اچ ای وی، شده است. این همچنین به معنای آن است که فرد برای همه عمر مبتلا خواهد بود و می تواند دیگران را مبتلا کند. نتیجه مثبت اچ ای وی به این معنی نیست که فرد سندرم نقص ایمنی اکتسابی، ایدز، دارد. برخی از کسانی که اچ ای وی دارند سال ها مشکلی نخواهند داشت. در حالی که بقیه خیلی سریع بیمار می شوند. وقتی تشخیص ایدز برای فرد اچ ای وی مثبت گذاشته می ­شود که دستگاه ایمنی درهم شکسته و در نتیجه انواع عفونت یا سرطان ایجاد شده است.

  اگر آزمایش اچ ای وی منفی است می­تواند به این معنی باشد که فرد مبتلا به اچ ای وی نیست. یا مبتلا به اچ ای وی هست اما هنوز در دوره پنجره قرار دارد و پادتن به میزان کافی و قابل تشخیص در خون تولید نشده است. نتیجه منفی آزمایش تنها می تواند نشان دهد که فرد تا سه ]شش[ ماه پیش مبتلا به اچ ای وی نشده است. اگر این فرد طی سه ]یا شش[ ماه گذشته وسایل تزریق را اشتراکی استفاده کرده یا رابطه جنسی ناایمن داشته ممکن است مبتلا باشد اما آزمایش هنوزآن را نشان ندهد.باتشکر

توسط: محمد کریمی

سلام و خسته نباشید جوانی هستم ۱۷ ساله حدود ۱۲ سالم ک بود فقط یک بار و با یک پسر رابطه مقعدی داشتم و من فاعل بود بعد اون روز خیلی ناراحتم و از رو بچگی خریت کردم و توبه کردم و علائم hiv ندارم چ در اون دو هفته اول چ الان و ایا من ایدز گرفتم؟ تورو خدا کمکم کنید

  توسط: معصومه حیدری

  اگر شما مبتلا باشید باید علایم ان را هم داشته باشید با ازمایش خون ایدز حتی اگر مشکوک هم باشد نشان داده میشود . نه این احتمال کم هست چون قطعا شما ازمایش خون بعداز ۵ سال داده اید برای اطمینان بیشتر یک ازمایش خون برای ایدز بدهید تااز نگرانی در ایید سلامتی سلامت شمارا از خداوند خواستار است باتشکر

توسط: Rastegar

آیا بعد از گذشت ۷ سال از رابطه جنسی جواب تست اچ آی وی قطعی است؟

توسط: ساناز

آزمایش ساده خون ابتلا به این بیماری رو نشون میده؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما.خیر. با تست ساده ی خون نمیشه فهمید. استفاده از روش الیزا و یا کیت های تخصصی برای تشخیص به کار میره. فرق داره، و هر جایی هم انجام نمیدن. ضمنا به کیتهای موجود در بازار مثل داروخانه ها هم اصلا امتحان نکن. مطمئن ترین جا، آزمایشگاه خود هلال احمر است ویا ازمایشکاه بیمارستان ها . باتشکر

توسط: سحر

آزمایش ساده خون ابتلا به این بیماری رو نشون میده؟

  توسط: معصومه حیدری

  با سلام به شما دوست گرام:
  خیر. با تست ساده ی خون نمیشه فهمید. استفاده از روش الیزا و یا کیت های تخصصی برای تشخیص به کار میره. فرق داره، و هر جایی هم انجام نمیدن. ضمنا به کیتهای موجود در بازار مثل داروخانه ها هم اصلا امتحان نکن. مطمئن ترین جا، آزمایشگاه خود هلال احمر است ویا ازمایشکاه بیمارستان ها . باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.