382

اعتماد به نفس واقعی چگونه است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اعتماد به نفس واقعی هیچ رابطه ای با آن چه که در زندگی بیرونی شما اتفاق می‌افتد، ندارد.

اعتماد به نفس واقعی چگونه است؟

منشاً اعتماد به نفس واقعی شغل، درآمد، شهرت شما نیست. اعتماد به نفس واقعی، نتیجه‌ی باور قلبی و درونی شما به توانایی هایتان است. این باور که هر کاری را که بخواهید، می‌توانید انجام دهید.

اعتماد به نفس واقعی، همیشه از درون شما به وجود می‌آید نه از بیرونتان. اعتماد به نفس واقعی به وجود آمده از تعهد شما به خودتان است. این تعهد که هر کاری که لازم باشد انجام می دهید تا به نیازهایتان برسید. این نوع اعتماد به نفس، ریشه در اعتماد به خودتان دارد و به خوبی و بدی نتیجه بستگی ندارد.

 اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان.

این اعتماد که هر اتفاقی که در زندگی شما پیش آید و با هر مشکلی روبرو شوید، هر کاری بتوانید با کمال میل انجام می‌دهید. اگر به عنوان یک « فرد» خود را باور داشته باشید، به رغم آن چه که با آن روبرو می‌شوید، تمام کارهایی که لازم است؛ انجام می دهید و به هر چه که می‌خواهید، دست می‌یابید.

با این نوع نگرش، اعتماد به نفس واقعی، اعتماد به یک توانایی مانند وکالت، نوازندگی، فروشندگی و یا غیره نیست، بلکه اعتماد به توانایی شما در «عمل کردن» و «اقدام کردن» است.

آیا تفاوت بین عمل کردن و اقدام کردن را احساس می کنید؟

باربارا دی آنجلیس (Barbara De Angelis) روان‌شناس، مشاور روابط، سخنران و نویسنده در زمینه رشد شخصی می‌گوید: من هم مانند اکثر مردم، پایه و اساس اعتماد به نفس شخصی خودم را بر کارهایی که انجام می دادم، استوار کرده بودم و اگر به نتیجه ی مطلوب می رسیدم، کمی احساس اعتماد به نفس می کردم.

اما این احساس به محض این که نتایج و دست یابی‌های دلخواهم را بدست نمی‌آوردم، از بین می رفت. برای مثال اگر در یکی از سمینارهایم ۵۰۰ نفر حضور داشتند احساس اعتماد به نفس می کردم، ولی اگر در سمینار بعدی ۷۰ نفر شرکت می کردند، نسبت به خودم بی اعتماد می‌شدم.

سایر مسائل زندگی‌ام نیز به همین منوال می‌گذشت. اگر یکی از کتاب هایم در مدت یک هفته جزء پرفروشترین کتاب‌ها بود، احساس اعتماد به نفس می کردم، ولی اگر هفته ی بعد نام کتابم از لیست پرفروش ترین‌ها خارج می‌شد، اعتماد به نفس من هم از بین می رفت. بسیار متغیر و دمدمی مزاج بی ثبات، اما متأسفانه این توصیفی است از زندگی اکثر ما.

جالب اینجاست که: «هر وقت پاسخی را که دنیا به هدف‌ها و آرزوهای من می دهد، بر اساس اعتماد به نفس خود قرار می دهم، سبب می شود تا بیشتر اوقات احساس اعتماد به نفس خود را از دست بدهم.» مشخص است که هیچ گاه نمی توانم برخوردی را که جهان و جهانیان با هدف‌ها و آرزوهای من دارند، کنترل کنم.

از نظر عقلانی هم نمیشود این چنین توقعی داشت که برای همیشه به همه‌ی اهداف و آرزوهای خود برسیم. زیرا جهان هرگز این طور نیست و نمی شود روی نتایج حساب کرد.

تنها موضوعی که می توان روی آن حساب کرد تعهد و پای بندی به خویشتن است. من میتوانم درباره‌ی آرزوها و هدف‌هایی که دارم با خودم صادق باشم و کارهایی که باید برای رسیدن به آنها انجام دهم را به تعویق نیاندازم. و روی اراده‌ی خودم برای انجام این کارها حساب کنم.

این تنها موردی است که می توانم به آن اعتماد کامل داشته باشم. من می توانم به تمایل و توانایی انجام دادن هر آن چه که لازم بود صورت گیرد، اعتماد داشته باشم.

هنگامی که اعتماد به نفس و خودباوری خود را بر اساس آنکه و آنچه به راستی هستید و نه براساس موفقیت‌ها و دستیابی‌ها یا شکست‌ها و ناکامی‌های خود بنا می‌کنید؛ چیزی را در خود خلق می‌کنید که هیچ‌کس و هیچ چیزی یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.