365

آیا سونامی سرطان به ایران رسیده است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دکتر بهزاد رحمانی عضو انجمن جراحان ایران بیان می‌کند که “وقوع سرطان در ایران به صورت غیر طبیعی در حال افزایش است” و همه ما نیز کم و بیش و از طریق منابع مختلفی با اصطلاحی به نام “سونامی سرطان” در ایران مواجه شده‌ایم.

آیا سونامی سرطان به ایران رسیده است؟

اما این مطالب تا چه اندازه به حقیقت نزدیک هستند؟ آیا فزایندگی نرخ ابتلا به سرطان به حدی بالاست که نیازمند نگاه ویژه‌ای از سوی مردم و مسئولین باشد یا خیر؟ در ادامه این مطلب به بررسی آمار و ارقام ابتلا به سرطان در ایران خواهیم پرداخت تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

دکتر بهزاد رحمانی یکی از دلایل افزایش ابتلا به سرطان در ایران را افزایش سن امید به زندگی می‌داند. بروز سرطان در سنین کهنسالی به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن به شدت افزایش می‌یابد، افزایش سن امید به زندگی در ایران و به تبع آن افزایش جمعیت کهنسال ایران از عواملی است که آمار ابتلا به سرطان در کشور ما را افزایش داده است.

به عنوان مثال جالب است بدانید که نتایج تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که ۹۵ درصد از مردانی که به سن ۸۵ سالگی می‌رسند با سرطان پروستات مواجه می‌شوند!

در گذشته ای نه چندان دور سرطان روده و معده رایج ترین نوع سرطان در بین بیماران در ایران بودند، اما امروزه سرطان ریه این عنوان را از رقبای خود ربوده است!

شاید سطوح وسیع تر آلودگی‌های صنعتی و ریزگردها در شهرهای ایران در سالیان اخیر و همچنین افزایش نرخ استفاده از دخانیات از عوامل افزایش شدید و افسارگسیخته نرخ ابتلا به سرطان ریه در ایران باشد.

در بین زنان ایرانی ابتلا به سرطان پستان به سرعت در حال افزایش است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که حتی بانوانی در سنین میانسالی یا جوانی نیز از خطر ابتلا به این نوع سرطان در امان نیستند.

عدم توجه زنان ایرانی به این سرطان، عدم پیاده سازی برنامه‌های آموزشی و آگاهی‌رسانی توسط دولت و بالا بودن هزینه‌ی معاینات سالیانه از مهم‌ترین عوامل افزایش بروز این نوع از سرطان در بین زنان ایرانی است.

همچنین نتایج تحقیقات وسیعی که در این زمینه در کشور انجام شده است نشان دهنده کاهش شدید سن ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها در ایران به نسبت گذشته است!

به عنوان نمونه در حالی که در گذشته سرطان کولون روده بزرگ در افرادی با سنین پنجاه سال به بالا در کشور رخ می‌داد امروز ما شاهد بسیاری از تشخیص‌های این نوع سرطان در افرادی با سنین کمتر از ۲۵ سال هستیم.

دکتر رحمانی در همین مورد بیان می‌کند که مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان در سنین جوانی استرس و اضطراب شدید است که به تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش ریسک ابتلا به سرطان می‌انجامد.

سرطان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی و تصادفات رانندگی سومین عامل مرگ و میر در ایران به شمار می‌رود و روزانه جان بیش از یکصد و پنج ۱۰۵ تن از مردم کشور را می‌گیرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های مختلف در حال حاضر جمعیت افراد مبتلا به انواع سرطان ها در ایران رقمی در حدود نود تا نود و پنج هزار نفر ۹۰۰۰۰-۹۵۰۰۰ است و هرساله پنجاه هزار تا پنج و پنج هزار نفر ۵۰۰۰۰-۵۵۰۰۰ بر اثر این بیماری بی رحم و مهلک جان خود را در ایران از دست می‌دهند.

در بین جمعیت زنان کشورمان سرطان پستان سومین عامل مرگ و میر است، و سالیانه بیست و پنج تا سی هزار نفر ۲۵۰۰۰-۳۰۰۰۰ نفر به جمعیت مبتلایان به سرطان پستان در کشور افزوده می‌شود. سرطان کولون و رکتوم اولین و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان ایرانی هستند.

تمامی این آمار و ارقام بیانگر این موضوع مهم هستند که خطر سرطان بیش از پیش ما ایرانیان را تهدید می‌نماید.

آلودگی هوا، زندگی ماشینی، استفاده از دخانیات و الکل، استرس و اضطراب، مشکلات اقتصادی و عادات اشتباه غذایی و توجه اندک مردم کشورمان به سلامت عمومی خود از مهم‌ترین عوامل افزایش نرخ ابتلا به سرطان در ایران هستند و مبارزه با این سونامی ویرانگر نیازمند توجه بیشتر مسئولین و مردم در تمرکز و توجه به امر خطیر سلامت روانی و جسمانی در سطح جامعه است.

لطفا و خواهشا خطر ابتلا به سرطان را جدی بگیرید!

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.