350

به سنگ کلیه نگاه نزدیکتری بیندازیم

|
0 دیدگاه

زمانی که کلیه‌ها مشغول پاک‌سازی خون هستند ماده‌ای به نام اوره تولید می‌شود.

به سنگ کلیه نگاه نزدیکتری بیندازیم

گاهی اوقات نمک‌ها و سایر مواد معدنی در اثر همین اوره‌سازی به همدیگر می‌چسبند و توده‌ای که در اصطلاح سنگ کلیه نامیده می‌شود را تولید می‌کنند. این سنگ کلیه می‌تواند به اندازه یک بلور شکر باشد و حتی گاهی اوقات به اندازه یک توپ پینگ پونگ باشد!

این سنگ‌ها معمولا تا زمانی که مسیر حرکت ادرار در کلیه را مسدود یا مختل نکنند دردسری را برای ما ایجاد نمی‌کنند. زمانی که این سنگ‌ها به میزنای(لوله اتصال دهنده کلیه به مثانه) منتقل شوند و مسیر باریک و کوچک آن را مسدود نمایند دردهای شدید و غیر قابل تحملی را برای فرد درگیر، ایجاد می‌کنند.

علائم و نشانه‌های ابتلا به سنگ کلیه:

-دردهای شدید در نواحی کمر، بیضه‌ها و کشاله‌ران

-احساس سوزش شدید در ادرار

-ادرار خونی

-حالت تهوع و استفراغ

البته گاهی سنگ‌های کلیه بدون کوچکترین درد یا مشکلی از ادرار خارج می‌شوند(بعضی ها ذاتا افراد خوش اقبالی هستند!).

در ضمن شما نباید این نکته را فراموش کنید که هر درد شکم یا درد در ناحیه کمر لزوما به معنی وجود سنگ کلیه نیست و مشکلاتی از قیبل آپاندیسیت و حاملگی خارج از رحم نیز علائم مشابهی با وجود سنگ در کلیه دارند، اما در صورت همراهی درد شکم و لگن با سوزش ادرار مشکل شما به احتمال زیاد مربوط به وجود سنگ در دستگاه ادراری است.

تا قبل از بروز درد ایجاد شده بر اثر سنگ کلیه، این سنگ‌ها به ندرت تشخیص داده می‌شوند! لزوما کسی این سنگ‌های کوچک را تا زمانی که دردی بزرگ را ایجاد نکنند جدی نمی‌گیرد و به سراغ شناسایی و تشخیص آنها نمی‌رود.

اما زمانی که درد ناشی از این سنگ‌های بیرحم به سراغ شما بیاید، سریعا به اورژانس مراجعه می‌کنید و پزشکان تشخیص و تایید وجود این سنگ‌ها را برعهده سیستم‌های سونوگرافی، رادیوگرافی و سی تی اسکن می‌سپارند.

پس از تشخیص سنگ، اگر سنگ کلیه شما به اندازه کافی کوچک باشد معمولا پزشکان شما را با تعدادی داروی مسکن درد به منزل هدایت می‌کنند و از شما می‌خواهند که صبر کنید تا سنگ دفع شود، همچنین آنها شما را به نوشیدن زیاد مایعات به منظور افزایش فشار مایعات بر خروج سنگ از میزنای توصیه می‌کنند(بیش از ده لیوان در روز).

سنگ هایی با قطر کمتر از پنج میلیمتر در ۹۰ درصد از مواقع بدون کوچکترین مزاحمتی بدن شما را ترک می‌کنند. اگر قطر سنگ بین ۵ تا ۱۰ میلیمتر باشد این شانس برای شما ۵۰ درصد است و اگر از این هم بزرگتر باشد شما باید خود را برای روزهای سخت اماده کنید!

رایج‌ترین نوع درمان سنگ‌های بزرگ کلیه استفاده از دستگاه های سنگ شکن هست. این دستگاه‌ها از امواج پرقدرتی برای القای انرژی به داخل کلیه و میزنای و به تبع آن جذب این انرژی توسط سنگ و شکسته شدن آن استفاده می‌کنند. عوارض جانبی استفاده از این دستگاه‌ها شامل خونریزی داخلی، کبودی و درد در ناحیه کمر است.

زمانی که سنگ از کلیه خارج شده باشد و در نزدیک مثانه(انتهای میزنای) قرار گیرد پزشکان از روش یورتروسکوپی برای خروج سنگ استفاده می‌کنند، این عمل از طریق ارسال چنگکی از راه لوله‌ی ادراری به مثانه و سپس میزنای صورت می‌گیرد تا با قلاب شدن به دور سنگ آن را از بدن خارج نماید.

البته برای سنگ های بسیار بزرگ ممکن است جراحی های لاپارسکوپی مکملی نیز صورت گیرد.

نزدیک به ۸۰ درصد از سنگ های کلیوی جنس کلسیمی دارند. مابقی سنگ ها از جنس اوریک اسید، استروئید و سیستین هستند. تشخیص نوع سنگ توسط پزشک و از طریق اقدامات آزمایشگاهی میتواند منجر به پیشگیری موثر از سنگ سازی مجدد در کلیه شود.

بزرگترین عامل تشکیل سنگ در کلیه ها عدم نوشیدن مایعات به میزان کافی است! رژیم های غذایی نیز نقش موثری را در این مورد ایفا می‌نمایند. مصرف بیش از حد غذاهای حاوی پروتئین، سدیم و اگزالات مانند شکلات و سبزیجاتی با برگهای تیره رنگ از عوامل تشدید کننده ساخت سنگ در کلیه هستند.

استفاده از برخی داروها و اضافه وزن نیز از دیگر عوامل تشکیل سنگ محسوب می‌شوند.

اگر پزشک سنگ شما را کلسیمی تشخیص بدهد تجویز او مسلما کاهش یا قطع مصرف مواد غذایی شامل کلسیم و سدیم خواهد بود، همچنین جهت کاهش دریافت اگزالات او شما را به پرهیز از مصرف شکلات، قهوه آماده، توت، سبزیجات با برگ تیره رنگ، مرکبات و سیب زمینی تشویق خواهد کرد.

اما باید بدانید که مناسب ترین راه پیشگیری مصرف مناسب مایعات در طول روز است و بس! تاثیر مصرف مناسب مایعات در پاک سازی و جلوگیری از غلظت اوره و به تبع آن تجمع مواد معدنی و سنگ سازی در کلیه است.سنگ کلیه را جدی بگیرید و اقدامات پیشگیرانه‌ی لازم را حتما در نظر داشته باشید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.