2034

علل سنگ های اسید اوریک کلیه؛

|
0 دیدگاه

یکی از کلید های پیشگیری، یادگیری در مورد سنگ های قبلی کلیه است.

علل سنگ های اسید اوریک کلیه؛

اگر یک سنگ را بردارید و بتوانید آن را ذخیره کنید پزشک شما می تواند آن را تجزیه و تحلیل کند تا دقیقاً مشخص شود که چه نوع سنگی است. پزشک شما همچنین می تواند آزمایش های خون و ادرار را انجام دهد.

این آزمایش ها حجم ادرار و میزان اسیدیته، کلسیم، اگزالات، سدیم، سیترات، کراتینین و اسید اوریک را بررسی می کند. دانستن اینکه چه موادی باعث ایجاد سنگ های آینده در شما می شود با احتمال بیشتری می توان از تشکیل سنگ های آینده پیشگیری کرد.

سنگ ها توده های سنگین هستند که می توانند در چندین مکان در بدن ایجاد شوند.

کلیه ها یکی از اندام های متداول در رابطه با تشکیل سنگ هستند. این سنگ ها می توانند در کودکان و بزرگسالان تاثیر بگذارند. سنگ کلیه در حدود ۱۲ درصد از مردان آمریکایی و ۷ درصد از زنان آمریکایی را در طول عمر خود تحت تاثیر قرار خواهند داد.

اکثر این سنگ ها سنگ های کلسیم با سنگ های اسید اوریک هستند که دومین نوع شایع سنگ کلیه هستند.

سنگ کلیه اسید اوریک چیست؟

سنگ کلیه اسید اوریک سنگهایی هستند که از اسید اوریک تشکیل شده اند که در کلیه تشکیل می شوند. سنگ معمولاً از ادرار در داخل لگنچه کلیوی تشکیل شده است بخشی از کلیه که در آن ادرار جمع آوری می شود قبل از اینکه به داخل مثانه منتقل شود.

این نوع سنگ ها همچنین می توانند از ادرار در حالب و مثانه تشکیل شوند. گاهی اوقات ته نشین های کوچک اسید اوریک در لوله های کلیه ایجاد می شود و منجر به بیماری کلیوی می شود که به نام نفروپاتی اسید اوریک شناخته می شود. ممکن است حاد یا مزمن باشد.

علل سنگ کلیه اسید اوریکی چیست؟

اسید اوریک در بدن به علت تجزیه پورین ها، ماده ای است که در مقادیر زیادی در گوشت و محصولات گوشت یافت می شود. اسید اوریک از کلیه توسط خون فیلتر می شود و سپس از طریق ادرار دفع می شود. با این حال، اگر غلظت اسید اوریک در ادرار بیش از یک نقطه خاص باشد آن دیگر می تواند محلول باقی بماند.

این رسوب به یک ماده نامحلول تبدیل می شود که سپس می تواند سنگ را تشکیل دهد. به طور مشابه اگر حجم سیال در ادرار کمتر از حد نرمال باشد ممکن است با کمبود آب همراه باشد و احتمال شانس ابتلا به اسید اوریک بیشتر است.

۱٫ تولید بیش از حد

تولید بیش از حد اسید اوریک باعث افزایش احتمال ته نشین و بنابراین تشکیل سنگ کلیه می شود. این اسید اوریک اضافی ممکن است به دلیل مصرف مقدار زیادی مواد غذایی حاوی پورین باشد. همچنین ممکن است با نقص های آنزیمی که متابولیسم پورین را تحت تاثیر قرار می دهند رخ دهد.

۲٫ جذب مجدد و ترشح غیر طبیعی

اسید اوریک در لوله های کلیه ممکن است به بافت کلیه دوباره جذب شود و از بافت کلیه به لوله ها منتقل شود. اگر ترشح بیش از حد یا کاهش دوباره جذب باشد غلظت اسید اوریک در ادرار ممکن است افزایش یابد. این ممکن است با برخی از بیماری های کلیوی رخ دهد.

۳٫ کاهش دفع اسید اوریک

دفع اسید اوریک ممکن است به دلایل مختلف کاهش یابد که می تواند موجب افزایش سطح اسید اوریک خون شود. در نهایت این اسید اوریک بیش از حد توسط کلیه ها پردازش می شود و خطر بیشتری از تشکیل اسید اوریک وجود دارد. رژیم های کتوژنیک، داروهای خاص و بعضی از بیماری های کلیوی ممکن است مسئول باشند.

۴٫ کم آبی

اگر میزان مصرف آب ناکافی باشد و یا نشت مایع بیش از حد مانند اسهال یا استفراغ وجود داشته باشد غلظت ادرار افزایش می یابد. دیورتیک مانند الکل یا داروهایی که دارای اثر دیورتیک هستند نیز ممکن است باعث از دست رفتن سیال شود. بنابراین کاهش آب بدن ممکن است خطر ایجاد سنگ اسید اوریک را افزایش دهد.

۵٫ مرگ سلولی

پورین نیز در سلول های انسان یافت می شود و زمانی که سلول ها می میرند آزاد می شود. اگر چه سلول ها به طور مداوم در حال مرگ هستند گاهی اوقات از تخریب طبیعی مانند سلول های خونی در کم خونی همولیتیک بالاتر است. این باعث افزایش سطح اسید اوریک در بدن می شود که ممکن است خطر ایجاد سنگ اسید اوریک را افزایش دهد.

علائم و نشانه های سنگ کلیه اسید اوریکی

علائم و نشانه های سنگ کلیه اسید اوریکی به طور قابل توجهی از سایر انواع سنگ های کلیه متفاوت نیستند. آنها شامل:
درد کمر و یا درد پشت.
درد هنگام ادرار کردن.
مشکل انتقال ادرار.
مداوم نیاز به ادرار کردن.
حجم ادرار غیرطبیعی به صورت ادرار مکرر یا خروجی ادرار کم.
خون در ادرار (هماچوری).
تب، حالت تهوع و یا استفراغ ممکن است وجود داشته باشد.

همچنین افزایش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) وجود دارد. بیشتر علائم و نشانه ها با علایم سنگ کلیه همپوشانی دارند. علاوه بر این، افراد مبتلا به سطوح بالای سطح اورات (hyperuricemia) همچنین ممکن است علائم نقرس داشته باشند.

درمان سنگهای اسیدهای اوریکی

گزینه اصلی درمان این است که ادرار قلیایی تر شود. این عوامل قلیایی عبارتند از سدیم سیترات یا بی کربنات. هنگامی که سطوح بالای اسید اوریک در خون وجود دارد ممکن است از مواد آلوپورینول برای کاهش تولید اسید اوریک استفاده شود. در نهایت این باعث کاهش سطح اسید اوریک خون می شود.

افزایش میزان دریافت مایع نیز مهم است مفید باشد به خصوص وقتی که کمبود آب یک عامل است.

مداخله جراحی ممکن است برای تخریب سنگ ها و حذف آن ضروری باشد. این روش های جراحی ممکن است شامل استخراج سنگ با یورتروسکوپ، نفرولیوتوتومی پوستی و موج ضربه ای لیتوتریپسی خارج بدنی می باشد. گاهی اوقات عمل جراحی باز ممکن است برای حذف سنگ انجام شود اما این غیر معمول است.

انتخاب روش بستگی به عوامل متعددی مانند اندازه و محل سنگ و همچنین پاسخ به دارو دارد.

چگونه از سنگ اسید اوریک جلوگیری کنیم؟

سنگ اسید اوریک ممکن است قابل پیشگیری باشد. این اقدامات پیشگیرانه باید در افرادی که دارای سطوح بالای اسید اوریک خون هستند حتی اگر سنگ کلیه اسید اوریک شکل نداشته باشند انجام شود همیشه با دکتر پزشکی در مورد درمان، مدیریت و پیشگیری از سنگ اسید اوریک مشورت کنید.

افزایش مصرف آب ضروری است و یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از بروز اسید اوریک و در نتیجه سنگ کلیه است. مصرف مایعات در تابستان باید با فعالیت فیزیکی شدید و شرایطی مانند گاستروانتریت ایجاد شود که در آن از دست دادن مایعات به علت استفراغ و یا اسهال افزایش می یابد.

اجتناب از موادی که باعث از دست رفتن آب در ادرار می شوند (دیورتیک ها). الکل و کافئین که به طور گسترده ای مصرف می شوند ممکن است خروجی ادرار را افزایش دهند. بدون رهیدراسیون مناسب، ممکن است از دست دادن مایعات ادامه یابد و در نهایت منجر به کم آبی بدن می شود.

غذاهای غنی از پورین را کاهش دهید. پورین در گوشت، مرغ و ماهی فراوان است. با این حال، مواد خوراکی (گوشت ارگان ها) و برخی از ماهی های روغنی مانند شاه ماهی و ماهی خال مخالی تمایل دارند سطوح بالاتری داشته باشند. در حالی که لازم نیست که مصرف گوشت را به طور کامل متوقف کنید باید مقدار کمی گوشت مصرف کنید.

مصرف برخی از سبزیجات در مقادیر محدود به دلیل این مواد غذایی نیز ممکن است در purine بالا باشد.

مارچوبه، لوبیا، نخود فرنگی و اسفناج، بعضی از غذاهای گیاهی هستند که همچنین می توانند مشکل گوشت را داشته باشند. مصرف متوسط باید سبب مشکل نشود اما باید از خوردن وعده های غذایی حاوی مقادیر زیاد این غذاها اجتناب کرد.

5 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.