خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM SlM_terms AS t INNER JOIN SlM_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN SlM_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (159478) ORDER BY t.name ASC

تجویز نامناسب جراحی به‌جای فیزیوتراپی

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_postmeta`

405

تجویز نامناسب جراحی به‌جای فیزیوتراپی

|
0 دیدگاه

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران با توضیح خلاصه‌ای از حوزه فعالیت فیزیوتراپیست‌ها، به بیان برخی از مشکلات این حوزه در سیستم درمانی اشاره کرد.

تجویز نامناسب جراحی به‌جای فیزیوتراپی

 به نقل از پایگاه سپیدپوش، به مناسبت روز ملی فیزیوتراپی در ایران، دکتر بهروز عطارباشی‌مقدم، رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در گفتگوی اختصاصی با این پایگاه خبری ضمن توضیح خلاصه‌ای از حوزه فعالیت فیزیوتراپیست‌ها، به بیان برخی از مشکلات این حوزه در سیستم درمانی اشاره کرد.

اهمیت و حوزه فعالیتِ رشته فیزیوتراپی

دکترعطارباشی ضمن تبریک روز ملی فیزیوتراپی به تمام فیزیوتراپست‌های کشور و آرزوی موفقیت برای تمام فعالان در حوزه درمان، رشته فیزیوتراپی را یکی از مهمترین رشته‌های معرفی کرد و گفت: فیزیوتراپی یکی از مهمترین شاخه‌های توانبخشی است که در پهنه‌ی وسیعی از بیماری‌های نسبتا شایع می‌تواند کمک کننده باشد،

به‌خصوص در بیماری‌های سیستم عضلانی ـ اسکلتی، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و تنفسی، بیماری‌های نورولوژی و عصبی ـ بیماری‌هایی که مربوط به سیستم عصبی می‌شوند نه بیماری‌های مربوط به روان- و مواردی که بیماری نیستند.

اما فرد در شرایط غیر‌عادی و در وضعیت خاصی قرار دارد مانند زنان باردار و مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان و سایر موارد دیگر، فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند نقش مهمی در درمان، پیشگیری و بهبود شرایط فرد بر عهده داشته باشند.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: نکته مهم این است که گاهی به‌واسطه وسعت فعالیت این رشته، بسیاری از توانمندی‌های همکاران ما در این حوزه دیده نمی‌شود و در مواردی مورد کم لطفی هم قرار می‌گیرند؛ در حالی‌که اگر جوامع مختلف دنیا را مورد مطالعه قرار دهیم،

در کشورهایی که در حوزه درمان وپزشکی پیشرفته هستند، نه تنها علم فیزیوتراپی بلکه تمامی رشته‌های توانبخشی از اجزاء جدا نشدنی درمان حساب می‌شوند و این رشته نقش بسیار موثری در برگرداندن بیمار به وضعیت عادی زندگی را در روند درمان ایفا می‌کند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با مهم شمردن فعالیت‌های بدنی در حوزه فیزیوتراپی عنوان کرد: در این رشته استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های الکترونیکی تنها جزئی از روش‌های درمانی هستند و در واقع اساس درمان استفاده از ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی است که به بیمار آموزش داده می‌شود.

و همان‌طور که از اسم این رشته مشخص است با تجویز فعالیت‌های فیزیکی و بدنی، بر اساس نوع مشکل بیمار، به درمان، کنترل و پیشگیری مشکل فرد می‌پردازد.وی درخصوص نقش فیزیوتراپی در پیشگیری از بیماری‌ عنوان کرد: فیزیوتراپی در زمینه پیشگیری نیز کمک‌کننده است و تاثیر زیادی دارد،

به عنوان مثال در بیماری‌های قلبی در فازهای مختلف روند درمان مانند مرحله بستری بیمار در بیمارستان، دوران نقاهت در منزل، مرحله مراجعه سرپائی بیمار به مراکز توانبخشی و بازتوانی، اهمیت زیادی هم در روند درمان و هم پیشگیری از بروز مشکلات جدی‌تر دارد؛

و این موضوع برای بیماران ریوی، بیمارانی که عمل جراحی داشتند و بیماران بستری در بخش ICU نیز صادق است؛ در تمام دنیا فیزیوتراپیست‌ها از کادرهای مهم بخشهای مراقبت‌های وی

ژه در مراکز درمانی هستند و باید در طول درمان، به‌عنوان یکی از مشاوران درمان حضور داشته باشند چرا که در صورت عدم انجام اعمال فیزیوتراپی مناسب برای بیمار علاوه بر طولانی شدن مدت درمان و بستری در بیمارستان، مشکلات و عوارض مختلفی می‌تواند برای بیمار ایجاد شود.

دخالت کارشناسان تربیت‌بدنی در حوزه فیزیوتراپی

دکتر عطارباشی مقدم ضمن مهم خواندن نقش کارشناسان ورزشی در سلامت جامعه، ورود آن‌ها به حوزه درمان و ایفای نقش فیزیوتراپیست در مراکز ورزشی و باشگاه‌ها را غیر قانونی خواند و گفت: یکی از مشکلات حوزه فیزیوتراپی، ورود سایر رشته‌ها به این حوزه است؛ باید این نکته را اشاره کنم زمانی که بحث درمان می‌شود.

کسانی باید وارد این کادر شوند و تمرینات فیزیکی را برای بیمار تجویز کنند که علاوه بر شناخت بیماری،صلاحیت علمی، اخلاقی و حرفه‌ای را داشته باشند، اینکه کارشناسان عزیز تربیت‌بدنی با سیستم عضلانی و ورزش‌های مناسب برای افراد سالم آشنا هستند،

نمی‌تواند مجوز ورود این افراد به حیطه درمان باشد و باید توجه کرد کارشناساتن تربیت‌بدنی تنها صلاحیت آموزش به افراد سالم را دارند نه بیماران و افرادی که به نوعی دچار مشکلات جسمی هستند و حضور این افراد در باشگاه‌های ورزشی و مراکز چاقی و لاغری، برای مشاوره و آموزش فعالیت‌های فیزیکی به بیماران یک اقدام بسیار خطرناک است.

که نه تنها باعث کاهش مشکل بیمار نمی‌شود که حتی می‌تواند سبب شدیدتر شدن بیماری و حتی بروز مشکلات جدید برای بیمار شود که انجام چنین دخالت‌هایی در حوزه درمان هم از نظر قانونی و هم از نظر اخلاق حرفه‌ای مورد قبول و تایید نیست و می‌تواند جان بیماران را در خطر قرار دهد.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه تهران سه عامل را مهمترین علل این اتفاق دانست و توضیح داد: باید این معضل را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار داد، مسئله اول بحث نظارت در این مراکز است که که باید بر عهده فرد یا سازمانی باشد که مسئولیت نظارت بر سلامت مردم را بر‌عهده دارد،

که در حال حاضر وزارت بهداشت هیچ نظارتی بر این مراکز ندارد و این مسئولیت بر عهده سازمان ونهادهای ورزشی است لذا باید این موضوع مورد توجه مسئولین حوزه ورزش قرار گیرد؛ از طرفی دیگر مردم و جامعه نیز باید آگاهی داشته باشندکه برای درمان یک بیماری باید به متخصص آن رشته مراجعه کنند.

و از افرادی که در حوزه درمان تخصصی ندارند کمک نخواهند؛ و بالاخره دوستان و همکاران فیزیوتراپیست نیز باید در این مراکز و باشگاه‌های ورزشی حضور پیدا کنند و بحث درمان در این بخش‌ها را بر عهده بگیرند.

مشکلات تعرفه و پوشش بیمه‌ای در بخش فیزیوتراپی

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، مسئله تعرفه‌ها و پوشش کم بیمه را از دیگر مشکلات رشته‌های توان‌بخشی دانست.

و عنوان کرد: گرچه اخیرا تغییرات امیدوار‌کننده‌ای در خصوص تعرفه‌ها در این رشته اتفاق افتاده است اما متاسفانه رشته‌های توان‌بخشی در این زمینه مورد بی‌توجهی قرار گرفتند علی‌رغم تلاش زیاد متخصصین در رشته‌های توان‌بخشی حتی برای تعدادی از رشته‌ها تعرفه مشخص نشده است،

و از طرفی فشاری که از طرف شرکت‌های بیمه‌گر بر این بخش وارد شده است باعث بروز مشکلات زیادی شده است، به‌طوری‌که برخی از شرکت‌های بیمه بیش از ۱۳ ماه به همکاران فیزیوتراپ بدهی دارند. و موضوع عدم پوشش بیمه‌ای برای بعضی از تعرفه‌های تعیین شده در این حوزه منجر به کاهش استقبال و مراجعه بیماران و جامعه از مراکز درمانی فیزیوتراپی و توانبخشی شده است.

وی خاطر نشان کرد: نکته‌ای که باید از جنبه اقتصادی مورد توجه قرار گیرد این است که با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی و استفاده از این روش برای درمان، می‌توانیم با هزینه‌های بسیار کمتر از بروز مشکلات جدی‌تر و تحمیل روش‌های درمانی پر مخاطره جلوگیری کنیم و مسلماً انتخاب این روش درمانی که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عوارض کمتر از سایر روش‌های درمانی است.

یک اقدام عاقلانه است و با کمک گرفتن از علم فیزیوتراپی می‌توان به‌راحتی از بسیاری از هزینه‌های مالی که بر خانواده، جامعه و سیستم درمانی کشور تحمیل می‌شود جلوگیری کرد اما متاسفانه همان‌طور که اشاره شد به دلیل پایین بودن تعرفه‌ها در این حوزه و نیز عدم حمایت و پوشش بیمه از این سیستم درمانی، مراجعه بیمارن برای استفاده از خدمات درمانی در این بخش کم است.

تجویز نامناسب جراحی به‌جای فیزیوتراپی

عطارباشی مقدم در خصوص تجویز نامناسب برخی از پزشکان عنوان کرد: همانطور که قبلا هم اشاره شد، فیزیوتراپی در پیشگیری و درمان ساده در بسیاری از بیماری‌ها مانند مشکلات عضلانی ـ اسکلتی بسیار کمک کننده است اما متاسفانه در مواردی که بسیار اندک هم هستند دیده می‌شود.

که برخی از همکاران پزشک به دلیل منافع شخصی و مالی، منافع بیمار را نادیده می‌گیرند و روش‌های درمانی غیر ضروریِ پرخطر و پرهزینه را برای بیماران تجویز می‌کنند، گرچه تعداد این افراد بسیار اندک است اما واقعیت ماجرا این است که فیزیوتراپیست می‌تواند انجام اعمال جراحی زیادی که هم عواض متععد برای بیمار ایجاد می‌کند.

و هم بار مالی زیادی بر خانواده‌ها و سیستم درمانی کشور اعمال می‌کندرا کاهش دهد؛ البته باید متذکر شد که گاهی انجام عمل جراحی تنها راه درمان بیماری است که باز در این موارد هم حضور و نقش فیزیوتراپ‌ها در پروسه درمان و بهبود بیمار برای برگشت به شرایط طبیعی زندگی اهمیت زیادی دارد بطوری‌که یکی از حوزه‌هایی که ارتباط تنگاتنگی با ما دارد ارتوپدها و جراحان هستند.

نیاز بخش فیزیوتراپی به توجه بیشتر مسئولین

رئیس دانشکده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که ارتقا رشته یکی از نیازها و درخواست‌های جامعه فیزیوتراپی است.

خاطرنشان کرد: رشته فیزیوتراپی نیز مانند سایر رشته‌های توان‌بخشی با قدمت ۵۰ ساله در ایران، توانسته است توان‌مندی خودش را در حوزه درمان و ارتقاء سلامت جامعه نشان دهد و اکنون وقت آن است که سیستم حاکم و مسئولین به این حوزه اعتماد کنند.

و خواسته‌های این جامعه را که به‌جا هم هستند مورد توجه قرار داده و به پیشرفت در این حوزه اهمیت دهند چرا که بیشترین کسانی که از اتفاق سود‌ می‌برند جامعه و بیمارن خواهند بود؛ امیدوارم وزارت بهداشت با توجه بیشتر به این حوزه به درخواست‌های ما که نهایتا به نفع سلامت جامعه و بیمارن است اهمیت نشان دهد.

تا این حوزه بتواند در خدمت‌رسانی در حوزه سلامت بهتر و موثرتر عمل کند.

[click_like post_id='159478']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.