Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
نشانه های تب و شیوه های پایین آوردن آن در کودکان
356

نشانه های تب و شیوه های پایین آوردن آن در کودکان

|
0 دیدگاه

کودک بی حال است و ناله می کند. وقتی او را در آغوش می گیرید برافروختگی او مشهود بوده و حرارت غیر عادی بدن اش حس می شود .در ادامه اين مطلب با ما باشيد.

 اگر كوچك‌تر از شش ماه است. . .

به گزارش پایگاه خبری شباویز، تب در كودكان زير شش ماه غيرعادي است و ممكن است نشانه يك بيماري خطرناك باشد. پس تا دير نشده او را به اورژانس يكي از بيمارستان‌هاي كودكان برسانيد و علت تب را با كمك متخصصان بررسي كنيد.

البته تا رسيدن به بيمارستان مي‌توانيد از اقدام‌هاي رايج براي پايين آوردن تب كمك بگيريد اما به‌خاطر هر تلاشي براي كم كردن دماي بدن او نبايد رساندنش به بيمارستان يا مطب پزشك را به تاخير بيندازيد.

هيچ‌وقت خودسرانه به نوزادتان دارو ندهيد. در سه ماه اول تولد، تب مي‌تواند نشانه ابتلا به بيماري‌هاي خطرناكي باشد.

پس در ماه اول هرگز تب فرزندتان را با دارو تسكين ندهيد چراكه ممكن است دچار نقص سيستم ايمني يا عفونت‌هاي مهلكي شده باشد كه جانش را تهديد كند. اگر فرزند يك تا سه ماهه شما تب كرد، هيچ وقتي را تلف نكنيد و به محض فهميدن اين موضوع راهي بيمارستان كودكان شويد.

اگر بزرگ‌تر از شش ماه است. . .

براي بررسي دليل تب كودكان، اولين چيزي كه بايد نسبت به وجودش حساس باشيد، ظهور جوش روي پوست كودك‌تان است. اگر تب شيرخوار شما با جوش‌هاي بدني همراه نيست به وجود اين ۹ نشانه حساس باشيد تا دليل گرم شدن بدنش را پيدا كنيد:

 واكسن زده؟

تب در برخي موارد يك واكنش دفاعي است كه بدن پس از تزريق واكسن نشان مي‌دهد. البته تب ناشي از واكسن بسيار شديد و طولاني‌مدت نيست و در صورتي كه فرزندتان به‌شدت و براي مدت طولاني تب كرد بايد وجود دلايل ديگر را بررسي كنيد.

 گوشش عفونت كرده؟

ممكن است او به التهاب گوش مياني دچار شده باشد. در چنين شرايطي فرزندتان گريه مي‌كند و دست‌هايش را به سمت گوشش مي‌برد و شب‌ها هم با گريه‌هاي شديد و بي‌قراري خواب را از شما مي‌گيرد. تب هميشه به‌خاطر ابتلا به يك ويروس ايجاد نمي‌شود؛ گاهي وجود باكتري يا عفونتي در بدن مي‌تواند دليل تب‌دار شدن فرزندتان باشد.

در اين شرايط منتظر ماندن براي محو شدن نشانه‌هاي بيماري كمكي به شما نخواهد كرد چراكه باكتري‌ها با گذشت زمان مجال بيشتري براي قدرت گرفتن پيدا خواهند كرد.

 سرفه مي‌كند؟

در صورتي كه نشانه‌های گفته شده را ندارد و سرعت تنفس‌اش هم عادي است، ممكن است سرماخوردگي، آنفلوآنزا يا سرخك سراغش آمده باشد. در چنين شرايطي تب او با سرفه و آب‌ريزش بيني همراه خواهد بود.

اگر دماي بدنش چندان بالا نرفت يا شاهد بهبود علائم بوديد، مي‌توانيد در خانه از فرزندتان مراقبت كنيد اما در صورتي كه بهبود در اين نشانه‌ها ظرف ۴۸ ساعت حاصل نشد يا اينكه تب فرزندتان با مشكلات تنفسي يا جوش همراه شد، بايد فورا سراغ متخصص برويد.

 استفراغ مي‌كند؟

اگر تنفس فرزندتان عادي بود و نشانه شماره يك را نداشت و سرفه و آب‌ريزش بيني هم نداشت، بايد احتمال سرخ‌جوش شيرخواران يا مننژيت را بررسي كنيد.

چنين احتمالي با مشاهده استفراغ بدون اسهال، خواب‌آلودگي غيرعادي يا بدخلقي غيرعادي كه با تب در فرزند شما همراه شده، تقويت خواهد شد و بايد فورا توسط متخصص شرايط فرزندتان بررسي شود.

 اسهال شده؟

اگر نشانه‌هاي پیشین را در كودك‌تان نديديد اما همچنان شاهد تب او بوديد، بررسي كنيد آيا دچار استفراغ همراه با اسهال شده يا نه. اگر استفراغ همراه با اسهال او بيشتر از چهار ساعت ادامه پيدا كرد حتما به متخصص مراجعه كنيد.

 غذا را قورت نمي‌دهد؟

اگر پنج نشانه گفته شده را نداشت اما در عين تب داشتن از خوردن غذاهاي جامد خودداري مي‌كرد، ابتلايش به يك بيماري عفوني گلو مثل مشكلات التهاب لوزه يا بيماري التهابي دهان مثل التهاب لثه را بررسي كنيد. اين مشكلات بلع غذا براي فرزندتان را سخت مي‌كنند و معمولا با تب همراه هستند.

  زياد لباس پوشيده؟

اگر نشانه های گفته شده را در فرزندتان نديديد، وضعيت پوشش او را بررسي كنيد. شايد به‌خاطر وسواس يا ناآگاهي آنقدر لباس به او پوشانده‌ايد كه گرمش شده و درجه حرارت بدنش بالا رفته است. بايد به شما يادآوري كنيم كه خطر اين اتفاق براي فرزندتان از كم پوشاندن لباس و سرماخوردنش كمتر نيست.

اگر با پايين آوردن دماي اتاق يا كم كردن لباس‌ها نتوانستيد در يك ساعت دماي بدن فرزندتان را پايين بياوريد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

 گرمازده شده؟

گفتيم كه قرار گرفتن كودك در معرض هواي گرم مي‌تواند او را تب‌دار جلوه دهد اما موضوع گرمازدگي هميشه به سادگي چند دقيقه نشستن در هواي خنك حل نمي‌شود. گاهي گذراندن مدت طولاني زير آفتاب يا در خانه‌اي كه با وسايل گرمايشي بيش از اندازه گرم شده مي‌تواند فرزند شما را گرمازده كند.

اگر كم كردن يا درآوردن لباس‌ها و قرار گرفتن در هواي معتدل درجه حرارت بدن او را پايين نياورد حتي در صورتي كه هيچ دليلي جز گرمازدگي براي داغ بودن بدنش وجود نداشت، باز هم بايد با عجله او را به مراكز درماني برسانيد.

 پوستش جوش زده؟

هشت نشانه گفته شده براي زماني است كه تب فرزندتان با جوش همراه نيست اما اگر تب كودك شما با ظهور جوش‌هايي روي پوستش همراه شده كار شما براي تشخيص مشكل سخت‌تر خواهد بود.

پيشنهاد ما اين است كه به محض ديدن اين جوش‌ها در شرايطي كه با تب همراه شده‌اند، سراغ متخصص برويد. تشخيص نوع جوش و علت آن براي شمايي كه تخصصي در اين مورد نداريد آسان نخواهد بود.

اگر مي‌خواهيد تبش را ببريد…

تب به‌ويژه در كودكان خردسال ممكن است به سرعت به تشنج تبديل شود، به همين دليل شما بايد در اولين فرصت تمام كارهايي كه مي‌توانيد را براي پايين آوردن دماي بدن او انجام دهيد:

–  اگر رويش پتو انداخته‌ايد، ملحفه يا پتو را‌ برداريد و كمي بعد لباس‌هايش را هم از تنش بيرون بياوريد.

– پارچه‌اي تميز و مرطوب را روي پيشاني‌اش قرار دهيد و هر ۳۰ ثانيه يك‌بار پارچه را دوباره در آب ولرم بگذاريد و روي پيشاني قرار دهيد.

– اسفنجي را با آب خنك – نه سرد- مرطوب كنيد و روي بدن شيرخوارتان بكشيد. مي‌توانيد او را حدود يك دقيقه در وان آب خنك قرار دهيد اما مراقب باشيد آب سرد نباشد و مدت حضور فرزندتان در آن هم طولاني نشود. اگر كودك‌تان به‌خاطر سرما بلرزد، دماي بدنش از اين هم بالاتر خواهد رفت.

– اگر فرزندتان بيشتر از سه ماه دارد، مي‌توانيد به او قطره استامينوفن مناسب شيرخواران را بخورانید.

– دماي اتاق را از ۲۰ درجه سانتي‌گراد بالاتر يا پايين‌تر نبريد.

– مي‌توانيد با كمك پنكه اتاق را خنك‌تر كنيد اما باز هم يادآوري مي‌كنيم كه فرزندتان در دماي اتاق نبايد بلرزد.

– هيچ‌وقت خودسرانه به شيرخواري كه تب كرده آسپرين ندهيد. واكنش‌هاي نادر بدن كودكان به آسپرين مي‌تواند شما را به دردسرهاي جدي بيندازد.

–  اگر كودك‌تان بادستور پزشک از داروهاي تب‌بر استفاده مي‌كند، بايد منتظر ظهور دوباره تب در صورت قطع يا به تعويق افتادن داروها باشيد چراكه در روزهاي اول درمان دليل اصلي تب به‌طور كامل برطرف نشده و داروهاي تب‌بر تنها علائم بيماري را از چشم شما پنهان نگه مي‌دارند.

[click_like post_id='159477']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.