392

آیا شما بخش های سوخته نان را میل می نمایید ؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از موضوعاتی که این روزها حتی بحث داغ اکثر رسانههای روز کشورهای اروپایی و آمریکایی شده است ترس از آکریل آمید است.

آیا شما بخش های سوخته نان را میل می نمایید ؟

یادم می آید که از سال ها پیش مادرم ( در همین ایران ) بسیار به ما تاکید می نمودید که سوخته های نان را نخورید خوب نیست !حالا امروز باید حرف اروپایی ها و آمریکایی ها را ملاک قرار دهیم و بترسیم و نخوریم !

آکریل آمید یک ماده اسیدی سرطانزاست که هنگام سوختن، برشته شدن یا پختن مواد کربوهیدراتی غلات در درجه حرارت بالا در محصولاتی چون نان، بیسکویت و کلوچه، برنج و سیب زمینی ایجاد میشود.

طبق پژوهش دانشمندان، آکریل آمید در مقایسه با دیگر مواد سمی شناخته شده در غذاهای مختلف میتواند برای انسانها تا ۱۰۰ برابر خطرناکتر باشد.

مقدار این ماده در سیبزمینی سرخ شده و چیپس بیشتر است، اما در کشور ما بیشترین نگرانی از حجم تولید و مصرف آکریل آمید در نان است.

آکریل آمید در نان زمانی خود را نمایان میکند که نان بر اثر حرارت زیاد و مستقیم تغییر حالت داده و به رنگ قهوهای یا سیاه در آید و این مشکل اصلی نانهای مصرفی ماست که اغلب به صورت سنتی در تنور تهیه و در حرارت زیاد و مستقیم پخته میشوند.

این ماده سمی به محض ورود به بدن تجزیه شده و مادهای تولید میکند که میتواند با اثر روی DNA و ایجاد جهش در ژنها موجب بروز سرطان، انواع عفونتها، آسیب به سیستم ایمنی و عصبی شود. عوارض عصبی این سم شامل اختلال در هوشیاری، ضعف، تحریکپذیری و تغییرات رفتاری است.

اختلالات باروری همچون تغییر در رفتارهای جنسی، ناباروری و سقط، تحریک و قرمزی پوست و چشمها از دیگر عوارض آکریل آمید است.

– سلامت خود را فدای طعم لذیذ نانهای برشته نکنید و اگر قصد خرید نانهای نازک برشتهشدهای را دارید که حاوی زیره، کنجد، تخمه و … هستند آنهایی را که رنگ روشن داشته و در اصطلاح برشته نشده هستند انتخاب کنید.
– از تُست کردن نان اجتناب کنید و در صورت ضرورت نان را در درجه حرارت کم و به مدت کوتاه تُست کنید.
– در ترکیب سوسیس جهت ایجاد بافت مطلوب از مواد پرکنندهای چون آرد و نشاسته استفاده میشود.
این مواد هنگام سرخ شدن سوسیس در روغن منجر به پف کردن و قهوهای شدن آن میشوند که این ویژگی، محصول را بسیار خوشطعم و خوشظاهر میکند.
اما باید بدانید قهوهای شدن بیش از حد که در نتیجه سوختن ترکیبات کربوهیدراتی سوسیس است میتواند منجر به افزایش میزان آکریلامید محصول شود.
– برای پختن کیک و پیتزا در سینی فر از کاغذ مخصوص استفاده کنید.
– از برشته شدن نان حاشیه پیتزا بشدت اجتناب ورزید و در صورت برشته شدن حاشیه آن را دور بیندازید.
– برای تهیه تهدیگ از نان و سیبزمینی استفاده نکنید.
– برای خرید نان سوخاری آنهایی را که رنگ روشن دارند انتخاب کنید و از مصرف بیسکویت و کلوچههایی که سطح زیرین آنها سوخته است، بپرهیزید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.