Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
اهمیت غربالگری شنیداری خردسالان
234

اهمیت غربالگری شنیداری خردسالان

|
0 دیدگاه

شنوایی کودکان امری بسیار مهم و حیاتی ست و لازم است تا در روزهای اولیه پس از تولد مورد غربالگری قرار بگیرد تا نقص و عیوب احتمالی آن برطرف شود.

اهمیت غربالگری شنیداری خردسالان

نگار سلیمی با اشاره به اهمیت کیفیت شنوایی کودکان می گوید: بررسی ها نشان داده، کم شنوایی می تواند بر میزان رشد شناختی، گفتاری و رفتاری کودک تأثیر گذاشته و در نهایت به ناتوانی یا معلولیت وی منجر شود.

اختلال شنوایی یکی از شایع ترین اختلالات مادرزادی است که معمولاً بدون نشانه های ظاهری بروز می کند. این اختلال آرام و پیش رونده با وجود آسیب رساندن به کیفیت شنوایی نوزاد، در بدو تولد از نظر ظاهری قابل شناسایی نخواهد بود.

به گفته یک ادیولوژیست، حس شنوایی برای رشد ذهنی و شکوفایی مهارت اجتماعی و حتی عاطفی کودکان بسیار لازم است به طوری که تشخیص زود هنگام افت شنوایی، حیاتی و بسیار مهم محسوب می شود.

نگار سلیمی با اشاره به اهمیت کیفیت شنوایی کودکان می گوید: بررسی ها نشان داده، کم شنوایی می تواند بر میزان رشد شناختی، گفتاری و رفتاری کودک تأثیر گذاشته و در نهایت به ناتوانی یا معلولیت وی منجر شود.

وی با تأکید بر اهمیت تشخیص میزانشنوایی کودکان از بدو تولد می افزاید: از آنجایی که کودکان معمولاً از ۶ ماهگی زبان آموزی را آغاز می کنند، تشخیص بموقع کم شنوایی می تواند در افزایش قدرت یادگیری و هوش وی بسیار مؤثر باشد. از این رو بهترین زمان برای انجام تست غربالگری و تشخیص قدرتشنوایی کودکان، از بدو تولد تا ۶ ماهگی آنهاست.

این کارشناسشنوایی شناسی، تست غربالگری شنوایی را به عنوان یکی از راه های ساده اما مؤثر عنوان می کند و می گوید: تست غربالگری شنوایی تستی ساده است که در همان روزهای ابتدایی تولد و قبل از ترخیص مادر و فرزند از بیمارستان، توسط ادیولوژیست یا شنوایی شناس انجام می گیرد.

این تست که معمولاً چند دقیقه طول می کشد باید هنگامی که نوزاد در آرامش است انجام شود. از آنجایی که تست تعیین میزان شنوایی دردناک یا ناراحت کننده نیست حتی هنگامی که نوزاد در خواب است هم قابل انجام خواهد بود.

در واقع در غربالگری شنوایی نوزاد با استفاده از دستگاه OAE امواجی با فرکانس مشخص به گوش ارسال می شود، انعکاس این امواج تعیین کننده میزان شنوایی نوزاد خواهند بود.

وی معتقد است، همیشه نتایج غیر معمول نشانه وجود مشکل شنوایی در نوزاد نیست و گاهی عوامل محیطی یا کامل نشدن بعضی اندام های نوزاد باعث اخذ نتیجه ناخوشایند است.

سلیمی در ادامه می گوید: نتایج غیر معمول در تست غربالگری شنوایی نوزاد، معمولاً حاکی از اختلالات شنوایی است. اما گاهی هم دیده شده، عامل دیگری برنتیجه تست تأثیر گذاشته است. برای مثال گاهی انسداد گوش به دلیل باقی ماندن بافت ها یا مایع آمنیوتیکی از درون رحم مادر در داخل مجرای گوش نوزاد می تواند باعث نتایج نامناسب تست شود.

گاهی هم محیط نامناسب یا شلوغ می تواند باعث غیرمعمول بودن نتیجه آزمایش شود. در هر حال به دلیل مهم بودن این تست درصورت مشاهده هرگونه نتیجه غیر معمول بهتر است بعد از دو یا ۳ هفته مجدداً نوزاد مورد بررسی شنوایی قرار گیرد.

اگر باز هم نتیجه غیر معمول تکرار شد باید نوزاد توسط متخصص تحت بررسی و ارزیابی شنوایی قرار گیرد و در صورت تأیید کم شنوایی از برنامه و وسایل توانبخشی مانند سمعک استفاده شود.

این کارشناسشنوایی شناسی با بیان این نکته که گاهی نوزاد در بدو تولد سالم است اما در سالهای اولیه زندگی دچار کاهش شنوایی می شود عنوان می کند: گاهی کم شنوایی پس از گذشت ماه ها و در خلال سالهای اولیه زندگی کودک اتفاق می افتد.

از این رو نقش والدین و مربیان و افرادی که کودک در کنار آنها زندگی می کند، در تشخیص بموقع بسیار اهمیت دارد. به عبارت دیگر افرادی که کودک را نگه می دارند علاوه بر توجه به نیازهای مادی وی، باید رفتارها و عملکرد وی را نیز تحت کنترل بگیرند و با مشاهده اختلالات رفتاری یا گفتاری حتماً با پزشک مشورت کنند.

وی در خاتمه به والدین توصیه می کند: هنگامی که کودک به صداهای بلند یا غیرمنتظره واکنش نشان ندهد یا در مواقعی که او را صدا می کنند واکنشی معقول بروز ندهد یا قادر به درک و پیگیری جهت صدا نباشد ممکن است دچار اختلال شنوایی شده باشد و باید به پزشک مراجعه کند.

حتی در مواردی که مهارت گفتاری کودک نسبت به دیگر همسالانش کمتر باشد یا با صدای بلند صحبت کند نیز شنوایی وی باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.​

[click_like post_id='160092']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.