963

این بیماری ها سراغ بلغمی ها می آید

|
0 دیدگاه

در طب سنتی اعتقاد بر این است که تمام این عالم از یکسری ارکان تشکیل شده و این امر امروزه نیز در علم فیزیک به اثبات رسیده است، طبق این ارکان هر فرد دارای مزاج و خصوصیات متفاوت است.

این بیماری ها سراغ بلغمی ها می آید

دکتر حسن اکبری متخصص طب اسلامی گفت: در طب سنتی هنگامیکه انسان در حال شکل گیری است، بسته به اینکه از هر یک از ارکان(آب، خاک، هوا، آتش) به چه میزان در بدن او ذخیره شده است، مزاج متفاوتی خواهد داشت، مثلا اگر رکن آتش ۱ درصد بیشتر در وجود او باشد، این فرد گرم مزاج (گرم و خشک) خواهد بود.

در این قبیل از افراد قسمتهای زبان، چشم، پوست وبینی آنها خشک میشود و همچنین این قبیل از افراد تند و تیز بوده و حس بینایی و بویایی آنها قویتر است و تند مزاج هستند.

وی در ادامه گفت: رکن انرژی به این قبیل افراد بیشتر رسیده و در مسائل محاسبهای و فکری دقیقتر هستند، و اصطلاحا در طب سنتی به این افراد صفراوی یا افرادی با طبع گرم و خشک میگویند. افراد صفراوی حتی در زمستان نیز احساس گرما دارند.

دکتر اکبری گفت: افرادی که رکن هوا در آن ها بیشتر است، دارای طبعی گرم و تر میباشند و به آنها دموی گویند: افراد دموی معمولا آرامتر از گروه اول هستند، البته این افراد همان هوش و ذکاوت و همچنین تندی را از قسمت رکن آتش در وجود خود دارند اما مقداری گرم و نرم تر بوده و دیرتر عصبانی میشوند.

از خصوصیات دیگراین افراد میتوان به زودجوشی، دلرحمی آن ها نام برد افراد دموی نیز تا حدودی گرمایی بوده و در زمستان نیز به دنبال هوای خنک هستند.

وی در خصوص افراد بلغمی مزاج گفت: در گروه سوم، سردی و تری غلبه دارد و اصطلاحا در طب سنتی به آنها افراد دموی یا افرادی با مزاج سردو تر میگویند، از خصوصیات افراد بلغمی مزاج به این موارد میتوان اشاره کرد: این افراد بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند و افراد را تحت تاثیر خود قرار نمیدهند.

آنها بسیار محافظه کار بوده،همیشه احساس سردی میکنند، امکان آن وجود دارد که زانوهایشان ورم داشته باشد و یا حتی دچار بیماری دیسک نیز بشوند. این قبیل افراد پف زیر چشم دارند، آبریزش بینی و آب از چشم نیز در آنها شایع میباشد.

دکتر اکبری گفت: بسیاری از افراد آبریزش بینی و چشم را آلرژی میپندارند اما در طب سنتی ما این مشکل را در طبع آنان میدانیم، این قبیل افراد طبعی سرد و تر داشته و بلغمی هستند. اگر تغذیهی این افراد را اصلاح کرده و به سمت گرم و خشک سوق دهیم، مشکل این قبیل افراد رفع خواهد شد.

مشکل این افراد با مصرف داروهای سیتروزین، آنتی هیستامین و سایر داروهای ضد حساسیت بر طرف نخواهد شد.

وی بیان کرد: افراد گروه آخر دارای طبعی سرد و خشک بوده و رکن خاک در آنها بیشتر است و به آنها افراد سودایی می گویند، این افراد معمولا سرمایی بوده اما بر عکس افراد بلغمی که تپل و سفید پوست هستند، سوداییها لاغر، دارای بدنهای خشک و چروکیده بوده و رنگ پوست، آنها نسبتا سیاهتر میباشد.

سوداییها معمولا مقداری حالتهای افسردگی را در وجود خود دارند و از لحاظ اجتماعی نیز بسیار ریزهکار،موشکاف،کمحرف هستند.

افرادی که طبع بلغمی دارند، در تابستان نیز احساس سرما میکنند، البته امکان آن وجود دارد که این حالت هم در افراد بلغمی و هم سودایی اتفاق بیفتد اما سوداییها لاغر و نسبتا تیره و جثههای کوچک دارند، و بلغمیها عمدتا سفیدتر و چاقتر بوده و همچنین چیزی بدنشان زیادتر است.

وی بیان رکد: مزاجها را ۵۰ درصد ژنتیک و ۵۰درصد محیط تشکیل میدهد، اما میتوان از طریق تربیت، تغذیه، هوای مناسب و آب مناسب مزاج را به سمت مزاج دلخواه سوق داد.

اکبری در پایان گفت: افرادی که دائما سردشان است با رعایت مثلث سلامت و استفاده از مواد غذایی گرم و تر و خشک نظیر دمنوشهای گرم بابونه، نعناع، پونه، زعفران، دارچین، زنجبیل میتوانند مشکل خود را بر طرف کنند.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.