275

جنجال اختراع داروی ایدز با هزینه های هنگفت

|
0 دیدگاه

نوشداروی ایدز در دستان یک پولپرست.

جنجال اختراع داروی ایدز با هزینه های هنگفت

ایدز بیماری مخوف قرن بیستم است که ناتوانی پزشکان در کنترل و یافتن راه درمان قطعی آن، سبب شده است که قریب به ۳۰ سال بر جهان حکمرانی کند. این بیماری اولین بار در سال ۱۹۸۱ در میان مردان هم جنس گرای نیویورک ظاهر شد و همزمان در آفریقا نیز مبتلایان به این بیماری شناخته شدند.

این دو منطقه (آمریکا و آفریقا) شگفتی پزشکان را از بروز این بیماری در دو منتها الیه علمی جهان در پی داشت، آمریکا با پیشرفت تکنولوژیک و علمی و آفریقا با عقب ماندگی علمی و صنعتی؛ به هر صورت این بیماری ناشناخته که با انواع متنوعی از بیماریهای عفونی همراه بود در سال ۱۹۸۲Acquired Immune Deficiency Syndrome و به طور اختصار AIDS(ایدز) نامیده شد.​

به بیانی ساده ایدز بیماری اختلال و از کارافتادگی سیستم دفاعی بدن است. ویروس اچ آی وی کار گلبولهای سفید بدن را در مقابله با بیماریهای عفونی مختل میسازد و یک سرماخوردگی ساده و یا بیماری ذاتالریه که در بیماران عادی قابل درمان است در بیماران با HIV مثبت میتواند کشنده باشد.

در خبرگزاریها از ماجرای قرار گرفتن تنها داروی بیماری ایدز در دستان یک انسان پولپرست و سودجو سخن گفته میشود.

کسی که میخواهد در ازای این دارو خون بیماران را بمکد. این مرد مارتین شکرلی نام دارد. شکرلی صاحب شرکت بزرگ داروسازی به نام تورینگ فارماسوتیکالز است. گفته میشود شکرلی صریحاً اعلام کرده که هرکس دارو میخواهد باید هزینهی بالای ان را هم به جان بخرد.

کپسولی که مارتین شکرلی امتیاز تولید ان را خریده است و قیمت اش را از ۱۴ دلار به ۷۵۰ دلار رسانده است جزو تنها امیدهای بیماران ایدزی برای دست یافتن به سلامتی دوباره است. پزشکان و مدافعان حقوق بشر همراه با عدهای دیگر به این عمل سودجویانهی صاحب کمپانی تورینگ فارماسوتیکالز اعتراض کردهاند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.