Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
محققان در یک قدمی تولید چسب زخم‌های داخل بدن
334

محققان در یک قدمی تولید چسب زخم‌های داخل بدن

|
0 دیدگاه

محققان با الهام از قابلیت چسبندگی مایع مترشح از حلزون، نوعی چسب ساخته اند که قابلیت بهم چسباندن زخم و بریدگی داخل بدن انسان را دارد.

محققان در یک قدمی تولید چسب زخم‌های داخل بدن

به زودی پزشکان می توانند زخم و بریدگی های بدن انسان را با چسب بهم بچسبانند! این چسب بیولوژیکی با الهام از مایع چسبنده مترشح از حلزون ساخته شده است. هنگامیکه حلزون ها حرکت می کنند، پشت سر آنان ردی مایع به جا می ماند که قابلیت بهم چسباندن سطوح مرطوب را دارد.

 محققان انسیستو وایس در دانشگاه هاروارد این چسب را ساخته اند. آنها در آزمایش های خود از این چسب برای ترمیم قلب تپنده یک خوک استفاده کردند. همچنین محققان با استفاده از این چسب خونریزی کبد موش را نیز متوقف کردند.

این تحقیق بخشی از تلاش برای ساخت نوعی چسب مخصوص بافت های بدن موجودات است که بتوان به طور ایمن و موثر زخم ها و سوراخ های درونی بدن انسان پس جراحی و موارد دیگر را از بین ببرد. در هرحال این چسب را می توان در محیط های مرطوب به کاربرد و علاوه برآن برای سلول های بدن انسان نیز سمی نیست.

این چسب با الهام از مایعی ترشح شده از حلزون ساخته شده است و دو بخش کلیدی است: چسبی که سطوح را بهم می چسباند که با نوعی ژل انعطاف پذیر ترکیب شده است.

محققان در اصل از مولکول های موجود در این مایع استفاده نکردند. بلکه آنها از نوع بافت اتصالی که از دم موش جدا شده، ترکیبی در پوسته میگو و دو مولکول مصنوعی برای ساخت چسب استفاده کردند.

سپس آنها این مواد را با نوعی هیدروژل ترکیب کردند. به این ترتیب چند نوع چسب سخت ساختند. این چسب ها حتی روی سطح خون آلود طی چند دقیقه خشک می شدند و قابلیت تحمل فشار ضربان قلب را داشتند.

[click_like post_id='160124']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.