554

آیا آب انار باعث تداخل دارویی می شود؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

میوه و آب انار، محبوبیت خاصی در میان مردم جهان پیدا کرده اند و این محبوبیت بیشتر از هر چیزی به ادعاهای مختلف درباره خاصیت ضدالتهابی انار برمی گردد.

آیا آب انار باعث تداخل دارویی می شود؟

آب انار خواص آنتی اکسیدانی قوی داشته و در پیشگیری از بیماری های قلبی، سکته و حمله قلبی نقش مۆثری دارد.

کسانیکه سرد مزاج هستند نباید در خوردن انار افراط کنند. زیرا معده را سست کرده و ایجاد نفخ می کند. اینگونه افراد باید انار را بازنجبیل بخورند. جوشانده پوست درخت و پوست ریشه آن که برای رفع کرم بکار می رود ممکن است

ایجاد سرگیجه و استفراغ کند . بهر حال در خوردن جوشانده آن باید احتیاط کرد و این کار باید تحت نظر متخصص انجام گیرد .

اگر پزشکتان به شما توصیه می کند که به دلیل داروهای مصرفی خود از مصرف آب گریپ فروت خودداری کنید شما برای اطمینان بیشتر از نوشیدن آب انار نیز خودداری کنید و به جای خوردن آب چنین میوه هایی از آب سیب بنوشید.
میوه انار یا آب انار به دلیل خاصیت ضدالتهابی خود در حال کسب محبوبیت در میان مردم است.

در ژانویه ۲۰۱۷ در ژورنال Europea- Journa- of Clinica- Nutritio- تحقیقی به چاپ رسد که در آن دو گروه از افراد مورد مقایسه قرار گرفتند. به یک گروه از افراد روزانه دو کپسول ۲۵۰ میلی گرمی عصاره انار داده می شد و به گروه دیگر به جای این کپسول ها دارونماها یا پلاسبو داده می شد.

پس از پایان دو ماه آن گروه از افرادی که از عصاره انار استفاده می کردند ورم مفصل کمتر و شدت درد کمتری گزارش دادند. علاوه بر این، در خون این افراد سطوح بالاتری از گلوتاتیون پراکسیداز (Glutathione Peroxidase;GPX) مشاهده شد که این آنزیم ها به حفظ بدن در مقابل آسیب اکسیداتوی کمک می کنند.

باوجوداین، پروتئین واکنشی سی، سرعت رسوب گلبول قرمز (Erythrocyte sedimentatio- rate) و دیگر شاخص های خونی مهم آن ها بدون تغیر باقی ماندند.

مزایای سلامتی بالقوه

تحقیقات انجام گرفته روی موش ها نشان می دهند که عصاره انار می تواند شدت آرتریت ناشی از کلاژن، التهاب مفصل و سطوح شاخصه التهابی خون اینترلوکین ۶ را کاهش دهد. در دیگر تحقیق ها به اثر احتمالی آب انار روی بیماری قلبی، یکی بیماری احتمالی در افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید، پرداخته شده است.

اکثر این تحقیق ها در لوله های آزمایشگاهی یا در موش ها انجام گرفته اند، اگرچه روی تعداد کمی از انسان ها نیز چنین تحقیقاتی صورت گرفته است.

یکی از این تحقیق هایی که روی نمونه های انسانی انجام گرفت در شماره اوت ۲۰۱۰ ژورنال British Journa- of Nutritio- به چاپ رسید. بر اساس نتایج این تحقیق شرکت کننده ها پس از مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم از روغن دانه انار به مدت یک ماه با کاهش تری گلیسیریدهای خود مواجه شدند، درحالی که تعداد کل کلسترول خون آن ها کاهش نیافت.

اثرات ضدالتهابی امیدوارکننده

چنین تحقیق هایی باعث شد که محقق های ایرانی دریکی از نقد و بررسی های چاپ شده خود در شماره مارس ۲۰۱۴ ژورنال Advanced Biomedica- Research این گونه نتیجه گیری کنند که انار یک «آنتی اکسیدان قوی» است و ترکیب های متنوعی که در این میوه یافت می شوند علاوه بر دیگر مزیت های سلامتی خاصیت ضد فشارخون بالا و خاصیت ضدالتهابی دارند.

بعضی از افراد حتی انار را یک غذای فوق العاده می نامند. باوجوداین، کارشناس ها می گویند که اگرچه نتایج این تحقیق برای افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید امیدوارکننده هستند، اما تحقیقات بیشتر و بزرگ تری باید روی انسان ها انجام بگیرند تا این نتایج تایید گردند و این موضوع مشخص شود که چه میزان از انار و چه شکلی از انار می تواند بیشترین تاثیر را روی افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید بگذارد.

آب انار و اثر متقابل دارویی احتمالی

سوال هایی که در مورد اثرگذاری انار مطرح می شود این است که آیا آب انار ممکن است روی میزان جذب داروهای مصرفی مرسوم اثر بگذارد؟ دکتر گوستاوو کاربون، یک روماتولوژیست در مرکز سلامتی دانشگاه میامی فلوریدا می گوید:«مسئله جذب داروها یک مشکل احتمالی ناشی از آب انار است.»

چون در تحقیق های انجام گرفته در آزمایشگاه مشخص شد که انار در مقابل CYP3A4 و CYP2C9 (آنزیم های روده ای) قرار می گیرد. معروف است که آب گریپ فروت جلوی این آنزیم ها را می گیرد.

فهرست داروهایی که نباید همراه آب گریپ فروت استفاده کرد طولانی است. برای نمونه می توان به بعضی از داروهای استاتین همچون زوکور (Zocor)، لیپبتور (Lipitor) و پراواکهول (Pravachol) اشاره کرد که سطوح کلسترول را کاهش می دهند. بعضی از داروهای کاهنده فشارخون همچون نیفدیپین (nifedipine)، بعضی از داروهای ضد اضطراب مانند بو اسپار (BuSpar) و داروهای ضد آریتمی مانند کوردارون (Cordarone) را نباید به همراه آب گریپ فروت مصرف کرد.

سازمان غذا و دار می گوید که وقتی که در حال مصرف این داروها هستید نوشیدن آب گریپ فروت باعث می شود که این داروها به خوبی عمل نکنند و میزان بیشتری از آن ها وارد خود شوند و برای مدت طولانی تر در آنجا بمانند و موجب سطوح خطرناکی از دارو در بدن شوند.

نیاز به تحقیقات بیشتر

هنوز نمی توان با قاطعیت بیان داشت که آب انار به مانند آب گریپ فروت می تواند باعث تداخل در عملکرد داروها شود، چون تحقیقاتی که در مورد مصرف انار در انسان ها صورت گرفته است بسیار کم است. به همین دلیل است که در دسامبر ۲۰۱۳ تحقیقی در ژورنال Europea- Journa- of Drug Metabolism and Pharmacokinetics به چاپ رسید.

که بر اساس آن ممکن است که آب انار به مانند آب گریپ فروت چنین تاثیر تداخلی روی داروها داشته باشد و به همین دلیل تا زمانی که تحقیق های بیشتری انجام نگرفته اند افرادی که چنین داروهایی مصرف می کنند نباید از آب انار استفاده کنند.

بنابراین، اگر پزشکتان به شما توصیه می کند که به دلیل داروهای مصرفی خود از مصرف آب گریپ فروت خودداری کنید شما برای اطمینان بیشتر از نوشیدن آب انار نیز خودداری کنید و به جای خوردن آب چنین میوه هایی از آب سیب بنوشید. درنتیجه باید بیان داشت که افراد استفاده کننده از بعضی از داروها باید از نوشیدن آب انار خودداری کنند.

باوجوداین، تحقیقات کوچک و کمی که روی انسان ها انجام گرفته اند نشان می دهند که نوشیدن آب انار می تواند باعث کاهش ورم و کاهش درد افراد مبتلابه روماتوئید آرتریت شود. باوجوداین، توصیه می شود که در صورت بیمار بودن یا مصرف داروهای خاص با پزشک خود در مورد مصرف آب میوه هایی همچون آب گریپ فروت و آب انار صحبت کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.