475

فکر کردن باعث افزایش رشد تومور مغزی میشود!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نتایج تحقیقات جدید حاکی از آن است که عمل ابتدایی فکر کردن میتواند رشد تومورهای مرگبار مغزی را افزایش دهد.

فکر کردن باعث افزایش رشد تومور مغزی میشود!

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد دریافتند، تومور گلیوم که مرگبارترین نوع تومور مغزی است، با ربودن فرآیند ایجاد افکار، رشد میکند. این تومورها اغلب در قشر مغز گسترش مییابند که لایه خارجی چندلایه مغز بوده و به انسان در درک جهان، ایجاد تفکرات آگاهانه و استفاده از زبان کمک میکند.

تومور گلیوم دلیل اصلی مرگ ناشی از تومور مغزی در کودکان و بزرگسالان است. میزان زنده ماندن مبتلایان به ندرت در ۳۰ سال گذشته بهبود یافته است.

محققان در تحقیقات خود فرآیندی موسوم به تولید غلاف میلین را ربودند که لایه محافظتی در اطراف الیاف عصبی ایجاد کرده و به آنها اجازه حمل سریع تر افکار را میدهد. آنها با بررسی مدل های موش دریافتند که تومورهای مغزی در زمان نزدیکی به این سلول های عصبی فوق فعال، سریع تر رشد میکردند.

به گفته دانشمندان، این امری نادر برای عملکرد اصلی یک اندام است که رشد تومورهای درونش را هدایت کند، اما نتایج این تحقیقات حاکی از آن بود که یک عملکرد مغزی به هدایت سرطان مغز منجر میشود.

محققان یک پروتئین خاص موسوم به neuroligin-3 را شناسایی کردند که به میزان زیادی مسئول افزایش رشد تومور در ارتباط با ایجاد تفکرات در قشر مغز است. در بافتهای سالم، این پروتئین به هدایت شکلگیری و فعالیت سیناپس ها پرداخته و نقش مهمی را در توانایی مغز برای تعمیر خودش ایفا میکند.

اما تحقیقات جدید نشان داد که نوع اسرارآمیزی از neuroligin-3 به افزایش رشد تومور کمک میکند.

محققان، سلول های سرطانی انسان را در قشر مغز موش های دارای این پروتئین حساس به نور به کاشتند. پس از تشکیل شدن تومورها، نورون های نزدیک تومور توسط نور فعال شدند. سپس رشد تومور این موشها با یک گروه کنترل که تومور در مغز آنها کاشته شده بود، اما عصب آنها فعال نبود، مقایسه شد.

اندازه افزایش یافته تومور در موش ها در اثر تحریک با نور نشان داد که فعالیت مغزی، تومورهای مغزی را تغذیه میکند.

در حالت نظری، پزشکان می توانند رشد این تومورها را با استفاده از آرامبخش هایی که فعالیت ذهنی را کاهش میدهد، کندتر کنند، اما پیامدهای اخلاقی جدی در این درمان دخیل هستند.

محققان امیدوارند که دستاورد آنها بتواند به توسعه داروهایی منجر شود که بطور خاص فعالیت های تحریک کننده neuroligin-3 را متوقف میسازند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.