385

انواع شیر ؛ کدام یک متناسب با نیاز بدنتان است

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

این روزها ایستادن در مقابل قفسه های محصولات لبنی با وجود انواع گوناگون ماست ها , پنیرها , شیرها و غیره ممکن است گیج تر قبل باشد , کدام را بردارم ؟ از طرفی افراد دوست دارند همه طعم ها را امتحان کنند و از طرفی هم می دانند تنها به دنبال یک کالا هستند.

انواع شیر ؛ کدام یک متناسب با نیاز بدنتان است

شیرها در انواع مختلف تولید شده اند, هرکدام با دیگری تفاوت هایی دارند.

کدام یک ,از لحاظ موادمغزی و فرآیند بهتر می باشد ,کدام یک برای بدن مان سودمند است؟ همین که افراد با خود فکر می کنند که چه بخورند به طور ناخودآگاه پاسخ آن در ورای متابولیک بدن هر کس به عنوان منبع موثق شخصی قرار گرفته است که با در نظر گرفتن اطلاعاتی که کالاها در اختیار خریدارها می گذارند و آگاه بودن از بدن خود قادرند ,محصول مناسب را برگزینند.

آیا انتخاب کردن بین انواع محصولات این چنینی اهمیت دارد؟ بلی , اشخاص با در نظر گرفتن کمبود مواد معدنی و مورد نیاز بدن شان محصولی را انتخاب خواهند کرد که آن کمبود را برطرف کند و برای آن شخص ثمربخش باشد, اکنون با بررسی نمونه هایی از شیرهایی که در مغازه ها یافت می شود, ببینید کدام یک مناسب شرایط کنونی تان می باشد ؛

شیر بادام ؛

این شیر از بادام های بو داده ای که با آب ترکیب می شوند به دست می آید. در آخر شیری با رنگی تیره تر از شیرهای معمولی و طعم بادام تهیه می گردد. این شیر در دو نوع شیرین شده و شیرین نشده در بازار موجود است.

از مزایای آن ؛

سلنیم , منیزیم و ویتامین E  که برای استحکام و سلامت استخوان ها مفید می باشد و همچنین آنتی اکسیدانی که دارد برای تقویت سیستم ایمنی بدن و متابولیسم آن سودمند است. شیر بادام عاری از کلسترول و لاتوز است این موضوع یک امتیاز بزرگ برای افرادی که از خوردن لبنیات اجتناب می کنند یا بدن شان نمی تواند مقدار لاکتوز را تحمل کند محسوب می شود.

بدلیل اندک بودن مقدار سدیم آن , شیر بادام می تواند سلامت قلب افراد را تضمین کند, شیر بادام همواره در بین شیرها از نظر مقدار کالری , شکر و کلسیم رتبه اول را کسب می کند. (کالری ۳۰ , بدون شکر و ۴۵ درصد کلسیم روزانه مصرف کنندگان را فراهم می کند.) این مقدار کلسیم حتی بیش از شیر گاو می باشد.

در مقایسه با شیرهای دیگر ؛

هنگامی که آن را در کنار شیر سویا و شیر معمولی گاو قرار می دهیم , شیر بادام از نظر پروتئین بسیار کمتر می باشد.

شیر گاو

محبوب ترین شیری که در بین افراد مرسوم است, شیری است که از غدد شیری گاو بدست می آید که به صورت ۴ نوع در بازار می باشد ؛ شیر کم چرب , شیر پرچرب , سرشیر و شیر خالص.

مزایای آن ؛

شیر گاو سرشار از پروتئین است و نکته قابل توجهی که دارد آنست که مواد مغزی ای که به هضم بهتر پروتئین کمک می کند همچون آمینواسید نیز دارا می باشد, کلسیم (مصرف روزانه شیر گاو می تواند ۲۹ درصد از کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند.) و ویتامین  B12 ,ویتامینی که فقط در محصولات حیوانی می توان به صورت طبیعی آن را یافت.

این ویتامین ماده ای حیاتی برای کارایی مغز و سیستم عصبی مان می باشد به گونه ای که در حمل و جابه جایی آهن به درون رگ های خونی مان برای درست کردن سلول های خونی جدید نقش پر اهمیتی دارد.

همچنین برای استحکام و تقویت استخوان ها و عضلات و بدلیل خاصیت قلیایی بودن آن برای جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی های دندان مفید می باشد.

در مقایسه با شیرهای دیگر ؛ چربی ای که در شیر گاو است بیش از شیرهای دیگر می باشد, برای مثال ؛ ۱ لیوان شیرخالص دارای ۴,۶ گرم چربی می باشد , ۱ لیوان شیر ۲درصد چربی دارای ۳,۱ گرم چربی و ۱ لیوان شیر ۱درصد چربی دارای ۱,۵ گرم چربی می باشد.

شیر برنج

این نوع شیر مناسب برای کسانی که دچار آلرژی می شوند است, شیر برنج از جوشیدن و در واقع همان شیره و نشاسته دانه های برنج درست می شود, این شیر ,شیرین ترین شیر میان بقیه شیرهاست که البته نوع بدون شیرین بودنش نیز در بازار یافت می شود.

مزایای آن ؛

شیر برنج کمترین مقدار چربی را دارد و دارای مقادیر فراوان منیزیم برای تنظیم فشار خون می باشد ,اگر معده کسی نمی تواند مواد لاکتوزی را متحمل گردد ,این مورد انتخاب مناسبی برای این اشخاص خواهد بود.

در مقایسه با شیرهای دیگر ؛ نسبت به شیر گاو شامل کلسیم و یا پروتئین بسیار کمی است, همچنین بدلیل نشاسته ای بودنش میزان کربوهیدرات آن بسیار بالا است (هر یک لیوان آن شامل ۲۶ گرم کربوهیدرات می باشد که در مقایسه با شیرهای دیگر بسیار زیاد است.)

و مورد دیگری که وجود دارد میزان بالای شکرش می باشد , یکی از شیرهای پرکالری است ؛ شاید این مساله برای کسانی که مراقب وزن خود هستند خوشایند نباشد.

شیر سویا

این شیر از خیس کردن دانه های سویا در آب و شیره ای که از آن گرفته می شود تشکیل شده است که به صورت طعم دار و بی طعم در بازار پیدا می شود.

مزایای آن ؛

شیر سویا پروتئین خالص است (مثل شیر گاو) و سرشار از فیبر می باشد ,سدیم اش پایین است و کمک می کند تا کلسترول های بدی که در بدن وجود دارد کاهش یابد.

در مقایسه با شیرهای دیگر ؛

شیر سویا منبع غنی از هورمون زنانه یا استروژن می باشد و ممکن است پس از مصرف طولانی مدت آن بر تعادل هورمون های بدن تاثیر داشته باشد ,این شیر بیشترین مقدار چربی و کمترین مقدار کلسیم را داراست.

شیر کفیر

این شیر از شیر ترش شده ساخته می شود,طعم آن شباهت بسیاری به ماست پیدا خواهد کرد که آن را می توان از شیر گاو ,شیر بز یا گوسفند درست کرد. در انواع متفاوتی در بازار یافت می شود از جمله آن ها ؛ کفیر ارگانیک , شیر کفیر منجمد شده و شیر کفیر پنیری

مزایای آن ؛

این شیر دارای مخمر ,باکتری های پروبیوتیک , پروتئین ,کلسیم , ویتامین D و B12 فراوانی می باشد. شیر فوق العاده خوبی برای مصارف مختلف است.در مقایسه با شیرهای دیگر ؛ شیر کفیر ممکن است موجب یبوست و یا گرفتگی عضلات گردد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.