1933

درمان طبیعی برای پوسیدگی دندان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یک باور عمومی در مورد پوسیدگی دندان وجود دارد.

درمان طبیعی برای پوسیدگی دندان

اینکه در صورت بروز پوسیدگی و ایجاد حفره های دندانی تنها راه آن خالی کردن قسمت پوسیده و پر کردن آن با مواد پرکننده ی مصنوعی است. اما، راه های ثابت شده ای وجود دارند که شما به طور طبیعی می توانید با ان پوسیدگی دندان های خود را درمان کنید!

در واقع طبق پژوهش منتشر شده در مجله ی پزشکی بریتانیا حفره ها و پوسیدگی ایجاد شده روی دندان می توانند به طور بالقوه با رژیم غذایی درست، روند معکوسی را طی کنند. در این پژوهش ۶۲ کودک دچار پوسیدگی دندانی را به سه پروه تقسیم کردند. گروه اول رژیم غذایی معمولی غنی از غلات داشتند.

گروه دوم رژیم معمولی همراه با ویتامین دی و گروه سوم رژیم غذایی بدون غلات همراه با ویتامین دی را مصرف کردند.

نتایج تحقیق نشان داد که رژیم غذایی گروه اول مقدار زیادی فیتیک اسید داشت و سبب شد که پوسیدگی دندان در بین آن افراد بیشتر شود. در گروه دوم میزان بهبود پوسیدگی بیشتر دیده شد و گروه سوم بیشترین میزان بهبود پوسیدگی را داشتند و تقریباً تمام پوسیدگی های دندانی ان ها برطرف شد.

این تحقیق ثابت کرد که ساز و کار پوسیدگی دندان را باید به طور کامل شناخت تا بتوان از پوسیدگی جلوگیری و حتی آن را درمان کرد.

علت پوسیدگی دندان

یکی از پیشگامان انجمن دندانپزشکی ملی آمریکا  در یک قرن پیش متوجه شد که همبستگی بین خوردن غذاهای مدرن و ایجاد حفره ها و پوسیدگی های دندانی وجود دارد. او شاهد بود که بسیاری از افراد بومی که به صورت قبیله ای زندگی میکردند دندان های سالمتری نسبت به افرادی داشتند که در معرض رژیم غذایی غربی قرار گرفته بودند.

طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات (قندها و نشاسته) مانند شیر، کشمش، کیک ها و شکلات ها اغلب روی دندان باقی بمانند. باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند روی این غذا ها رشد کرده و باعث تولید اسید می شوند. به مرور زمان اسید ایجاد شده مینای دندان را از بین می برد و منجر به پوسیدگی دندان ها می شود.

۴ عامل اصلی برای ایجاد پوسیدگی دندانی وجود دارد:

کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی (مانند کلسیم، منیزیم و فسفر)

کمبود ویتامین های محلول در چربی (مانند ویتامی ای، دی، آ و کا، به ویژه کمبود ویتامین دی که عامل جذب کلسیم نیز هست)

مصرف بیش از حد غذاهای حاوی فیتیک اسید

مصرف بیش از حد شکر فرآوری شده

چگونه روند پوسیدگی دندان را معکوس کنیم ؟

فراموش نکنید که به جز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور روزانه راه های متعددی نیز وجود دارند که سبب بهبود پوسیدگی ها می شوند در اینجا چند مورد از این راه ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

شکر را حذف کنید

شکر را می توان طاعونی برای دندان ها دانست و کسانی که تمایل به داشتن دندان های سالم دارند باید از ان پرهیز کنند. شکر سبب رشد باکتری های دهان شده و مانع از جریان مایعات دندانی نیز می شود و به خودی خود اسیدی نیز هست و محتوای ساختار دندان را تخریب کرده و سبب ایجاد پوسیدگی می شود.

حذف شکر شامل دور کردن نوشابه، آب نبات و دیگر محصولات حاوی شکر نیز می شود. به جای شکر می توانید از استویا استفاده کنید که شیرین کننده ی سالمی نیز هست.

فیتیک اسید را حذف کنید

فیتیک اسید یا فیتات نوعی مسدود کننده ی مواد معدنی و مهار کننده ی آنزیم ها در دانه های غلات، آجیل، و لوبیا است. تکینیک های قدیمی فرآوری غلات مثل جوانه زدن یا تخمیر امروز در درست کردن غذا ها جای خود را از دست داده اند. همین روش های ساده، فیتیک اسید را از رژیم غذایی قدیم حذف می کرد.

 بر اساس تحقیقات منتشر شده رژیم غذایی حاوی فیتیک اسید باعث کمبود مواد معدنی و ایجاد پوکی استخوان می شود. حدود ۸۰% از فسفر موجود در دانه ها و غلات و لوبیا به فیتیک اسید متصل است. بنا بر این کاملاً غیر قابل جذب است. مولکول های فیتیک اسید مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت دندان ها مانند کلسیم، منیزیم، آهن و روی را نیز از دسترس خارج می کنند.

خوردن غذاهای حاوی فیتیک اسید جذب منیزیم را تا ۶۰% و روی را تا ۲۰% کاهش می دهد.

نکته دیگر اینکه اینکه طبق تحقیقات انجام شده فیتیک اسید نه تنها از جذب مواد معدنی جلوگیری می کند که حتی باعث می شود مواد معدنی از دندان ها و استخوان ها نیز خارج شود. اثرات ضد تغذیه ای شدید فیتیک اسید عامل ایجاد اختلالات گوارشی، کمبود اشتها، کمبود مواد مغذی و همچنین پوسیدگی دندان هاست.

بهتر از مصرف غلات جوانه نزده را در رژیم غذایی خود محدود کنید. همچنین مقدار فیتیک اسید در محصولات غیر ارگانیک بیشتر از محصولات ارگانیک است.

مواد لبنی خام و غذاهای غنی شده مصرف کنید

لبنیات خام (مثل پنیر و کفیر) سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به داشتن دندان ها و استخوان های سالم کمک می کنند. کلسیم، ویتامین کا و ویتامین دی موجود در آن ها برای سلامت دندان ها لازم است. به یاد داشته باشد اگر به دنبال درمان پوسیدگی دندان هستید باید میزان کلسیم و ویتامین دی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. رزِم غذایی ایده آل برای دندان ها شامل موارد زیر می شود:

غذاهای حیوانی مانند آبگوشت قلم، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ

سبزیجات خام و پخته شده به ویژه سبزیجات برگ سبز

کفیر، پنیر و کره بادام زمینی

انواع میوه ها

ویتامین دی کافی (از نور خورشید یا در صورت قرار نگرفتن در نور خورشید به میزان کافی قرص ویتامین دی)

خوراکی هایی که دارای چربی سالم هستند مانند روغن نارگیل، آووکادو، زیتون، ماهی یا روغن ماهی.

جوانه غلات

از خمیر دندان های حاوی مواد معدنی استفاده کنید

خمیر دندان هایی حاوی مواد معدنی در بازار وجود دارند که البته ممکن است گران باشند. شما می توانید برای خودتان خمیر دندان خانگی برای تأمین مواد معدنی دندان هایتان درست کنید:

۴ قاشق غذاخوری روغن نارگیل

۲ قاشق غذا خوری جوش شیرین

۱ قاشق غذا خوری زایلیتول یا یک هشتم قاشق چایخوری استویا

۲۰ قطره عصاره نعنا یا میخک

۲۰ قطره محلول مواد معدنی (کلسیم/منیزیم)

همه ی این مواد را مخلوط کرده در ظرفی بریزید و روزانه برای مسواک زدن از آن استفاده کنید.

روغن

استفاده از روغن برای سم زدایی از دهان در سال های اخیر رایج شده است. مقداری روغن را در دهان خود ریخته و حدود ۲۰ دقیقه نگه دارید. این دستور العمل حتی سردرد شما را خوب می کند و بر درمان بیماری هایی مانند دیابت نیز مؤثر است. برای اینکار روغن نارگیل نسبت به مابقی روغن ها ارجحیت دارد و اگر زمان ۲۰ دقیقه برای شما طولانی به نظر می رسد. ۳ تا ۵ دقیقه نیز خوب است.

بهترین زمان برای روغن کاری دندان ها صبح درست پس از بیرون آمدن از رختخواب است.

می توانید زمانی که در حال لباس پوشیدن و آماده شدن برای بیرون رفتن هستید روغن را روی دندان هایتان بگیرید تا زمان ۲۰ دقیقه نیز برای شما کوتاهتر به نظر برسد. فقط مراقب باشید روغن را در سطل زباله تف کنید زیرا ممکن است لوله های سینک را مسدود کند. بلافاصله پس از خروج روغن دهان خود را با اب گرم بشویید و سپس آب نمک بگیرد. در نهایت به شیوه ی معمول مسواک بزنید.

هنگامی که روغن در دهان شماست مججبور نیستید مدام ان را بچرخانید و عضلات فک خود را خسته کنید. برعکس لازم است اجازه بدهید روغن به آرامی روی دندان ها بنشیند و عمل کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.