472

طنابی که معجزه می کند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خون بند ناف نوزاد یک منبع با ارزش و غنی از سلول های بنیادی، بلوک های ساختمانی خون و سیستم ایمنی است که تاکنون ۸۰۰ خانواده همدانی با عضویت در بانک خون بند ناف کشور، آن را به عنوان پشتوانه‌ سلامت فرزندان خود در آینده حفظ و نگهداری می‌کنند.

طنابی که معجزه می کند

به گزارش خبرنگارسلامتی خون بندناف سلول بنیادی یک سلول با توانایی ایجاد سلول‌ اعضای مختلف بدن از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی، غضروفی و سایر سلول‌ها‌ست که در طول دوره رشد جنینی پرورش یافته و به سلول‌های بالغ و خاصی تبدیل می‌شوند و منشأ همه اعضا و بافت‌های بدن از جمله سلول‌های عضله قلب، سلول‌های عصبی، گلبول‌های قرمز خون، سیستم ایمنی پوست سلول‌های بنیادی است.

سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان انواع سرطان‌ها کاربرد دارد

پژوهش‌ها نشان می‌دهد، سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف در درمان انواع سرطان‌ها، بیماری‌های ژنتیک، اختلال‌های خونی و نقص سیستم ایمنی کاربرد دارد.

به گفته یکی از پژوهشگران این عرصه، خون بندناف، خونی است که در جنین جریان دارد و سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شود پرتوان و نامیرا است و در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی‌شوند و با تزریق یا جایگزینی آنها در مناطق آسیب دیده می‌توان به بهبودی کامل دست یافت.

استعدادهای بالقوه جدیدی که برای درمان با سلول‌های بنیادی به وجود آمده است شامل درمان صدمات به نخاع، دیابت، بیماری‌های قلبی، پارکینسون، آلزایمر، لوپوس، ایدز و بیماری ام‌اس است.

پیداکردن سلول بنیادی از بندناف برای کودک ۱۰۰ درصد است

از فواید قابل توجه دیگر اینکه با ذخیره یک کیسه خون بند ناف احتمال پیداکردن سلول بنیادی برای خود کودک ۱۰۰ درصد، برای پدر و مادر ۵۰ درصد و برای دیگر بچه‌ها ۲۵درصد است.

در این میان حفظ و نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای استفاده احتمالی در آینده، انتخابی است که امروزه تعدادی از پدران و مادران در سراسر جهان برای فرزندان خود مورد توجه قرار می‌دهند.

دفتر نمایندگی بانک سلولهای بنیادی خون بند ناف استان همدان نیز در این عرصه فعال شده و به گفته رئیس جهاد دانشگاهی همدان تاکنون۸۰۰ نفر از مردم همدان در بانک خون بند ناف کشور عضو شده اند.

خون بندناف با حفظ هویت خانواده متقاضی برای آنان ذخیره سازی می‌شود

محمدمهدی گودرزی سروش در این خصوص با بیان اینکه ذخیره سازی خون بند ناف یک ذخیره‌سازی مطمئن برای آینده است، گفت: این خون با حفظ هویت خانواده متقاضی برای آنان ذخیره سازی می‌شود تا در صورت نیاز خانواده آن را در آینده برای خود و یا فرد دیگری که از نظر ژنتیکی با نمونه سازگاری کافی داشته باشد مورد استفاده قرار گیرد.

گودرزی سروش با اشاره به آغاز فعالیت دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در همدان از سال ۸۶، افزود: این مرکز، نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای دستیابی هرچه بیشتر به قابلیت‌های سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها و تولید اندام‌های حیاتی و دانش مهندسی بافت متمرکز را عهده دار است.

۲۸ استان کشور دارای بانک خون بند ناف است

وی با بیان اینکه استان همدان سومین استانی است که نمایندگی بانک خون بند ناف در آن دایر شده است، گفت: استان همدان پس از مشهد و اصفهان سومین استانی است که نمایندگی بانک خون بند ناف در آن دایر شده و هم اکنون ۲۸ استان کشور دارای بانک خون بند ناف است.

وی با بیان اینکه اهدای خون بند ناف در استان همدان نیازمند فرهنگسازی است، اظهار داشت: هم اکنون در هر سه بیمارستان تامین اجتماعی، فاطمیه و بوعلی همدان نمونه‌گیری خون بند ناف انجام می‌شود.

امکان نمونه گیری خون بند ناف در شهرستان‌های ملایر و تویسرکان فراهم است

گودرزی سروش افزود: در حال حاضر امکان نمونه گیری خون بند ناف در شهرستان‌های ملایر و تویسرکان نیز فراهم است و این امکان در شهرستان‌های کبودرآهنگ، نهاوند و اسد آباد نیز فراهم خواهد شد.

وی با تأکید بر فرهنگ سازی اهدای خون بند ناف در استان همدان اظهار داشت: در حال حاضر هزینه عقد قرارداد اولیه برای ذخیره سازی خون بند ناف یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

وی افزود: پس از عقد قرارداد نیز سالانه ۱۰۵ هزار تومان برای نگهداری خون بند ناف دریافت می‌شود.

اهدای خون بند ناف در استان همدان نیازمند فرهنگسازی است

گودرزی سروش با بیان اینکه اهدای خون بند ناف در استان همدان نیازمند فرهنگسازی است، گفت: در سال ۸۶ سمینار سلول‌های بنیادی در همدان برگزار شد و در سال جاری نیز با همکاری شرکت رویان این همایش با حضور پزشکان برگزار می شود تا عموم خانواده ها با اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف آشنا شوند.

وی علاوه بر بحث اطلاع رسانی و همکاری پزشکان زنان و زایمان در افزایش استقبال مردم به عضویت در بانک خون بند ناف، بحث مالی را نیز مهم ارزیابی کرد و افزود: از آنجایی که بحث مالی نیز در استقبال شهروندان از ذخیره سازی خون بند ناف تا حد زیادی موثر است موسسه رویان در تلاش است تا با بانک‌های عامل مذاکراتی انجام دهد تا دریافت مبلغ اولیه ثبت نام از خانواده‌ها به صورت اقساط انجام شود.

توزیع بروشور در مطب های متخصصین زنان و زایمان از جمله راه‌های اطلاع رسانی است

وی افزود: توزیع بروشور در مطب های متخصصین زنان و زایمان و همچنین نصب بنر اطلاع رسانی در مراکز سونوگرافی و در بیمارستان های فاطمیه و بوعلی و تامین اجتماعی از جمله راه‌های اطلاع رسانی نحوه عضویت خانواده ها در بانک خون بند ناف است.

اما روند این عمل به این شکل است که پس از تولد نوزاد و انجام زایمان فرصت زیادی وجود ندارد و زمان زایمان هم ممکن است با پیش‌بینی‌های صورت گرفته مطابق نباشد به همین دلیل «کیست» و«کیسه خون مخصوص» یک ماه پیش از زمان زایمان به والدین داده می‌شود؛ هنگام زایمان و پس از جداسازی بند ناف از بدن نوزاد به طوری که بیشترین طول بند ناف متصل به جفت بماند.

سپس سوزن متصل به کیسه با رعایت کامل اصول بهداشتی به رگ اصلی بند ناف فرو برده می‌‌شود و خون در آن به کیسه می‌ریزد.

خانواده باید ظرف ۲۴ ساعت کیسه را به بانک برسانند

پس از این مرحله خانواده باید ظرف ۲۴ ساعت کیسه را به بانک برسانند تا پس از جداسازی سلول‌های بنیادی از خون در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتیگراد منجمد شود تا سال‌های بعد مورد استفاده قرار گیرد.

از نظر تئوری می‌شود، سلول‌های بنیادی را به مدت نامحدودی نگهداری کرد اما از لحاظ تجربی و عملی، اولین انجماد خون بند ناف در سال ۱۹۷۰ انجام گرفته است و بنابراین حداکثر زمان تجربی در جهان بیش از ۳۰ سال است.

از این سلول‌ها نه‌تنها فرد صاحب بند ناف که مادر، خواهر و دیگر خویشاوندان درجه یک قدرت استفاده از دریافت پیوند این سلول‌های بنیادی را دارند تا از طریق آن بتوانند بیماری‌هایی همچون کم‌خونی، آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های مربوط به کبد را درمان کنند.

اولین پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف به یک کودک مبتلا به کمخونی انجام گرفت

اولین پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف در سال ۱۹۸۸ در فرانسه به یک کودک مبتلا به کمخونی انجام گرفت و در سال ۱۹۹۱ نیز یک پیوند روی کودک سرطانی انجام گرفت که هر دو موفقیت‌آمیز بود و تا امروز هزاران پیوند موفق صورت گرفته است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک بیمار ۶۱ ساله مبتلا به سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی ذخیره شده در بانک عمومی کالیفرنیا درمان شد و این اولین پیوند در یک فرد نابالغ بود که در سال ۲۰۰۶ صورت گرفت.

همه اینها را گفتیم تا اگر یک زمان دلتان خواست، هدیه‌ای باارزش به فرزند هنوز نیامده‌تان بدهید، می‌‌توانید به بانک بند ناف مراجعه کنید و از هزینه‌ها هم نترسید، کمتر از آن چیزی است که ارزشش را دارد.

بر همین اساس باید تمام والدین را از فرصت‌هایشان برای نگهداری خون بند ناف نوزادشان برای استفاده در آینده آگاه کرد چراکه این فرصت محدود است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.