633

عمل لیزیک چشم و دیگر راه های رفع عیوب انکساری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

طی بیست سال گذشته اعمال جراحی من جمله عمل لیزیک چشم برای رفع عیوب انکساری انجام شده و با نام عمل لیزر چشم شناخته می شوند.

عمل لیزیک چشم و دیگر راه های رفع عیوب انکساری

عمل لیزیک چشم برای کاهش نمره چشم یا حذف نیاز به عینک و لنز های تماسی استفاده می شود. برای انجام عمل لیزیک چشم لازم است مزایا، معایب، خطرات و تمام گزینه های موجود را بشناسید.

چه کسانی برای عمل لیزیک چشم مناسب هستند؟

عمل لیزیک چشم و دیگر اعمال لیزر طراحی شده اند تا بیماری های نزدیک بینی، دور بینی و آستیگمات را که به نام عیوب انکساری چشم شناخته می شوند، رفع کنند. افراد واجد شرایط زیر برای چنین عمل هایی مناسب هستند:

افراد بالای ۱۸ سال

افرادی که علاقه دارند از عینک و لنز تماسی استفاده نکنند

کسانی که نمره چشم آن ها به مدت یکسال ثابت بوده است

کسانی که درگیر عمل های دیگر چشم نبوده و با این عمل تداخل ندارند

کسانی که حرفه و شغل ان ها مانع از عمل چشم نشود

هشدارهایی در مورد عمل لیزیک چشم

بهبود زخم های به جا مانده در چشم بر اثر لیزر بسیار مهم است به همین دلیل اگر فردی به علت ابتلا به بیماری ها کلاژن عروقی، لوپوس، آرتریت روماتوئید و یا HIV نمی توانند از بهبود کامل و سریع زخم بهره مند باشند نمی توانند نتیجه ی مطلوبی از عمل لیزیک چشم یا دیگر عمل های لیزر عیوب انکساری بگیرند.

افراد دچار خشکی شدید چشم، آستیگماتیسم نامنظم، قوز قرنیه و دارای قرنیه نازک نیز برای این نوع اعمال جراحی عیوب انکساری مناسب نیستند.

ممکن است پس از عمل لیزیک چشم همچنان به عینک نیاز داشته باشید

عمل لیزیک چشم و دیگر عمل های لیزر چشم، برای حذف عینک و یا کاهش نیاز به عینک طراحی شده اند. برخی از افراد پس از این نوع اعمال جراحی از عینک و لنز تماسی کاملاً بی نیاز می شوند. اما برخی از افراد برای برخی از کارهای ظریف و دقیق خود همچنان به استفاده از عینک نیاز خواهند داشت.به ویژه زمانی که سن افراد ۴۰ سال و بالاتر شود.

عمل لیزیک چشم چگونه کار می کند

لیزیک نام متداولترین عمل رفع عیب انکساری چشم است. در این عمل لایه ی بسیار نازکی از قرنیه برش داده شده و پس از اتمام جراحی به جای خود برگردانده می شود. در این بین پیش از برگرداندن لایه قرنیه به سر جای خود، از لیزر برای تبخیر کمی از بافت قرنیه استفاده می شود.

لیزیک جبهه موج هدایت

مانند تمام فناوری های دیگر، فناوری عمل لیزیک چشم نیز هر روز در حال بهبود است. در این عمل بهبود یافته، نتیجه ی عمل بهتر و قابل پیش بینی تر و با عوارض جانبی کمتر نسبت به لیزیک معمولی خواهد بود.

لازک، پی آر کی و اپی لیزیک

در عمل پی آر کی، بدون برداشتن لایه ای از قرنیه از لیزر استفاده می شود و قبل از عمل لیزیک چشم از آن استفاده می شد. اما در حال حاضر دوباره به عنوان یک انتخاب مناسب تر برای بیماران مبتلا به خشکی چشم و دارای قرنیه نازک ظاهر شده است.

در عمل اپی لیزیک نیز نیازی به برداشتن لایه ای از قرنیه نیست و به همین دلیل خطرات آن را نیز ندارد.

عمل لازک ترکیبی از دو عمل لییک وپی آر کی محسوب می شود و در بین اعمال جراحی عیوب انکساری چشم محبوب ترین است. در این نوع عمل نیز با لیزر تغییراتی در شکل قرنیه ایجاد می شود. پس از عمل لازک به لنز محافظ برای ترمیم زخم ایجاد شده روی قرنیه نیاز است.

کاشت لنز

برخی از بیماران که نمره چشم آن ها بسیار زیاد باشد، کاندید مناسبی برای عمل های لیزر نیستند زیرا این عمل ها نمی توانند عیوب انکساری را به طور کامل برطرف کنند. یکی از گزینه ها برای این افراد کاشت لنز مصنوعی است که با برشی به جلوی عنبیه وارد می شود. این لنز ها برای درمان نزدیک بینی مناسب هستند و البته کاشت آن ها خطراتی دارد و ممکن است منجر به نا بینایی نیز بشود.

خطرات عمل لیزیک چشم

اعمال جراحی لیزر چشم نیز مانند هر جراحی دیگر ممکن است آسیب های موقت یا دائمی به بافت چشم وارد کنند. آسیب های موقت شامل دوبینی، تاری، هاله دیدن در اطراف اشیاء، حساسیت به نور، انعکاس نور، خشکی چشم است و به ندرت باعث از دست رفتن بینایی می شود.

چگونه جراح چشم انتخاب کنیم

جراح چشم نیز باید فرد ماهری باشد که بهترین راه انتخاب وی توصیه ی بیماران با عمل های موفق و بی اعتنایی به تبلیغات عمومی است.

چه انتظاراتی از جراح چشم وجود دارد

عمل لیزیک چشم به خودی خود حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. اما، آنچه مهم است آزمایش های پیش از عمل برای تشخیص صلاحیت جراحی و انتخاب نوع عمل لیزر مناسب با چشم بیمار است که باید با تجویز و تشخیص پزشک انجام شود.

آماده سازی جراحی

بهتر است با نظر پزشک مدتی پیش از عمل، از لنز های تماسی استفاده نکنید.

بهبود اولیه پس از جراحی

پس از یک یا دو روز از عمل لیزر چشم، پزشک شما را ویزیت می کند و توضیحاتی از قبلی اینکه چه زمانی قادر به رانندگی خواهید بود و چه کارهایی را می توانید از سر بگیرید برای شما توضیحاتی ارائه می کند. پس از جراحی احتمال وجود درد یا ناراحتی ملایم می رود یا اینکه فرد حس میکند جسمی خارجی در چشم وی وجود دارد.

زمان بهبود کامل

تا ۶ ماه پس از جراحی ممکن است بینایی شما تغییر کند و مشکلات خشکی چشم و دید در شب و هاله دیدن کم کم برطرف خواهد شد.

عمل لیزیک چشم تا چه حد مؤثر است ؟

میزان موفقیت عمل های لیزر چشم بسیار بالاست و تقریباً بیش از ۹۵% بیماران به تصحیح کامل عیوب انکساری می رسند. تعداد کمی نیاز به عمل دوم پیدا می کنند و برخی نیز فقط به کاهش نمره چشم خود خواهند رسید و نه رفع کامل نقص بینایی.

خشکی چشم حدود ۲۰% از بیماران را پس از عمل جراحی درگیر می کند که با استفاده از قطره و پماد های چشمی قابل کنترل است و به مرور زمان خود به خود درمان خواهد شد.

موفقیت پی آر کی و لازک

مطالعات نشان می دهند بیش از ۹۰% از افرادی که این اعمال جراحی را انجام دادند از نتیجه عمل خود راضی هستند. البته افراد دچار بیماری های چشم به ویژه قوز قرنیه نباید تحت این عمل قرار بگیرند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.