277

یک ساعت زمان اضافی دارید ؛ می خوابید یا ورزش می کنید؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ساعت تان به صدا در می آید , آن را خاموش می کنید کدام گزینه را انتخاب می کنید ؛ از تخت خود بیرون می روید و خود را برای کمی ورزش آماده می کنید یا پتو را بر سر خود می کشید و ادامه خوابتان را می کنید؟

یک ساعت زمان اضافی دارید ؛ می خوابید یا ورزش می کنید؟

رقابت بسیار تنگاتنگ است زیراکه هر دو مورد کلیدی برای سلامت بدن مهم هستند ,به هیچ عنوان نمی توان یکی را فدای دیگری کرد هر کدام جایگاه ویژه خود را دارند, تمرین های پیوسته و منظم به افراد کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشند در مقابل نیز یک خواب خوب و کافی در داشتن فعالیت بدنی صحیح تر و بهرمندی بیشتر از ورزشی که انجام می شود یاری رسان می باشد.

اما هر چند وقت یک بار افراد در شرایطی قرار می گیرند که مجبور می شوند در آن یک ساعت اضافه ای که دارند بین ورزش و خواب یکی را برگزینند. شاید از این سخن متخصصین شاد و شگفت زده شوید چون اکثر آن ها این پیشنهاد را می کنند که افراد به زیر پتو بازگردند و از ادامه خوابشان لذت ببرند ! (این پیشنهاد در صورتی است که در برنامه هفتگی افراد ورزش جای خود را داشته باشد.)

نظر متخصصین در این باره چگونه خواهد بود ؟

متحقق CHERI MAH از دانشگاه STANFORD

یکی از متخصصین داروهای خواب آور به نام Cheri Mah از دانشگاه Stanford در مجله Time این گونه شرح داده ؛

اگر نگاهی به مطالب و آمارهای گوناگون بی اندازید ,متوجه خواهید شد که در یک ورزش منظم هفتگی , خواب ورزشکار از اهمیت زیادی برخوردار است ,برای داشتن یک ورزش باکیفیت باید خوابی باکیفیت نیز داشت. هرچه خواب بهتر و به اندازه تر باشد اجرای بدنی پرانرژی تر و بهتری خواهد بود.

از نظر Cheri Mah خواب بنای اصلی فعالیت ها را می سازد ,البته از این نکته نباید گذشت که افراد متفاوت ,نیازهای متفاوتی را هم دارند اما اکثر مطالعات نشانگر آن بودند که بزرگسالان حداقل به هفت ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند.

Cheri Mah در ادامه مثالی از افراد سخت کوش می زند ؛ بیشتر افراد این تصور را در ذهن شان می پرورانند که می توانند به راحتی از پس مدیریت خواب کم برآیند و به طوری بر خواب شان غلبه کنند اما زمانی که همین افراد را تحت نظر می آزمایید ,می فهمید که این ها نمی توانند بهتر ِخود و به گفته دیگر ؛ آن پتانسیل بالایی که دارند را به نمایش بگذارند.

آن ها به این خستگی عادت خواهند کرد و فکر می کنند که این امری عادی است.

بنابراین اگر شب هایی را داشتید که هر چه در تختخواب تان غلت زدید تا بخواب بروید ولی همچنان چشم هایتان باز می بود,اصلا نگران نشود مشکلی نیست در ازای آن صبح روز بعد کمی بیشتر وقتتان را صرف خواب تان کنید و در تخت بمانید. (فراموش نکنید که تنها در مواقع استثنایی می توانید این کار را انجام دهید , عادت خواب تان را تغییر ندهید.)

دکترSANJAY GUPTA  گوینده فیلم های آموزنده ” تا ۱۰۰ سالگی عمر کردن”

به علاوه خواب خوب برای داشتن بدنی ورزشکاری و نحیف نیز مفید می باشد همان طور دکترSanjay Gupta  در سی.ان.ان بیان کرده ؛

زمانی که شما به اندازه نمی خوابید ,به مرور حس گرسنگی و اشتهایتان افزایش میابد ,ما به قطع نمی دانیم که خواب چه ارتباطی با خوردن و بیشتر شدن اشتها دارد ,

اما طبق بررسی هایی که انجام داده ایم ؛ ظاهرا ناحیه ای از مغز که به عنوان مرکز اشباع شناخته شده (قسمتی از مغز که احساس سیر بودن را به افراد می دهد.) در هنگامی که فرد خواب کافی ندارد نمی تواند به خوبی فعال باشد و پیام ها را به بدن برساند.

در نتیجه بدن احساس گرسنگی می کند , اگر از من می خواستند که در وقت اضافه ای که دارم بین خواب و ورزش یکی را انتخاب کنم ,بای بگویم که خواب برنده از میدان خارج می شود. وقتی از خواب لازم محروم هستید و در آن وضعیت ورزش را برگزینید بدن تان در عذاب خواهد بود.

خواب کم درجه ی بالایی را در تمرکز و دقت شامل می گردد , افراد خسته به خوبی نمی توانند مانور دهند ,همچنین آسان تر از دیگران آسیب می بینند.

خواب و ورزش مکمل یکدیگر هستند ؛

داشتن خوابی دلنشین ,ورزش های طولانی مدت و مفیدتری را در روز بعد به دنبال خواهد داشت. شاید دقت کرده اید که خواب کم و بی کیفیت انگیزه افراد را نسبت به ورزش کردن از بین می برد. همین یک مثال برای نشان دادن اهمیت خواب کافیست و البته ناگفته نماند که ورزش و تحرک داشتن در طول روز کیفیت خوابی والاتر را خواهد داشت.

خواب های عمیق برخلاف خواب های سطحی بر حافظه , ذخیره سازی اطلاعات در مغز ,نحوه کارایی  افراد و سلامت بدنی موثرتر هستند, پس کاملا بدیهی است که این دو به هم ارتباطی مستقیم و تنگاتنگ دارند, اگر یکی را از دست دهید دیگری را نیز از دست خواهید داد.

بی تفاوت از این موضوع نگذرید ؛

البته در دنیایی بی نقص و ایده آل ,شما زمان لازم را برای همه چیز خواهید داشت. شب زود می خوابید ,خواب عالی ای خواهید داشت, پس صبح احساس خوب و پرنشاطی خواهید کرد و این احساس خوب شما را به ورزشی سودمند منتهی خواهد کرد و همه چی فوق العاده خواهد بود.

تمام تلاش تان را بکنید تا این دنیا را به واقعیت تبدیل کنید و در داشتن خواب ثمربخش کوشا باشید,

مواردی برای داشتن خوابی مفید ؛

هر روز سر ساعتی مشخص به تختخواب روید و در ساعتی مشخص صبح بعد از خواب برخیزید.

دمای اتاق تان را خنک نگه دارید. (توصیه می شود دما بین ۶۰ تا ۷۲ تنظیم گردد.)

از خوردن غذاهای چرب و سنگین قبل از خواب خودداری فرمایید.

از مصرف مواد کافئین دار در هنگام شب پرهز کنید.

اتاق خود را در سکوت و تاریکی مطلق حفظ کنید.

وسایل الکتریکی را خاموش کنید و سعی کنید آن ها را در مکانی دور از تخت تان قرار دهید.

روندی ریلکس کننده و آرامش بخشی را قبل از به خواب رفتن داشته باشید. (مثال ؛ خواندن کتاب , حمام گرم و شاید گوش دادن به موسیقی های کلاسیک و آرام , …)

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.