442

شیردادن به نوزاد باعث کاهش احتمال سرطان پستان می‌شود

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یک گزارش از تحقیقات اخیر روی سرطان پستان نشان داده که یک مدرک خیلی قوی مبنی بر اینکه شیر دادن به نوزاد باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان در دوران پیش از یائسگی و پس از آن می‌شود وجود دارد.

شیردادن به نوزاد باعث کاهش احتمال سرطان پستان می‌شود

این گزارش شامل چندین توضیح احتمالی برای برای توجیه این که چرا شیر دهی باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شود است.

اولین دلیل این است که شیردهی با شروع قائدگی دوباره پس از زایمان به تعویق می‌افتد که همین اتفاق باعث کاهش در معرض قرار گرفتن مقابل هورمون هایی مثل استروژن می‌شود ، که این هورمون با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است.

راه دیگری که ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان شود این است که بعد از شیر دهی سینه تعداد زیادی بافت را جاری می‌کند که ممکن است سلول های این بافت ها شامل سلول هایی با پتانسیل سرطانی مثلا داراری DNA آسیب دیده باشند که باعث ایجاد سرطان پستان شوند.

این گزارش همچنین ادعا می‌کند که شیردهی ممکن است باعث تغییر در بیان ژن های سلول های سینه شود به گونه ای که باعث ایجاد یک تاثیر مقاومتی در برابر پیشرفت سرطان پستان شود.

سرطان پستان یک بیماری است که در آن سلول های غیر عادی شروع به تکثیر کرده و یک تومور رامی‌سازند. اگرچه مردان نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند اما در خانم ها تقریبا همیشه پیشرفت می‌کند. در آمریکا با صرف نظر از سرطان پوست سرطان پستان رایج ترین نوع سرطان در خانوم هاست.

در سال ۲۰۱۴ در آمریکا ۲۳۶۹۶۸ زن و ۲۱۴۱ مرد به این سرطان دچار شدند. در آن سال ۴۱۲۱۱ زن و ۴۶۵ مرد بر اثر بیماری جان خود را از دست دادند.

سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد کرده است که مادران بهتر است تا ۶ ماهگی به بچه های خود شیر دهند نه فقط به خاطر تامین انرژی و مواد غذایی مورد نیاز بلکه اینکار باعث تقویت سیستم ایمنی آن ها و جلوگیری از عفونت و آسم می‌شود.

ریسک فاکتور‌های دیگر

به نظر می‌رسد چاقی و چربی اضافه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از یائسگی می‌شود در حالی که همین عامل اثر معکوسی در دوران قبل از یائسگی دارد.

همچنین مشخص شده است که فعالیت و ورزش خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش و مصرف الکل آن را افزایش می‌دهد.

مادرانی که به کودکان خود شیر می‌دهند فرزندانشان در آینده احتمال کمتری نسبت به چاق شدن دارند و این به نوبه ی خود باعث کاهش خطر سرطان در آنها نیز می‌شود چون طبق آمار چاقی احتمال ۱۱ نوع سرطان مختلف را افزایش می‌دهد.

شیر دادن مستقیم مادر به نوزاد همواره مقدور نیست اما مادرانی که اینکار را می‌کنند خود و فرزندشان را در مقابل سرطان مقاوم تر می‌کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.