596

انواع بلوغ در ازدواج را بشناسید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

علاوه بر بلوغ جسمی و جنسی، انسان ها از لحاظ دیگر هم به بلوغ می رسد مانند بلوغ فکری، روحی، اقتصادی و …، که همه ی این عوامل در رشد فکری و جسمی او تاثیر گذار هستند، از جمله این بلوغ ها بلوغ در ازدواج است.

 برای ازدواج، چگونه باید به بلوغ رسید؟

بلوغ یک جریان کاملاً طبیعی است که در زندگی همه دختران و پسران پیش می آید و محدود به جنس خاصی نیست. بلوغ مرحله ای است که انسان در آن دچار عوض کردن و تحولاتی می شود و جسم و فیزیک بدنی او عوض کردن می کند. این بلوغ معمولا با بلوغ جسمی و جنسی تعریف می شود ولی ابعاد دیگری هم دارد که باید به آنها توجه کامل داشت.

افراد باید توجه کنند که جهت داشتن یک ازدواج موفق فقط وجود غریزه جنسی و عشق کافی نیست، بلکه رشد عقلانی، عاطفی، اخلاقی، اقتصادی و .. نیز مورد نیاز است تا افراد بتوانند نسبت به ازدواج و مسئولیت تازه خود متعهد شوند، مسئولیتی که ابتدا زوجین و سپس فرزندان را هم مشمول بر شود. جهت آشنایی با مواردی که ذکر کردیم، به تعریف انواع بلوغ در ازدواج می پردازیم.

انواع بلوغ در ازدواج را بشناسید

بلوغ اجتماعی

بلوغ اجتماعی مرحله ای از رشد است که در آن یک جوان به توانایی ایجاد و مدیریت یک خانواده و امکان ایجاد ارتباطات مهم کاری و اقتصادی و عاطفی دست یافته است و از طرف دیگر بتواند فرد موثر و فعالی در جمع خانواده و دوستان باشد.

علاوه بر بلوغ جسمی و جنسی، انسان ها از لحاظ دیگر هم به بلوغ می رسد مانند بلوغ فکری، روحی، اقتصادی و …، که همه ی این عوامل

بلوغ اقتصادی

به طور کلی بلوغ اقتصادی زمانی رخ می دهد که فرد از نظر اقتصادی و تامین مخارج و اداره امور زندگی مستقل شود و به اصطلاح بتواند از نظر اقتصادی روی پای خود بایستد و به خود متکی شود. در چنین شرایطی می توان گفت فرد بلوغ اقتصادی مورد نیاز جهت ازدواج را دارد.

بلوغ روانی

منظور از بلوغ روانی این است که، زندگی فرد با عوض کردن در عادت های پیش از بلوغ، مواجه می شود. این عوض کردن در عادت ها عبارتند از:

– عوض کردن در روابط

انواع بلوغ در ازدواج را بشناسید

– عوض کردن در کارها

– ترک بعضی از عادت ها مانند کنار گذاشتن بعضی ناهنجاری ها

ضمن اینکه به طور خلاصه می توان گفت هنگامی که یک فرد به بلوغ روانی مورد نیاز می رسد که از لحاظ روانی دلبستگی خاصی به خانواده یا شخصی ( منظور اتکاء از لحاظ معنوی و روانی به پدر و مادر یا فرد دیگر است ) ندارد.

علاوه بر بلوغ جسمی و جنسی، انسان ها از لحاظ دیگر هم به بلوغ می رسد مانند بلوغ فکری، روحی، اقتصادی و …، که همه ی این عوامل

 بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی به این معناست که فرد قادر به شناسایی و مدیریت هیجانات خود باشد و توانایی درک احساسات دیگران را داشته باشد.

همچنین به این معناست که فرد به مرحله ای از تکامل عاطفی رسیده باشد که بتواند به طور مناسب احساسات مثبت و منفی خود را در وقت مناسب و به شکلی مناسب بیان نماید. در بیان کوتاه، کسی که به مرحله بلوغ عاطفی رسیده باشد از یک هوش هیجانی در حد بهینه برخوردار است.

انواع بلوغ در ازدواج را بشناسید

 بلوغ اخلاقی

منظور از بلوغ اخلاقی این است که فرد بتواند رفتارهاى منصفانه ترى از خود نشان دهد. رشد واکنش‌ها اخلاقى به چند عامل عمده بستگى دارد:

– اول اینکه توجه به پیامد درازمدت اعمال داشته باشد یعنى فرد بتواند عواقب واکنش‌ها خود را پیش بینى کند و فقط به پاداش هاى فورى توجه ننماید.

– دوم توانائى کنترل واکنش‌ها خود را داشته باشد(خودکنترلی).

– سومین عامل که از رشد اخلاقى نشات می گیرد، توانائى همدلى با افراد دیگر هست. یعنى اینکه شخص بتواند خود را به جاى دیگران بگذارد.

به طور خلاصه فردی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد، به اصول اخلاقی مانند صداقت، گذشت و یکرنگی پایبند است.

بلوغ جسمانی و جنسی

منظور از بلوغ جنسی این است که تغییرات فیزیولوژیک و به تبع آن رفتاری، تحت تاثیر ترشح هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون درخانم ها و تستسترون در مردها ایجاد شود. به تدریج با بالغ شدن فرد، همزمان جسم و روان او تحت تأثیر عوامل هورمونی قرار گرفته و هویت جنسی فرد را نیز شکل می دهد.

علاوه بر بروز این تغییرات جسمانی، مورد نیاز است که فرد آمادگی برقراری رابطه جنسی سالم را داشته باشد وبتواند از رابطه جنسی لذت ببرد، ضمن اینکه بتواند پاسخگوی نیاز جنسی همسرش نیز باشد. تنها با حصول به این شرایط است که می توان به سلامت جنسی یک زندگی یکسان اطمینان داشت.

به طور طبیعی جهت جلوگیری از به وجود آمدن پرسشها فراوان بعد از ازدواج که معمولا در اثر عدم آگاهی و تصمیم گیری نادرست بوجود می آید، قبل از ازدواج بررسی همه جانبه طرفین از یکدیگر ضرورت جدی دارد.

بخشی از این آگاهی و آشنایی در جلسات صحبت و گفتگو و بخشی دیگر در اثر معاشرت طرفین و خانواده ها با یکدیگر بدست می آید، ولی علی رغم همه این تلاش ها، نباید مشورت با مشاوران متخصص در این زمینه را از نظر دور داشت.

مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین نسبت به آشنایی خانواده های طرفین، ابعاد متفاوت بلوغ و عوامل مهم دیگری که در زندگی یکسان آنها دخیل است اقدام کنند و در نهایت زوجین با هماهنگی و تناسب بیشتری در زندگی یکسان قدم بنهند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.