386

بدترین مواد غذایی جهت استخوان ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

همیشه زمانی که صحبت از سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان به میان می آید همه به یاد کلسیم می افتند.

بدترین مواد غذایی جهت استخوان ها

همیشه زمانی که صحبت از سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان به میان می آید همه به یاد کلسیم می افتند هر لحظه این تصور وجود دارد که با جذب بالای کلسیم استخوان ها نیرومند تر و محکم تر خواهند شد

 مواد غذایی مضر جهت استخوان ها را بشناسید

باید بدانیم که مصرف زیاد کلسیم به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید از سبک زندگی سالمی برخوردار بود. یکی از مواردی که در کنار جذب کلسیم باید زیاد به آن دقت کرد، محدود کردن مصرف بعضی مواد نامناسب جهت سلامتاستخوان ها هست.

چون این مواد غذایی نامناسب که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد روی میزان کلسیم و قدرت سوخت و ساز پروتئین ها تاثیر منفی گذاشته و سلامت عضلات و مفاصل را ترساندن می کنند.

زیاده روی در مصرف نمک

زیاده روی در مصرف نمک، بدن را به دردسر می اندازد. اکثر مردم دنیا نمک زیادی مصرف می کنند به طوری که گفته می شود ۸۵ درصد مردان و ۶۰ درصد زن ها روزانه ۲/۳ گرم بیش از میزان لازم، نمک مصرف می کنند. به عقیده متخصصان نباید روزانه بیش از ۶ گرم نمک مصرف کرد.

واقعیت این است که خوردن غذاهای شور میزان کلسیم دفع شده است از طریق ادرار را زیاد کردن می دهد و این مساله به ضعیف شدن استخوان ها منجر می شود. نمک همچنین باعث اسیدی شدن خون می شود و به این ترتیب نیز احتمال بروز التهاب در بدن زیاد کردن پیدا می کند که جهت سلامت مفاصل مضر است.

معمولا روی برچسب ترکیبات مواد غذایی میزان سدیم آن را ذکر می کنند. جهت دست یافتن به میزان معادل نمک محصول مورد نظر عدد سدیم را ضرب در ۵/۲ بکنید. بدن شما فقط به ۳/۲ گرم نمک در روز نیاز دارد. سه چهارم نمک از مواد غذایی فرآوری شده است و صنعتی تامین می شود.

یادتان باشد که غذاهای آماده، سوسیس و کالباس، کنسروها و غیره سرشار از نمک و جهت سلامتی استخوان ها مضر هستند. عادت کنید که برچسب مواد غذایی را با دقت مطالعه کنید.

در حالت کلی هر ماده غذایی ۱۰۰ گرمی که حاوی بیش از ۵/۰ گرم سدیم باشد خیلی شور محسوب می شود و جهت سلامتی تان مضر هست. چنانچه این میزان کمتر از ۱/۰ گرم باشد، جزو مواد غذایی کم نمک بوده و می توانید آن را مصرف کنید..

 قهوه و کافئین

جذب میزان بالای کافئین به طور جزئی در جذب کلسیم مسئله ایجاد می کند. یک فنجان قهوه می تواند مانع از جذب حدود ۶ میلی گرم کلسیم شود که معادل میزان کلسیم موجود در یک قاشق شیر هست. بنابراین توصیه می شود که قهوه تان را با شیر میل کنید تا جبران مافات شود. اگر عادت به نوشیدن نوشابه دارید نیز کافئین همین تاثیر را به جا می گذارد.

علاوه بر این امکان دارد که اسید فسفریک موجود در اکثر نوشیدنی های گازدار (که جهت نگهداری آن ها افزوده می شود) بافت استخوان ها را ضعیف کند. زمانی که در خون ما میزان فسفر از میزان کلسیم زیاد باشد، بدن بخشی از کلسیم استخوان ها را برمی دارند تا تعادل را برقرار کند.

آلرژی های غذایی

به نظر می رسد که مصرف بعضی مواد غذایی باعث زیاد کردن علائم آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) یا آرتریت مرتبط با پسوریازیس در بعضی افراد می شود.

اگر تصور می کنید که دچار آلرژی یا عدم تحمل بعضی مواد غذاییهستید، مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید تا برنامه غذایی تان بررسی شده است و در صورت لزوم ماده غذاییمشکوک به تدریج از رژیمتان از بین بردن شود.

 مواد غذایی اسیدی

البته تاکنون شواهدی دال بر شدت یافتن آرتریت با مصرف مواد غذایی اسیدی مانند پرتقال یا گوجه فرنگی یافت نشده هست.

 میزان اسیدیته این مواد غذایی کمتر از حالت اسیدی معده هست. اگر متوجه شده است اید که با مصرف بعضی مواد غذایی علائمتان شدت یافتن می شود از مصرف آن خودداری کرده و به جای آن از مواد غذایی دیگر جهت تامین ویتامین های بدنتان استفاده کنید.

داشتن یک برنامه غذایی پر از گوشت قرمز به معنای جذب پروتئین بالا است که جهت سلامتی استخوان ها مناسب نخواهد بود. پروتئین زیاد باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می شود. در حین روند هضم غذا پروتئین های حیوانی اسیدهایی (فسفریک، سولفوریک و..) آزاد می کنند که pH بدن را عوض کردن می دهند.

هر چه pH بدن اسیدی تر باشد احتمال دمینرالیزه شدن استخوان ها نیز بالاتر می رود. میزان پروتئین مورد نیاز زن ها ۴۶ و مردها ۵۶ گرم در روز هست. جهت زیاد کردن سلامت استخوان ها مورد نیاز است که در کنار این میزان پروتئین میوه و سبزیجات و غلات زیادی نیز مصرف شود تا تعادل اسید – باز بدن حفظ شود.

جهت داشتن استخوان هایی محکم مورد نیاز است که به ازای هر ۱۰۰ گرم گوشت قرمز ۵۰۰ گرم سبزیجات یا میوه های تازه مصرف شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.