421

هر نوع درد دندان خبر از چه مشکلی می دهد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر دندان هایتان می توانستند صحبت کنند… راجع به هر نوع دندان درد، دندان های زرد، لثه های حساس و پرسشها مرسوم دندان پزشکی چه می گفتند؟

۷ موردی که هر نوع دندان تلاش دارد به شما بگوید

شما فقط متوجه کج شدن دندانتان می شوید. قبل از آن چه اتفاقی افتاده؟ هنگامی که فکر می کنید می بینید کمی احساس درد در لثه هایتان دارید. خب، احتمالا چیزی نیست. حداقل این چیزی است که به خودتان می گویید.متاسفانه این پرسشها به ظاهر کوچک ممکن است گریه های بی صدای دهانتان جهت کمک باشد. از لکه های زرد رنگ رویدندان گرفته تا درد لثه.

متخصصان مرسوم ترین پرسشها دندان و علت ایجاد آن ها را در این مقاله برایتان فاش می کنند:

۱٫ علت دندان درد شدید و کوتاه

عبارات مهم : دندان مصنوعی – سفید کننده

به گفته دکتر سالی کرام Sally Cram، پریو دنتیست periodontist (متخصص لثه) در واشنگتن دی سی، اگر هنگام گاز گرفتن، دردی ناگهانی در یک یا چند دندان تان احساس می کنید،

ممکن است دچار پوسیدگی یاایجاد حفره در دندان شده است باشید. نوع خاصی باکتری وجود دارد که قند رژیم غذایی تان را گرفته و به اسید تبدیل می کند که سبب پوسیدگی دندان یا ایجاد حفره دندانی می شود و زمانی که این حفره ها عمیق تر شوند باعث ایجاد حساسیت و در نهایت سوراخ هایی در دندان می شود.

اگر درد تنها هر از گاهی ایجاد شود و به یک نقطه محدود نباشد احتمالا دلواپس کننده نیست. ولی اگر مدام بود – یک هفته یا زیاد عود کرد – باید به دندان پزشکتان مراجعه نمایید.

اگر دندان هایتان می توانستند صحبت کنند… راجع به هر نوع دندان درد، دندان های زرد، لثه های حساس و پرسشها مرسوم دندان پزشکی چه می گفتند؟

۲٫ علت دندان درد مداوم و همیشگی

به گفته دکتر شری وورث Sherri Worth، دندان دکتر ترمیمی در نیوپورت بیچ کالیفرنیا، دندان درد مداوم و دردناک ممکن است چیزی نباشد، اگر فقط یکی دو روز طول بکشد. ولی دردی که بیش از یک هفته طول می کشد ممکن است نشانه ای از فشار یا سایش دندانتان باشد. در این صورت بهتر از از محافظ شبانه دندان (می توانید از داروخانه ها تهیه کنید) استفاده کنید.

درد مداوم همراه با لثه های متورم یا غدد بناگوشی متورم می تواند به علت پوسیدگی در ریشه دندان باشد. فقط دندان پزشکتان است که می تواند از این نظر به شما اطمینان بدهد.

۳٫ علت دندان زرد یا لکه دار

به گفته دکتر ورث، از این یکی می تواند خیالتان راحت باشد: دندان های زرد یا لک دار هرگز نشانه ای از نگرانی جدی جهت دندان نیست. این لکه های رنگی بر اثر نوشیدن قهوه، چای یا سایر نوشیدنی های تیره یا رنگیایجاد می شوند.

با یک خمیر دندان سفید کننده، نوار یا استریپ strips سفید کننده، یا مراجعه به دندانپزشک مشکلتان حل می شود. بهتر است بعد از مصرف این مایعات از همان اول جهت پیشگیری از ایجاد این لکه هادندان هایتان را مسواک زده و شستشو دهید.

*نوار یا استریپ strips سفید کننده: به نوارهای بسیار نازک و براق (نامرئی) گفته میشود که با ژل سفید کننده بر پایه پروکسید پوشیده شده است اند و دندان ها را سفید می کنند.(می توانید از داروخانه ها تهیه کنید)

اگر لکه ها قهوه ای رنگ یا راه راه هستند، می تواند در نتیجه آنتی بیوتیک های تتراسیکلین tetracycline ی باشد که در کودکی مصرف کرده اید، یا داروهای دیگر. دکتر کرام اضافه می کند، این بدان معنا نیست که دندان ها آسیب نمی بینند، ولی دندان پزشکتان می تواند با ترفندهای آرایشی و بهداشتی آن لکه ها را از بین بردن کند.

اگر دندان هایتان می توانستند صحبت کنند… راجع به هر نوع دندان درد، دندان های زرد، لثه های حساس و پرسشها مرسوم دندان پزشکی چه می گفتند؟

 ۴٫ علت لق شدن و کج شدن دندان

اگر احساس می کنید دندانتان لق شده، کج شده یا در حال ریختن است نیازی به دندان دکتر ندارید که به شما بگوید مسئله بزرگی دارید. به گفته دکتر کرام این بیماری به طور معمول ناشی از بیماری *پریودنتال periodontalاست که باعث شل شدن استخوان اطراف دندان و فکتان می شود.

اگر دندان هایتان را به درستی تمیز نمی کنید ( یعنی ۲بار مسوارک زدن در روز و نخ دندان کشیدن روزانه وچک کردن دندان ها ۲بار در سال به وسیله دندان پزشک ) باکتری ها روی دندان شما یک لایه نازک به نام پلاک ایجاد می کنند.

ادامه دادن به عادت مواظبت ضعیف از دندان ها در نهایت باعث سخت شدن پلاک ها و ایجادجرم روی دندان ها می شود. با مشاهده شل شدن یا کج شدن دندان هایتان بلافاصه به یک دندان دکتر مراجعه نمایید.

*بیماری پریودنتال یا پیرادندانی periodontal disease: به بیماری بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها گفته می‌شود. بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها عبارتند از لثه، الیاف اتصال دهنده دندان به استخوان و بافت استخوانی اطراف دندان.

اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود با ایجاد پلاک دندانی و ترشح سموم از میکروب‌های آن بافتهای مجاور تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اگر مشکلی در هر یک از اجزا، نگهدارنده دندان در استخوان ایجاد شود فرد دچار بیماری پریودنتال شده است هست.

این بیماری در مراحل اولیه یا درگیر کردن لثه باعث ایجاد التهاب لثه می‌شود که با خونریزی در هنگام لمس یا مسواک زدن شروع می‌شود. در مراحل بعدی با درگیر شدن الیاف نگهدارنده و استخوان به مراحل پیشرفته تری می‌رسد. با فرارسیدن حالت پیشرفته این بیماری دندان‌ها لق شده است و از دست می‌روند.

 ۵٫ علت خونریزی، قرمز شدن یا متور شدن لثه

به گفته دکتر پیا لیب Pia Lieb ، دندان دکتر قشنگی در نیویورک، این مساله می تواند یکی از اثرات جانبی بارداری یا دیگر تغییرات هورمونی باشد. همچنین می تواند نتیجه تجمع باکتری ها باشد. اگر علایم فقط جهت یک تا دو روز نمایان می شود و به نظر می رسد که مسئله با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، درمان می شود،نیازی به نگرانی نینست.

ولی اگر پرسشها لثه بیش از یک هفته ادامه داشت می تواند نشانه ای دیگر از بیماری پریودنتال periodontalباشد و باید به دکتر مراجعه نمایید.

۶٫ علت زخم دهان

هر چند دردناک هستند ولی زخم های دهان اغلب به خاطر مصرف بیش از حد مرکبات، خوراکی های تند یاغذاهای داغ هست. اگر درد بعد از دو تا سه روز از بین رفت احتمالا مشکلی ندارید.

به گفته دکتر کرام، ولی اگر زخم دهان تان طولانی شد ممکن است نشانه ای از کمبود وخیم ویتامین A باشد. ویتامین A جهت کلاژن سازی و *بافت همبند مهم است که اساسا زبان شما را تشکیل می دهد. سیب زمینی شیرین، اسفناج و هویج بیشتری بخورید – همه این ها منابع غنی ویتامین A هستند – و در صورتی که بهتر نشد به دندان پزشکتان مراجعه نمایید.

*بافت همبند Connective tissue: همان بافت پیوندی است که ازجمله وظایف آن حفاظت و پشتیبانی از بافت‌های دیگر هست. به طور خلاصه، سلول‌های بدن به چهار نوع بافت پایه به نام‌های پوششی،[۱] همبند، عضلانی و بافت عصبی سازماندهی می‌شوند.

 فراوان‌ترین بافت در بدن انسان، بافت همبندی هست. غضروف‌ها، استخوانها و خون جزء بافت همبند محسوب می‌شوند. این بافت علاوه بر حفاظت و پشتیبانی از بافت‌های دیگر، باعث ارتباط ساختارهای بدن نیز می‌گردد. همکاری در تبادل مواد غذایی و ترمیم بافتی از وظایف دیگر بافت همبند است

۷٫ علت درد لثه

به گفته دکتر کرام، اگر لثه یا اطراف دندانهایتان زمانی که در هوای سرد نفس می کشید یا مایعات سرد و گرم می نوشید درد می گیرند ممکن است حفره ای در آن قسمت ایجاد شده است باشد.

این می تواند به معنیعقب نشینی لثه ها و در معرض هوا قرار گرفتن ریشه دندان ها باشند. این کار می تواند به خاطر باکتری ها،ایجاد فشار روی دندان ها و یا زیاد و محکم مسواک زدن ایجاد شود.

به گفته دکتر کرام، اگر همراه درد، لکه های قرمز یا سفید ظاهر شوند، ممکن است مشکل بی ضرری باشد که بر اثرغذاها یا داروهای خاص یا دندان مصنوعی و یا حتی محافظ دهان نامناسب ایجاد شده است با شند. در بعضی موارد این موارد می تواند نشانه ای از سرطان دهان باشد و بهتر است با دندان پزشکتان در این مورد مشورت نمایید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.