377

کلاژن چه تاثیری بر پوست، مو و استخوان افراد دارد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آیا شما هم در مورد کلاژن ها و انواع قرص های کلاژن موجود در بازار چیزی شنیده اید؟

کلاژن چه تاثیری بر پوست، مو و استخوان افراد دارد؟

آیا این مطلب که کلاژن ها بر روی پوست، مو و استخوان ها تاثیر مثبت دارد درست است؟ امروزه قرص های کلاژن به عنوان اکسیرهای ضد چروک جهت پوست، مو و ناخن وارد بازار شده است اند. در این مطلب قصد داریم شما را با این قرص ها آشنا و فایده های آن ها آشنا نماییم.

کلاژن چیست؟

یکی از غنی ترین پروتئین های موجود در بدن کلاژن است که بخش بزرگی از پوست، مو و ناخن را تشکیل می دهد.

بنابراین جای تعجب نیست که این کلمه در دنیای قشنگی از اهمیت بسزایی برخوردار باشد. کلاژن یک پلی پپتید  *polypeptide است که حاوی ترکیبی از اسید آمینه هایی مانند پرولین proline و گلیسین glycine است که در تمام بافت همبند، غضروف، استخوان و پوست وجود دارد.

کلاژن چه تاثیری بر پوست، مو و استخوان افراد دارد؟

*پلی پپتید polypeptide:یک پلیمر آلی خطی که مشمول بر تعداد زیادی از بقایای آمینو اسید است که در یک زنجیره با هم مرتبط شده است اند و بخشی از مولکول پروتئین هستند.

به گفته دکتر نیکول اوسینگا Nicole Osinga: ” بدن شما به کلاژن نیاز دارد ولی باید بدانید که خودش قادر به تولید کلاژناست بنابراین بسیاری از ما واقعا نیازی به اضافه کردن پودر کلاژن به غذا یا دریافت آن از طریق مکمل ها نداریم. ”

پس این همه سر و صدا در مورد کمبود کلاژن جهت چیست؟ درست است یا نه؟ بیایید حقایق این مساله را با هم بررسی کنیم:

 کلاژن و بدن شما

دکتر نیکول اوسینگا: “بدن انسان نمی تواند کلاژن را به صورت کامل جذب کند. بعد این ادعا که دریافت مکمل کلاژن می تواند مستقیما باعث اصلاح رشد استخوان و سلامت پوست و یا مو شود، درست نیست.”

کاری که بدنتان انجام میدهد تجزیه کلاژن در سیستم گوارش به اسید آمینه هایی است که در هر قسمت بدن بنا به نیازی که دارند مورد استفاده قرار می گیرد، ولی این فرایند به طور اتوماتیک باعث صاف و درخشان شدن پوست تان نمی شود.

از طرف دیگر مصرف یک مکمل کلاژن می تواند بدن شما را به تولید کلاژن زیاد ترغیب کند. یعنی مکمل هایکلاژن با مهیا کردن منابع زیست فراهمی bioavailable آمینو اسیدهای تولید کننده آن به تولید طبیعی کلاژن جهت استخوان و مفاصل کمک میکنند. این مورد در جریان یک مطالعه مشخص شد.

کلاژن و پوست

به گفته دکتر ویتنی بو Whitney Bowe، متخصص پوست: قبل از مصرف مکمل کلاژن به امید اصلاح پوست تان، این نکات را در نظر بگیرید: “در واقع تا به این وقت مطالعات دقیق علمی و اطلاعات بسیار محدودی در مورد کلاژن قابل جذب(از طریق پوست یا تزریق) یا کلاژن خوراکی وجود دارد.

 در نتیجه، هنوز مشخص نیست که آیا این مکمل ها تاثیر معنی داری روی پوست زنانی که تغذیه ای متعادل مشمول بر انواع منابع پروتئینی از قبیل مرغ، ماهی، تخم مرغ، مغزها و ماست داشته اند، بگذارد.

یک مطالعه همراه با مصرف دارونماها به صورت تصادفی نشان داد زنانی که به طور منظم و به مدت ۸ هفته پپتید peptide را از کلاژن دریافت کرده اند شاهد کم کردن ۲۰ درصدی چین و چروک در پوستشان بوده اند.

*پپتید peptide: یک ترکیب که متشکل از دو یا چند اسیدهای آمینه مرتبط در یک زنجیره هست، گروه کربوکسیل هر اسید به گروه آمین های بعدی با یک پیوند از نوع -OC-NH- پیوند داده می شود.

کلاژن و سلامت مو

همین طور که سنتان بالا می رود سطح طبیعی کلاژن در بدنتان کم کردن پیدا می کند به همین علت است که شاید بخواهید از یک مکمل استفاده کنید.

بر اساس تحقیقات انجام شده، کلاژن پروتئین های سازنده موی بدن را زیاد کردن داده و تقویت می کند که باعث پیشگیری از ریزش مو و زیاد کردن رشد آن ها شده است و با کمک به ساختار سالم فولیکول follicle مو که کار تولید رنگدانه ها را انجام می دهند، خاکستری شدن مو را به تعویق می اندازند.

علاوه بر این، مکمل های کلاژن با کمک به حفظ سطح رطوبت موها در درمان موهای خشک و شکننده بسیار بافایده هستند.

کلاژن چه تاثیری بر پوست، مو و استخوان افراد دارد؟

اگر می خواهید جهت تقویت موهای خود از مکمل های کلاژن استفاده کنید Qilib ،Viviscal ، و Phillip Kingsley Trichotherapy همه جزو مارک های معتبر هستند.

کلاژن، رژیم غذایی و سبک زندگی

مصرف مکمل کلاژن به تنهایی جهت شما کفایت نمی کند. به گفته دکتر اوسینگا، ویتامین C و کلاژن باید با هم مصرف شوند، چون اگر میزان ویتامین C در بدنتان خیلی کم باشد کلاژن کافی در بدن تولید نمی شود. کلم، میوه های قرمز و هویچ همه به طور طبیعی باعث زیاد کردن تولید کلاژن در بدن می شوند.

علاوه بر کم کردن تولید کلاژن در بدن با افزایش سن، فاکتورهای زندگی مدرن مانند استرس، تغذیه ضعیف و عدم تعادل سلامت روده می تواندتوانایی بدن را جهت ساختن کلاژن کم کردن دهند.

انواع کلاژن

سه نوع کلاژن وجود دارد:

– کلاژن نوع I : که ۹۰ درصد پوست، مو، ناخن، اندام ها، استخوان، رباط ها را مشمول بر می شود که جهت اصلاح پوست و قشنگی مورد نیاز است.
– کلاژن نوع II : که در غضروف ها وجود دارد.
– کلاژن نوع III : در بافت فیبروس fibrous استخوانی، غضروف، عاج دندان، تاندون و سایر بافت های همبند دیده می شود.

منابع کلاژن

شما می توانید کلاژن را در شکل های متفاوت دریافت کنید:

– قرص های کلاژن که حاولی تا ۱ گرم کلاژن در هر قرص هستند و می توانید زنجیره های متفاوت کلاژن را با ویتامین C ترکیب کنید، که می تواند به تولید زیاد کلاژن در بدن کمک کند.

– پودرها و مایعات حاوی کلاژن که جهت افرادی که نمی خواهند قرص مصرف کنند یا با بلعیدنشان مسئله دارند، عالی هست. با این حال تحقیقات محدودی در این زمینه وجود دارد.

– اگر گیاه خوار هستید یا گوشت نمی خورید مکمل های کلاژن مخصوص به شما در بازار با ترکیبی از آمینو اسیدها و عصاره سبوس گندم به جای محصولات جانبی که از حیوانات گرفته می شود، وجود دارد.

– همچنین می توانید کلاژن را از منابع غذایی مانند ماهی، گاو و مرغ بدست آورید.

 در چه صورت باید از مصرف مکمل های کلاژن اجتناب کنید

در حالی که وجود ویتامین C و هیالورونیک اسید hyaluronic جهت به حداکثر رساندن منافع مکمل های کلاژن عالی است، ترکیباتی وجود دارد که باید از آن ها اجتناب کنید، CoQ10 ،گلوکوزامین glucosamine و آرژنین arginine جزو این گروه هستند.

در حالیکه این ترکیبات به تنهایی بافایده هستند ولی ارزش زیادی به مکمل های کلاژن اضافه نمی کنند و فقط باعث زیاد کردن قیمت این مکمل ها می شوند. باید حواستان باشد از مکمل های کلاژنی که با مالتودکسترین maltodextrin، طعم دهنده ها یا شکر، روغن و مواد مصنوعی پر شده است اند، اجتناب کنید.

انواع مختلفی از مواد غیر مهم که ممکن است نیازی به آن ها نداشته باشید در این مکمل ها وجود دارند مانند زنجیره های اسیدهای آمینه که در بازسازی عضله و اصلاح زخم تاثیر دارند ولی به بالا بردن کلی سطح کلاژن در بدن کمکی نمی کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.