485

کمبود ویتامین b12 چه علائمی دارد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 

با بالا رفتن سن جذب ویتامین B12 جهت بدن انسان بسیار سخت و کند می شود، کمبود این ویتامین در بدن مشکلاتی به وجود می آورد که به نشانه های آن، در این مطلب اشاره خواهیم کرد.

  با علائم و خطرات کمبود ویتامین B12 در بدن آشنا شوید

بدن انسان به نحوی خلق شده است است که هر چه سن بالاتر می رود جذب ویتامین ها با دشواری رو به رو می شود. جذب سخت ویتامین ها عوارضی همراه دارد که هر کدام در دراز مدت باعث بیماری هایی خاص می گردد. گاهی اوقات با آشنایی کمبود ویتامین می توان از پیشرفت آنها جلوگیری به عمل آورد و بروز امراض را متوقف کرد.

از جمله ویتامین هایی که تاثیرات مثبتی بر رو روی بدن دارند و می تواند نقش مهمی در سلامتی انسان داشته باشدویتامین B12  است.

کمبود ویتامین b12 چه علائمی دارد؟

کمبود این ویتامین در بدن انسان نشانه هایی به همراه دارد که می توان با آشنایی آنها به این مسئله پی برد و با کمک بسیاری از داروها و تغییراتی در روش تغذیه از بسیاری امراض پیشگیری به عمل آورد. احساس خستگی، سرگیجه و کم کردن وزن، از جمله عوامل کمبود ویتامین B12 هستند.

این ویتامین یک نوع ویتامین محلول در آب است که بدن شما به تنهایی آن را تولید نمی کند. این مسئله به آن معنا است که شما باید از طریق رژیم های غذایی و یا مکمل ها آن را دریافت کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : کمبود ویتامین B12 و ۲۰ حقیقت که بیش از تصورتان مهم هستند!

 داروهای مخرب ویتامین B12 در بدن 

ویتامین B 12 با استفاده از بعضی داروها تخریب و یا جذب آن در بدن با مسئله روبرو می شود. حتی اگر شما میزان بالایی از این ویتامین را بخورید با مصرف بسیاری از داروها ممکن است دچار کمبود ویتامین B12  شوید. داروهایی همانند داروهای دیابت نوع ۲ معروف به متفورمین از این دسته داروها می باشند.

اینجا لیستی از داروهایی که باعث کمبود ویتامین B12  می شوند را می توانید بیابید:

  Glucophage و Riomet داروهای استاتین، دیورتیک ها، ضد انعقادها، کورتیکو استروئیدها، داروهای دیابت مشمول بر ، (Levodopa ، Carbidopa) داروهای پارکینسون مشمول بر لودوپا و کربیدوپا.

در صورتی که یکی از این داروها را نیز استفاده می کنید بدن شما تمام مقداری که ویتامین B12  جذب کرده را از دست خواهد داد.

نشانه های کمبود ویتامین B12

خستگی

خستگی از بارزترین و مرسوم ترین نشانه کمبود ویتامین B12  است.بدن انسان به کمک گلبولهای قرمز که حمل اکسیژن را به عهده دارند، به تمامی ارگانها اکسیژن می رساند.زمانی که ویتامین B12  به میزان کافی وجود نداشته باشد اکسیژن کافی دربدن وجود نخواهد داشت و این مسئله میتواند باعث خستگی بدن شما بدون در نظر گرفت میزان خواب شود.

مشکلات حافظه

سطح پایین ویتامین B12 در بدن شما می تواند مبتلا شدن به بیماری زوال عقل را بالا ببرد.

ممکن است کارهایی غیر معمول انجام دهید به عنوان نمونه کلید هایتان را در یخچال قرار داده یا بسیاری از پرسشها پیش پا افتاده روزانه را فراموش کنید. با مصرف ویتامین B12 این علائم از بین خواهد رفت.

سرگیجه

احساس سرگیجه از دیگر نشانه های کمبود این ویتامین است.

زمانی که ویتامین B12 به میزان کافی در بدن نباشد کم کردن اکسیژن در اندام ها را شاهد خواهیم بود.

کمبود اکسیژن نیز می تواند سرگیجه، خستگی و احساس کسالت را به همراه داشته باشد. همچنین پرسشها بینایی هم می تواند همراه با کمبود این ویتامین بروز کند.

کاهش کیفیت پوست

کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین B12  مشکلات بسیاری را جهت پوست به وجود خواهند آورد.

زمانی که ویتامین B12   در بدن کافی نباشد سلول های گلبول قرمز خون به آسانی تجزیه می شوند و این می تواندباعث آزاد شدن نوعی رنگ دانه به نام بیلی روبین شود.

بیلی روبین باعث رنگ بخشیدن به پوست می شود در حقیقت رنگی بودن  پوست از وجود این سلول است.

در صورتی که صورت شما رنگ شادابی نداشت به کمبود این ویتامین شک کنید.

اضطراب

انرژی بدن از ویتامین B12  حاصل می شود. کمبود این ویتامین می تواند اضطراب و احتمالا مبتلا شدن به افسردگی را زیاد کردن دهد.

این ویتامین در سنتز مواد شیمیایی مغز دخیل است که به تنظیم خلق و خوی انسان بسیار کمک می کند. سنتز مواد شیمیایی مغز همان دو عنصر معروف سروتونین و دوپامین است که باعث خوش حالی و هیجانات در انسان می شوند.

کمبود این ویتامین حس افسردگی و اضطراب را زیاد کردن می دهد.

دو بینی

سطوح پایین ویتامین B12  در طول زمان، آسیب هایی جدی بر بینایی خواهد داشت. عصب بینایی و عروق خونی بینایی به کمک این ویتامین سلامت خواهند ماند.

دو بینی یا تار دیدن یا حتی حساسیت به نور که در گذشت زمان، از دست دادن بینایی را به همراه دارد از عوارض کمبودویتامین B12  است.

این نشانه ها می تواند به طور کلی یا تک تک در بعضی از افراد بروز پیدا کند که نشانه کمبود ویتامین B12 در بدن است.

در صورتی که این علائم را مشاهده کردید میزان بیشتری ویتامین B12  مصرف کرده و یا با دکتر خود مشورت کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.