424

اختلالات گوارشی؛ افسانه های غلط

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اختلالات گوارشی شایع ممکن است شامل GERD ( بیماری ریفلاکس معده و مری)، زخم (زخم معده)، ورم معده، بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده (بیماری التهابی روده)، سندرم روده تحریک پذیر (سندرم روده تحریک پذیر) و یبوست باشد.

اختلالات گوارشی؛ افسانه های غلط

عملکرد مناسب دستگاه گوارش یکی از پایه های سلامت است اما بسیاری از افسانه ها اختلالات گوارشی را احاطه کرده است در این مقاله سعی به جدا کردن واقعیت از داستان در مورد بیماریهای گوارشی خواهیم کرد.

افسانه شماره ۱: زخمها: محصولات غذایی تند و استرس علت زخم معده است.

نادرست است. زخم های معده توسط هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری)، یک نوع از باکتری ها و یا استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و یا آسپرین ایجاد می شود.

در مورد عفونت H. پیلوری آنتی بیوتیک می تواند بیماری را درمان کند. زخم هایی که با NSAID ها ایجاد می شوند با متوقف کردن درمان درد و مصرف آنتی اسیدها و داروهای کاهنده اسید معده شفا می یابند این که مصرف غذاهای تند و استرس باعث زخم می شود یک افسانه است اما این درست است که آنها می توانند علائم زخم را بدتر کنند.

سرطان می تواند همچنین باعث زخم معده شود.

افسانه ۲: سوزش سر دل: کشیدن یک سیگار سوزش سر دل را تسکین می دهد.

نادرست است .این یک افسانه است که سیگار کشیدن به از بین بردن سوزش سر دل کمک می کند اما مقابل آن دقیقاً درست است سیگار کشیدن خطر سوزش سر دل را با تضعیف دریچه مری (LES)، (حلقه عضلانی جدا کننده مری و معده ) افزایش می دهد یک LES ضعیف اجازه می دهد.

تا اسید معده و محتویات به بالا و به مری رفته و باعث درد و علائم دیگر شود سیگار کشیدن اغلب به ازوفاژیت، التهاب مری منجر می شود سیگار کشیدن باعث شل شدن LES و اجازه می دهد تا محتویات معده به مری برگشت و سبب آسیب آن شود.

افسانه شماره ۳: بیماری سلیاک: بیماری سلیاک یک بیماری دوران کودکی نادر است

نادرست است. بیماری سلیاک یک بیماری است که کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در ۱ فرد از ۱۳۳ افراد سالم در ایالات متحده می باشد علائم سلیاک اغلب در کودکانی که اختلال رشد، اسهال و تأخیر در رشد را تجربه می کنند مشهود است اما نشانه ها می تواند برای اولین بار در بزرگسالان نیز آشکار شود علائم که در بزرگسالی ظهور می کند.

ممکن است شامل درد شکم، نفخ و اتساع باشد گاز و اسهال ممکن است وجود داشته باشد در افراد مبتلا به بیماری سلیاک، جذب مواد غذایی در روده کوچک ممکن است به کم خونی، خارش پوست و نازک شدن استخوان (استئوپروز) منجر شود این برای افرادی که با بیماری سلیاک برای سال های بسیاری رنج می برند قبل از تشخیص و درمان صحیح رایج است.

افرادی مبتلا به بیماری سلیاک باید به یک، رژیم غذایی فاقد گلوتن سختگیرانه و طولانی مدت در زندگی پایبند باشند گلوتن پروتئین موجود در گندم، جو، چاودار و غیره است بیماران مبتلا به بیماری سلیاک نیاز به یک رژیم غذایی فاقد گلوتن دارند حتی اگر آنها علائم را تجربه نکنند زیرا گلوتن برای کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند.

خطرناک است زیرا باعث یک واکنش خود ایمنی می شود و باعث آسیب رسیدن به زندگی روده کوچک می شود اگر آسیب به اندازه کافی رخ دهد آن نامطلوب و روی جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد مقادیر اندکی از گلوتن می تواند خطرناک باشد و باعث آسیب شود حتی اگر علایم عمومی اشکار نباشد.

افسانه شماره ۳: نظم روده: نظم روده به معنی حرکات روده هر روز است

نادرست است. عملکرد روده و تعداد حرکات روده بسیار متغیر هستند این طبیعی است که سه بار اجابت مزاج در روز، برای سه بار در هفته داشته باشیم حتی اجابت مزاج بیشتر یا کمتر برای برخی از مردم سالم طبیعی هستند اگر تعداد حرکات روده شما انحراف از قاعده است به آن توجه داشته باشید.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری است که مردم با آن فرکانس حرکت روده و قوام مدفوع متغیر دارند.

افسانه شماره ۵: یبوست: استفاده همیشگی از تنقیه برای درمان یبوست بی ضرر است.

نادرست؟ شواهد در مورد ایمنی استفاده همیشگی از تنقیه در یبوست روشن نیست بسیاری از مطالعات طولانی مدت در مورد استفاده منظم از مسهل یا تنقیه وجود دارد برخی مطالعات نشان می دهد مسهل ممکن است توانایی انقباض روده بزرگ و عملکرد مناسب آن را مختل کند.

اگر چه شواهد قوی نیست تنقیه سبب پر کردن روده بزرگ و عمل به عنوان یک محرک برای حرکت روده است بنابراین، برخی از مردم به تنقیه توجه بیشتری از مسهل دارند این طبیعی نیست که به مسهل یا تنقیه برای اجابت مزاج تکیه کنید اگر شما به آنها نیاز به داشتن حرکت روده دارید با دکتر خود مشورت کنید.

افسانه شماره ۶: دیورتیکولوز: دیورتیکولوز مشکل نادر و جدی است

نادرست است. اکثر مردم در ایالات متحده در بالای سن ۶۰ دیورتیکولوز دارند اما تعداد نشانه های آشکار خیلی کم است دیورتیکولوز وضعیتی است که در آن کیسه کوچک (دیورتیکول) به دیوار بیرون از کلون رشد می کند این نقاط ضعف در روده بزرگ با سن افزایش پیدا می کنند.

بسیاری از مردم دیورتیکول را پس از آزمایش های معمول برای مشکلات دیگری پیدا می کنند دیورتیکول ممکن است در طول تنقیه باریوم یا کولونوسکوپی کشف شود. عوارض بالقوه دیورتیکولوز شامل خونریزی، پارگی روده بزرگ و عفونت (دیورتیکولیت) است در کمتر از ۱۰ درصد از افراد با دیورتیکولوز بروز مشکلی با توجه به شرایط دارند.

افسانه شماره ۷: بیماری التهابی روده (کولیت اولسراتیو و کرون): بیماری التهابی روده علت ایجاد مشکلات روانی است

نادرست است. بیماری التهابی روده (IBD) به دو اختلال روده، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون نسبت داده شده است محققان از علت بیماری التهابی روده مطمئن نیستید اما یک عفونت ویروسی یا باکتریایی ممکن است یک نقش را بازی کند.

عفونت ممکن است سبب تحریک سیستم ایمنی به ایجاد التهاب در روده شود اگر چه استرس می تواند علائم روده را تشدید کند هیچ مدرکی محکمی وجود ندارد که اضطراب، تنش و یا هر عامل روانی دیگر باعث این اختلال شود.

افسانه شماره ۸: سیروز: سیروز تنها با اعتیاد به الکل ایجاد می شود.

نادرست است .سیروز زخم شدن کبد است که ممکن است در اثر اعتیاد به الکل و شرایط دیگر ایجاد شود اعتیاد به الکل دومین و شایع ترین علت سیروز در ایالات متحده است این مسئول کمتر از ۵۰٪ از تمام موارد سیروز است.

درمان هپاتیت C مزمن، بیماری کبد چرب غیر الکلی(NAFLD)، استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)، سیروز صفراوی اولیه، واکنش داروهای تجویزی، آسیب مجرای صفراوی و عفونت مزمن هپاتیت B علل دیگر سیروز در بزرگسالان می باشد برخی شرایط که باعث ذخیره سازی غیر طبیعی فلزات مانند مس و آهن شود نیز ممکن است.

سبب سیروز شود گلیکوژن بیماری های ذخیره ای، انسداد مجرای صفراوی، فیبروز سیستیک، کمبود آلفا ۱ آنتیتریپسین و دیگر شرایط نادر باعث سیروز در کودکان می شود.

افسانه شماره ۹: جراحی استومی: پس از جراحی استومی، مردان دچار ناتوانی جنسی و زنان دچار اختلال عملکرد جنسی و ناتوانی در باردار شدن دارند

نادرست است. استومی یک روش جراحی است که بخشی از روده کوچک یا روده بزرگ حذف شده و باقی مانده روده سپس به شکم متصل می شود مدفوع پس از استومی به یکی از دو روش جمع آوری می شود گاهی اوقات آن در یک کیسه در خارج از شکم جمع آوری می شود.

یکی دیگر از روش ها شامل ایجاد یک کیسه داخلی از بافت روده است برای این روش، از یک کاتتر برای تخلیه محتویات به طور منظم استفاده می شود.

بسیاری از مردم نگران هستند که چگونه استومی عملکرد جنسی یا تولید مثل آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد برخی از مردان تحت استومی رادیکال ممکن است توانایی برای رسیدن به و یا حفظ نعوظ را از دست بدهند بسیاری از اوقات، تنها یک عارضه و عملکرد موقتی است.

و احیا می شود در صورتی که اختلال نعوظ برطرف نشود یک اورولوژیست می توانید گزینه های درمان را توصیه کند.استومی روی توانایی یک زن برای باردارشدن اثر ندارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.