1517

تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

عرق کردن زیاد بدن، در اصطلاح پزشکی، به تعریق بیش از حدی گفته می‌شود که به ورزش و یا تنظیم درجه حرارت بدن مربوط نباشد.

تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)

در اغلب موارد، علت آن ناشناخته است. دست‌ها، پاها و زیر بغل، بخشهایی هستند که معمولا دچار تعریق زیاد یا بیش از حد می‌شود. اگر چه عرق کردن زیاد بدن، یک عارضه پزشکی جدی محسوب نمی‌شود (مگر اینکه ناشی از یک بیماری جدی باشد)، اما اغلب زندگی عادی روزانه را مختل کرده و باعث هراس اجتماعی و یا کمرویی فرد می‌شود.

برخی درمان‌های خانگی و همچنین داروهای مفید، می‌توانند در کاهش عرق کردن بیش از حد فرد، موثر باشند. در شرایط حاد، یکی از گزینه‌های موجود، عمل جراحی برای برداشتن غده‌های عرق است.

درک و تعریف بیماری

تعریق زیاد بدن یک بیماری نسبتا مرموز است که در آن اعصاب مسئول تحریک غدد عرق، به دلایل ناشناخته‌ای بیش از حد فعال می‌گردند، همچنین این مشکل با استرس و عصبانیت فرد بدتر می‌شود. تعریق بیش از حد، معمولا” دست‌ها، پاها، زیر بغل و یا دو طرف صورت ( هر دو طرف بدن) را تحت تاثیر قرارمی‌دهد و حداقل به صورت هفتگی و در ساعات بیداری رخ می‌دهد

برخی از افراد مبتلا به این عارضه، به طور مداوم در طول روز عرق می‌کنند.

• افراد مبتلا به تعریق شدید ممکن است با خطر ابتلا به کم آبی بدن مواجه شوند، مگر اینکه مایعات از دست رفته خود را با مقدار زیادی از آب جبران کنند.

• حدود ۳٪ ازافراد (به ویژه افراد بالای ۲۵-۶۵ سال) حملات تعریق شدید را تجربه می‌کنند.

علت‌ها و عوامل

تعریق بیش از حد اولیه، یک عارضه پزشکی بوده و علامت و نشانه یک بیماری نمی‌باشد. این عارضه اگر تنها در بخش‌های خاصی از بدن مانند زیر بغل، کشاله ران، سر، صورت، دست‌ها و پاها رخ دهد، تحت عنوان تعریق کانونی و یا موضعی نامیده می‌شود.

این نوع تعریق احتمالا” نتیجه نقص عملکرد جزئی در سیستم عصبی است. گاهی اوقات این عارضه، جنبه ژنتیکی نیز دارد.

تعریق ثانویه و یا تعریق عمومی باعث عرق کردن تمام بدن می‌شود. این حالت ناشی از عوامل بسیاری از جمله وضعیت سلامت، دارو درمانی و غیره می‌باشد. علت تعریق زیاد و بیش از حد کل بدن عبارتند از:

• یائسگی
• بارداری
• بیماری تیروئید
• دیابت
• اعتیاد به الکل
بیماری‌های عفونی
• مانند سل
• بیماری پارکینسون
• آرتریت روماتوئید
• دیابت
• نقرس
• چاقی
• سکته قلبی
• نارسایی قلبی
• سرطان‌هایی مانند لوسمی و لنفوم
• داروهای بیمار‌ی‌های روحی و روانی
• داروهای فشار خون
• داروهای رفع خشکی دهان
• آنتی بیوتیک‌های خاص
• مصرف برخی از مکمل‌ها

روش‌های درمان

درمان بالینی

داروهای ضد عرق: اگر درمان‌های خانگی، نتیجه بخش نباشد، پزشک ممکن است یک داروی ضد عرق با درصد بالاتری از کلرید آلومینیوم(Drysol, Xerac Ac) برای درمان تعریق زیاد شما تجویز کند. این داروی ضد عرق معمولا قبل از خواب استفاده می‌شود، تا صبح بر بدن می‌ماند و سپس باید شسته شود. مشاهده نتایج قابل توجه، اغلب ۳-۵ روز طول می‌کشد.

بهترین تاثیر محصولات کلرید آلومینیوم در درمان عرق کف دست هنگامی است که در قسمتهای خشک بدن استفاده شود و پس از آن به مدت یک شب با پلاستیک پوشانده شود. داروهای ضد عرق ممکن است باعث تحریک پوست و سوزش چشم شود، پس هنگام استعمال آن مراقب باشید.

اگر پوست شما دچار تحریک مزمن می‌شود، کرم هیدروکورتیزون معمولا در ترکیب با محصولات آلومینیوم کلرید توصیه می‌گردد.

داروهای آنتی کولینرژیک: عوامل سیستمیک رایج (به صورت خوراکی) که برای درمان تعریق بیش از حد استفاده می‌شوند، عبارتند از: داروهای آنتی کولینرژیک (پروپانتلین برومید، گلیکوپیرولات، اکسی بوتینین، بنزتروپین) .داروهای آنتی کولینرژیک نسبتا” موثر هستند،

زیرا مسدود کننده انتقال دهنده‌های عصبی پیش غددی (استیل کولین) هستند که باعث ترشح عرق می‌شوند. با این حال، جنبه منفی این داروها معمولا” عوارض جانبی متعددی مانند گشاد شدن مردمک (اتساع مردمک)، تاری دید، خشکی دهان و چشم، اشکال در ادرار و یبوست می‌باشد.

تزریق بوتاکس: در روش تزریق بوتاکس، تزریق سم بوتولینوم A (بوتاکس، میوبلوک) به مناطق ویژه تعریق، گزینه درمانی دیگر برای عرق کردن زیاد بدن است. بوتاکس همچنین دارای اثرات آنتی کولینرژیک است، زیرا انتقال تکانه‌های عصبی به غدد عرق و نهایتا عرق کردن را کاهش می‌دهد.

تزریق بوتولینوم در زیر بغل به منظور کاهش تعریق، توسط FDA تایید شده است. با این حال، چند مرحله تزریق برای کسب نتایج قابل توجه لازم است، که می‌تواند علائم عارضه را بین ۳- ۹ ماه از بین ببرد.

هزینه تزریق بوتاکس می‌تواند در هر مکان، بسته به پزشک، محل مطب، واحدهای بوتاکس خریداری شده، سود مورد نظر، تبلیغات مداوم و غیره متفاوت باشد. قیمت بوتاکس در مطب بسیاری از پزشکان، بر اساس هزینه هر واحد بوتاکس خریداری شده محاسبه می‌شود. اما برای سایر پزشکان، قیمت تزریق بوتاکس بر اساس منطقه تزریق است.

صورت در هر جلسه‌‌ی درمان و هزینه هر واحد را از پزشک خود بپرسید.

درمان یونتوفورزیس: درمان با یونتوفورزیس (که بیش از ۵۰ سال شناخته شده است) شامل عبور جریان الکتریکی مستقیم با ولتاژ پایین در سراسر پوست (خیس شده با آب ) در دست‌ها، پاها و زیر بغل به منظور کاهش میزان عرق کردن می‌باشد. مکانیسم عمل آن جای بحث دارد،

اما روشی موثر است و هیچ‌گونه عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. این درمان معمولا” ۲ بار در روز (حدود ۳۰ دقیقه) تا مدت ۴ هفته انجام می‌شود. با این حال، این دستگاه‌ها اغلب جهت استفاده در خانه برای راحتی بیماران دراختیار آنان قرار داده می‌شود.

عمل جراحی: سمپاتکتومی ناحیه قفسه سینه، یک عمل جراحی برای قطع اعصاب سمپاتیک است که باعث تعریق بیش از حد بدن می‌شوند. به غیر از هزینه بالای این جراحی، خطر عوارض جانبی خاصی مانند آسیب‌های عصبی و عوارض تنفسی نیز وجود دارد.

تعریق ثانویه در درجه اول با درمان بیماری زمینه‌ای که علت تعریق بیش از حد شده است، درمان می‌گردد.

درمان‌های خانگی 

۱- پوشاک و کفش مناسب انتخاب کنید. اگر دچار تعریق بیش از حد هستید، لباس خود را با دقت و آگاهی انتخاب کنید. لباس شما همیشه باید قابل تهویه و از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم نازک و ابریشم باشد. لباس‌هایی که هنگام ورزش می‌پوشید، بهتر است از جنس پارچه‌های پیشرفته‌تر باشد که به منظور جذب رطوبت از پوست شما، طراحی شده‌اند.

جوراب پنبه‌ای برای عرق پا بهترین گزینه است، با این حال، باید آنها را چندین بار در روز تعویض کنید. کفش ساخته شده از مواد طبیعی (به ویژه چرم و جیر) می‌تواند به پای شما امکان نفس کشیدن بدهد و به جلوگیری از تعریق بیش از حد پای شما کمک کند.

کفش‌های خود را به صورت نوبتی بپوشید، زیرا ممکن است در طی شب به طور کامل خشک نشوند. اگر ناگزیرید کفش مرطوب را بپوشید، با استفاده از سشوار آن را تا حد ممکن خشک کنید.

۲- مرتبا دوش بگیرید. هرچه بیشتر عرق می‌کنید، نمک، سموم و قند بیشتری بر روی پوست شما جمع می‌شود، که این باعث جذب باکتری خواهد شد. ترکیبات موجود در عرق همراه با مواد زائد ناشی از تکثیر باکتری، تا حد زیادی باعث تشدید بوی بد بدن شما می‌شود.

به این ترتیب، افراد مبتلا به تعریق بیش از حد، نیاز به استحمام بیشتر (دو بار در روز، یا حداقل یک بار) دارند، تا از تکثیر باکتری‌های موجود در پوست، و بد بو شدن بدن جلوگیری شود. استفاده از صابون به طور منظم برای مبارزه با باکتری‌ها مفید است،

اما از مارک‌هایی استفاده کنید که حاوی مرطوب کننده طبیعی (آلوئه ورا، عصاره بادام) هستند، تا پوست شما بیش از حد خشک و پوسته پوسته نشود. پس از دوش گرفتن یا استحمام، مطمئن شوید که بدن خود (به خصوص بین انگشتان و زیر بغل) را به‌طور کامل خشک کرده‌اید.

۳- استفاده از محصولات گیاهی را به‌خاطر داشته باشید. برای مبارزه با تعریق بیش از حد، انواع متنوعی از داروهای گیاهی وجود دارد، که توسط فرهنگ‌های مختلف در طی نسل‌ها استفاده شده است. اما هیچ‌کدام از آنها برای تعیین میزان تاثیرشان، توسط دانشمندان غربی به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

با این حال، بسیاری از گزارش‌ها حاکی از این است که استفاده از گیاهان خاص به عنوان ضد عرق و یا مصرف داخلی آنها می‌تواند به مبارزه با تعریق بیش از حد بدن کمک کند. به عنوان مثال، عصاره “عنبر سایل” که به شدت قابض است و پوست را خشک می‌کند،

تقریبا” در هر نقطه از بدن، به عنوان یک ضد عرق موثر عمل می‌کند.اسید تانیک موجود در چای سیاه نیز بسیار قابض است، بنابراین شستن قسمت‌های عرق کننده بدن خود با چای سرد ممکن است بسیار مفید باشد.

۴- استرس خود را کاهش دهید. استرس ناشی از کار  می‌تواند موجب حملات اضطراب و تعریق گردد. در نتیجه، برای مقابله با استرس در زندگی خود، ایجاد تغییرات مثبت و  یا آموزش خود برای مبارزه با افکار اضطرابی و خوش بین‌تر و خلاق‌تر شدن، تلاش کنید.

استرس بیش از حد باعث تحریک سیستم سمپاتیک عصبی و انتشار هورمون‌هایی می‌شود که بدن را برای “مبارزه یا پرواز” آماده می‌کند، که از عوارض جانبی آن، عرق کردن بیشتر است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.