488

مراقبت از چشمها در مطالعه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از ورزش های لازم در بدن به خصوص برای افرادی که بیشتر مطالعه می کنند ورزش چشم است.

مراقبت از چشمها در مطالعه

این ورزشخستگی چشم را برطرف می کند. ورزش های چشم گوناگون می باشند. مرکز مطالعات و پژوهش های حوزه علمیه قم به تعدادی از این ورزش ها این گونه اشاره می کند.

۱ – چند دقیقه چشم های خود را ببندید، دو انگشت را روی پلک چشم قرار دهید و ۵ بار چشم را داخل حدقه چشم بچرخانید. ۲ – چشم ها را ببندید و کف دست خود را روی چشم قرار دهید، البته نباید دست با پلک چشم تماس داشته باشد. هیچ نوری نباید وارد چشم شود حداقل تا ۲۰ بشمارید و چشم را در همین حالت نگه دارید.

این کار برای چشم و مغز استراحت ایجاد می کند و برای تمرکز مفید است و نیروی چشم را نیز افزایش می دهد. ۳ – هنگام مطالعه چشم را به یک جا خیره نکنید، بلکه گاهی افق های دورتر و اطراف را نیز نگاه کنید و زاویه دید را تغییر دهید تا چشم دچار خستگی نشود.

۴ – سر را به حالت معمولی ثابت نگه‌دارید، ابتدا چشم را به طرف راست در حدقه چشم بچرخانید بدون آن که سر را تکان دهید. تا حدی که می توانید از زاویه راست چشم نگاه کنید.سپس بدون حرکت دادن سر، چشم را به طرف چپ سپس طرف بالا و بعد طرف پایین حدقه چشم را بچرخانید.

پس از پایان این مراحل چشم را داخل حدقه از راست به چپ و بالا و پایین بچرخانید بدون آن که سر را حرکت دهید.

ورزش حافظه 

یکی از مشکلات نسل جوان فراموش کاری است. بسیاری از افراد، از فراموش کاری و یاد نگرفتن دروس خود رنج می برند.

برای گریز از فراموش کاری باید حافظه را به فعالیت واداشت و با فعال کردن حافظه آن را تقویت کرد. جابربن حیان از امام صادق (ع) پرسید: چرا وقتی سن انسان زیاد می شود، حافظه او کم می شود؟ امام صادق (ع) فرمود: کند آموزی در همه افراد بستگی به ذهن ندارد.

زیرا جوانانی هستند که در سن جوانی به آن مبتلا می شوند ولی نشاط و برخوردهای جوانیآنان به گونه ای است که مانع می شود تا دیگران متوجه شوند. همین جوانان وقتی سنشان زیاد شد، فراموش کاری آنان کاملا جلوه می کند. اما دانشمندان معمولا در سن کهولت عقل و هوششان زیادتر از دوران جوانی آنان می شود.

جابر گفت: شنیده ام که پیری فراموشی می آورد. امام صادق (ع) فرمود: آن چه فراموشی می آورد به کار نینداختن نیروی حافظه است. از این روایت استفاده می شود که اگر جوان از نیروی حافظه استفاده نکند و آن را به کار نیندازد، دچار کند آموزی و فراموش کاری می شود و در پیری این نسیان افزایش می یابد.

ورزش پلک ها 

بسیاری از افراد وقتی که مطالعه می کنند، یا به چیزی خیره می شوند، دچار کشش عصبی می شوند، در نتیجه حالت خیرگی به آن ها دست می دهد و از پلک زدن نیز غافل می شوند. این حالت موجب فشار بر چشم و ممانعت از نرمی کار چشم و گردش خون در آن می شود.

از این رو وقتی که روی مطلبی تمرکز ذهنی پیدا می کنید، برای آن که مطمئن شوید که پلک زدن را ضمن تمرکز حواس ادامه می دهید، گه گاه نگاه خود را به جانب دیگر معطوف کنید و پلک ها را ضمن استراحت دادن به چشمان، روی هم بگذارید و بردارید و به اصطلاح پلک بزنید.

ورزش تنفس 

یکی از علت های اختلال حافظه کمبود اکسیژن و بدتنفس کردن است که حتی دستگاه های کلیه و کبد و قلب و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر همه این ها باید افزایش بی رویه سوخت و ساز بدن (متابولیسم) و جراحات خفیف مراکز تنفسی، اسیدوزها و حالات و تحریکات عصبی را بر این عوامل افزود.

یکی از تمرینات مهم نفس کشیدن از یک سوراخ بینیو بیرون دادن هوا از همان سوراخ، تمرین بعدی گرفتن همان سوراخ بینی با یک انگشت و دم وبازدم از سوراخ دیگر است. تجربه نشان داده انرژی به دست آمده از این تمرین بسیار زیاد و قابل ملاحظه است.

تنفس آرام بخش 

۱ – از راه بینی هشت ثانیه نفس بکشید. ۲ – نفس را هشت ثانیه نگه دارید. ۳ – هوا را هشت ثانیه خارج کنید. ۴ – از سوراخ راست بینی هشت ثانیه نفس بکشید. ۵ – هوا را هشت ثانیه از سوراخ چپ بینی خارج کنید. اکنون پنج بار حرکات گفته شده را انجام دهید. چشم ها را ببندید. آرام نفس بکشید. در پایان پنج بار تمرین، چشم ها را ببندید و تفکر کنید.

تلقین آرامش 

یکی از راه های رسیدن به آرامش، تلقین است. تلقین در آرامش انسان بسیار موثر است. انسان می تواند بگوید: من وقت دارم. من اصلا عجله ندارم.من احساس آرامش می کنم.سپس روی صندلی بنشیند سر را آزادانه به عقب ببرد و روی صندلی خود را رها کند به طوری که اعضای بدن در آرامش باشد و هیچ انقباضی در بدن وجود نداشته باشد.

 وقتی انسان به خود تلقین کند که آرام است می تواند به نتایج زیر دست یابد. ۱ – قدرت تمرکز و حافظه انسان تقویت می شود. ۲ – جسم و روح انسان آرام می شود. ۳ – تحریک فیزیکی انسان زیاد می شود. ۴ – زمینه خواب عمیق و شیرین به وجود می آید.

۵ – احساسات ناخوشایند و هیجانات انسان متعادل می شود. ۶ – بر ارگانیزم بدن مسلط می شود.۷ – قوای روحی و جسمی انسان آماده و تقویت می شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.