603

پتانسیل بالقوه در متفورمین برای استفاده در بیماری های تیروئیدی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اخیرا مقاله ای در مجله علمی اندوکرینولوژی منتشر شده که در آن رابطه بین داروی ضد دیابت متفورمین و بیماری تیروئید بررسی می شود.

پتانسیل بالقوه در متفورمین برای استفاده در بیماری های تیروئیدی

شواهد اخیر نشان می دهد که متفورمین ممکن است بیماران مبتلا به بیماری تیروئید را یاری رسان باشد.متفورمین رایج ترین داروی تجویزی برای دیابت نوع دوم است. از آن به عنوان خط اول درمان در دیابت یاد می شود و با مهار تولید گلوکز در کبد عمل کاهش قند خون را انجام می دهد.

در طول دهه گذشته، مطالعات مختلفی نشان داده اند که متفورمین بر روی تیروئید نیز تاثیر می گذارد، غده کوچکی در گردن که وظیفه ترشح هورمون های تیروئید (T3 و T4) که به تنظیم متابولیسم، رشد، عملکرد قلبی عروقی، خواب، و الگوهای فکری میپردازد را دارد.

هورمون محرک تیروئید (TSH)، که در غده هیپوفیز تولید و پخش میشود، تیروئید را تحریک به تولید T3 و T4 میکند. اختلال در سطح تولید TSH و به نوبه خود T3 / T4 می تواند منجر به ایجاد وضعیت های مختلف تیروئید و در نتیجه عواقب مضر بر سلامت کلی و تندرستی شود.

وضعیت های مختلف تیروئید شامل پرکاری تیروئید (افزایش فعالیت)، کم کاری تیروئید (کاهش فعالیت)، گواتر (تیروئید غیر طبیعی بزرگ شده)، ندول های تیروئید (توده از سلول های درون تیروئید)، و سرطان است.

در گزارش اخیر که در مجله علمی اندوکرینولوژی منتشر شده  درک فعلی ما از رابطه بین متفورمین و بیماری تیروئید بررسی می شود. مشخص شده است که بیماران مبتلا به سطوح بالای انسولین اغلب حجم تیروئید بزرگتر و افزایش بروز ندول های تیروئید و سرطان را دارند.

جالب توجه است که در بیماران دریافت ککنده متفورمین حجم تیروئید کاهش می یابد و کمتر به گواتر، ندول های تیروئید یا سرطان دچار می شوند. در حمایت از این مشاهدات، چند مطالعات آزمایشگاهی غیر بالینی نشان می دهد که متفورمین رشد ندول های تیروئید و سرطان را با مداخله مسیرهای سیگنالینگ مشخص کند می کند.

در بیماران دیابتی مبتلا به سرطان تیروئید، متفورمین با نرخ بهبودی و بقای بالاتر همراه بود. علاوه بر این، درمان با متفورمین به طور مداوم با کاهش سطح TSH همراه است، که این امر نشان دهنده آن است که متفورمین می تواند به روش های درمانی حاضر با هدف کاهش سطح TSH اضافه گردد.

نویسندگان به این نتیجه رسیده اند که مطالعات متعدد در دهه گذشته شواهدی حاکی از پتانسیل متفورمین برای استفاده در درمان بیماری های تیروئیدی است. علاوه بر بیماری تیروئید، شواهد اولیه نشان می دهد استفاده از متفورمین در چاقی و سندرم متابولیک نیز باید بررسی شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.