526

چگونه فشار خون بالای خود را کنترل کنیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

از این گام­ها پیروی کنید تا احتمال حمله قلبی، سکته و هزاران بیماری دیگر را کاهش دهید.

چگونه فشار خون بالای خود را کنترل کنیم

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در معرض فشار بالای خون قرار دارند، به یاد داشته باشید که متعادل کردن فشار و کاهش آن به حد مناسب، شما را نسبت به بسیاری از بیماری­های کلیوی، حمله قلبی و سکته مصون می­دارد.

تحقیقات نشان داده که از ۷۵ میلیون آمریکایی که به فشار خون بالا مبتلا هستند تنها نیمی از آنها به معضلات ناشی از آن فکر کرده و در راستای بهبود آن عمل میکنند و به عبارتی فشار خود را تحت کنترل دارند.

. تام فیردن رئیس سازمان کنترل بیماری آمریکا می­گوید : (( واقیت این است که فشار خون بالا یکی از اصلی­ترین عوامل مرگ در آمریکا است و با این حال در حد غیر قابل قبولی با آن برخورد می­شود. سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون آمریکایی دچار سکته و حمله قلبی می­شوند و فشار خون بالا مهره اصلی این حوادث است.))

متاسفانه هیچ آمار مستندی در این باره برای کشور عزیزمان ایران به ثبت نرسیده است اما با توجه به کمبود امکانات و دانش پزشکی در عموم مردم محتمل است که در صورت امار گیری نیز به آمار بهتر و حتی برابری نخواهیم رسید.

دکتر فیردن همچنین می­افزاید: (( یک ششم افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند از آن خبر ندارند. بیماران زیادی دارای فشار خون به شدت بالا هستند و با این حال تا زمانی که دچار حمله قیلی و سکته نشوند احساس سلامت و تندرستی می­کنند)).

نباید از این قضیه زیاد تعجب کرد بالاخره هرچه نباشد فشار خون را با نام قاتل خاموش یاد می­کنند و بدون کوچکترین نشانه­ای اثرات زیانباری را به همراه می­آورد.

اثرات فشارخون بالا بر روی کودکان نیز مشاهده می شود. بنا به مقاله انتشار یافته در مجله تخصصی طب اطفال ( Pediatrics )، فشار خون بالا در کنار چاقی به شدت در کودکان شیوع یافته است.

محققین به این نتیجه دست یافته­اند که کودکان دارای فشار خون بالا نسبت به کودکان معمولی، در تست­های شناختی از جمله تست حافظه و مهارت­های کلامی بسیار ضعیفتر عمل می­کنند.

در کنار تمامی این مسائل، اتفاق خوب این است که حداقل در بزرگسالان، کنترل فشار خون می تواند با کمترین هزینه و با تاثیر بالایی انجام شود.در ادامه به ۴ عامل کلیدی در کنترل فشار خون می پردازیم.

اعداد را بشناسید

در شرایط ایده آل، فشار سیستولیک (فشار بالا) خون شما باید کمتر از ۱۲۰ میلیمتر جیوه باشد و فشار دیاستولیک (فشار پایین) نیز باید بالاتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.

سعی کنید فشار خون خود را حداقل هر دو سال یکبار توسط یک متخصص چک کنید و در صورتی که گزارشی بالاتر از ۱۲۰ و یا کمتر از ۸۰ داشته اید این کار را هر ساله انجام دهید.

دکتر ماروین لیمپمن، سرپرست تیم مشاور پزشکی موسسه Cunsumer Reports اذعان می دارد: (( نتایج را بپرسید و فرض نکنید که دکتر بخاطر شما اعداد نگران کننده را مخفی خواهد کرد. اگر اعداد گزارش شده بالاتر از حد معمول بود، فعال باشید و در مورد خطر ابتلا به فشار خون بالا با دکتر خود بحث کنید)).

بنا به آمار مرکز کنترل بیماری آمریکا، اکثر مردم آمریکا که در آنها هنوز ابتلا به بیماری فشار خون تشخیص داده نشده و یا کنترل نشده نیز حداقل دو بار در ال به پزشک و مشاور بهداشت مراجعه می کنند.

برای خود فشار سنج خانگی در نظر بگیرید.

اگر نتایج فشار خون شما بالاتر از حد نرمال را تجربه کرده اید، یک فشارسنج خانگی می تواند کمک بزرگی برای پیگیری سلامت و ردیابی فشارخون شما باشد. همچنین اگر پزشک شما برایتان دارو تجویز کرده است وجود فشار سنج بهترین روش برای مشاهده تاثیر داروهاست.

ارائه نتایج تست فشار خانگی برای بیمارانی که در مطب دکتر استرس دارند و به اصلاح از پدیده فشار خون رپوش سفید رنج میبرند می تواند کمک بزرگی برا دکتر باشد تا تصمیم مناسبتری برای مقابله با بیماری شما را اتخاذ کند.

سبک زندگی خود را تغییر دهید.

استفاده از رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و کاهش وزن قدرتمندترین ابزار برای مقابله با فشار خون بالا میباشند.

در برخی موارد، تغییرات فکری و جسمی مناسب با کاهش فشار خود میتواند نیاز به دارو و رمان را نیز از بین می برد. برای مثال، کاهش میزان نمک مورد استفاده به مقداری کمتر از ۲٫۳ گرم در روز( مقداری برابر با یک قاشق چایخوری) میتواند فشار سیستولیک خون شما را از ۲ میلیمتر جیوه تا ۸ میلیمتر جیوه کاهش دهد.

پیاده روی منظم و روزانه به مقدار ۳۰ دقیقه، این عدد را بین ۴ تا ۹ میلیمتر جیوه کاهش می دهد. اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید جزئیات کاملتری را از مقاله زیر بدست اورید .

مقدار درست از داروی درست را مصرف کنید.

پزشکان معمولا برای بیمارانی با فشار خون بالا دسته ای از داروها را که  دیورتیک‌های تیازیدی  (Thiazide)نام دارند مانند هیدروکلرتیازید و کلرتالیدون را تجویز می­کنند. ولی بسته به نیازها و شرایط شخصی شما دکتر شما ممکن است داروهای دیگری را پیشنهاد کند.

به یاد داشته باشید که تمامی دارو ها عوارض جانبی دارند، اما توجه به این عوارض نباید مانع استفاده از انها شود، در شرایط بیماری تجویز دکتر بهترین راه حل برای سلامتی انسان است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.