387

ارتودنسی؛ چرا و چه موقع؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دکتر حوریه میرمحمد صادقی، متخصص ارتودنسی با حضور در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت به پرسش مخاطبان صدای دانش، نشاط و آرامش درباره ارتودنسی پاسخ داد که در ادامه می خوانید:

 اهمیت ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی هم از نظر زیبایی اهمیت دارد، هم از نظر درمانی. یعنی عملکرد فکین و دندان‌ها اصلاح می‌شود. کسی که فک پایینش جلو است باید ضمن ارتودنسی، ‌اصلاح فک را هم انجام بدهد.

اگر فقط ارتودنسی انجام دهد، باعث می‌شود دندان‌ها با هم تماس درستی نداشته باشند و سرانجام باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. از آنجا که جویدن خوب انجام نمی‌شود، روی گوارش او اثر می‌گذارد و با هر بار جویدن، ضربه به فک می‌خورد و روی مفصل فک پایین هم اثر می‌گذارد.

 آیا این باور که می‌گوید در ۳۰ سالگی باید همه دندان‌ها را بکشید، صحیح است؟

خیر ما در مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم و با مراقبت صحیح از دندان‌ها، در قالب بهداشت و مراجعه به دندانپزشک می‌توانیم دندان‌هایمان را در دوره سالمندی هم حفظ کنیم. از بین رفتن یک دندان طبیعی آنقدر عوارض دارد که حتی اگر بهترین دندانپزشک یا بهترین تجهیزات و صرف هزینه سنگین، دندان را جایگزین آن کند، باز هم نمی‌تواند شبیه دندان طبیعی باشد.

 ارتودنسی از چه سنی باید انجام شود؟ آیا ارتودنسی موجب خراب شدن دندان‌ها می‌شود؟

برخی درمان‌های اردتودنسی، از سن افتادن دندان‌های شیری و بیرون آمدن دندان دائمی باید انجام شود. شاید حول و حوش چهار سالگی نیاز به درمان باشد. بنابراین بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببریم تا اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، برطرف شود.

برای ارتودنسی محدودیت سنی نداریم. حتی فرد ۷۰ ساله هم ممکن است قبل از ایمپلنت به ارتودنسی نیاز داشته باشد. بهترین زمان ارتودنسی قبل از بلوغ و زمانی است که آخرین دندان‌های دائمی در حال رویش هستند یعنی تا سن ۱۵ ،۱۶ سالگی.

اگر فرد نزد متخصص برود و کارها درست انجام شود و فرد هم بهداشت را رعایت کند، ‌امکان پوسیدگی دندان وجود ندارد. این افراد باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان توجه کنند. اطراف براکت را بدرستی و بادقت تمیز کنند. لکه‌های سفید و قهوه‌ای رنگ اطراف براکت نشان‌دهنده رعایت نکردن بهداشت است.

 آیا تنها راه ردیف کردن دندان ها، ارتودنسی است؟

بله.گاهی اوقات برای تغییر ظاهر دندان می‌توان با دادن تراش به دندان و قرار دادن موادی خاص روی آن، به این هدف رسید؛ اما این کار در شرایط خاص انجام می‌شود. یا شاید بیمار ارتودنسی را نمی‌پسندد. برخی دندانپزشکان با وجود اختلافات بیشتر هم این روش را انتخاب می‌کنند که البته این روش، مضراتی هم دارد.

 در مورد کاربردهای درمانی ارتودنسی توضیح دهید.

اول این که باید دو فک روابط مناسبی با هم داشته باشند تا فرد بتواند خوب غذا بجود. معمولا آنچه در سنین پایین‌تر شایع‌تر است و نیاز به درمان دارد، تنگی فک بالاست که با استفاده از یک پلاک ساده در کوتاه‌مدت درمان می‌شود و افزایش عرض فک بالا، هم فضای کافی برای رویش دندان ایجاد می‌کند هم رابطه دندان‌های فک بالا و پایین را مناسب می‌کند.

در مورد دیگری که اهمیت دارد، ممکن است فک پایین عقب‌تر باشد که این مورد اگر در زمان مناسب، یعنی قبل از بلوغ با یک پلاک ساده یک فکی یا دو فکی درمان شود، حتما این که تناسب در فک ایجاد شود، وجود دارد. در این صورت فرد از نظر عملکردی تا آخر عمر شرایط خوبی دارد و ظاهرش بهبود می‌یابد.

آیا ارتودنسی، رشد فکی را هم تحریک می‌کند؟

بله. این نوع درمان با نقشی که دارد، در محدوده خاص باعث رشد فک جلو می‌شود. البته این مساله در شرایط خاص و بیمار خاص و با مهارت خاص امکان‌پذیر است.

 آیا ارتودنسی و جراحی فک هر دو باهم در عملکرد و زیبایی فرد تاثیر دارد؟

بله. در بعضی موارد متخصصان باید همکاری کنند.

مردم برای انجام درمان‌های ارتودنسی به چه مراکزی مراجعه کنند؟

به مراکز دانشگاهی که دانشجوی دندانپزشکی یا دستیاران دندانپزشکی تربیت می‌کنند مراجعه نمایند، چراکه فعالیت این دانشجویان توسط اساتید هدایت می‌شود و کار آنها مطمئن است. در غیر این صورت می‌توانند به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.