413

بی توجهی نسبت به کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مطالعات گذشته نشان داده است که تجربیات آسیب‌زا در دوران کودکی می‌تواند پیامدهای منفی برای رشد مغز داشته باشد.

بی توجهی نسبت به کودکان

هم اکنون، تحقیق جدیدی که در مجله طب کودکان منتشر شده ، نشان می‌دهد که ممکن است بی توجهی‌های شدید دوره کودکی موجب تغییرات اساسی در ماده سفید مغز شود اما مداخله زود هنگام، می‌تواند این تغییرات را وارونه کند.

بی توجهی‌های شدید دوره کودکی با تغییرات ساختاری ماده سفید مغز مرتبط است.

جوانا بیک دارای مدرک دکتری از بیمارستان کودکان بوستون و همکارانش اثرات بی توجهی در رشد مغز را میان ۱۳۶ کودک سر راهی رومانیایی که بخشی از “پروژه مداخله زودهنگام بخارست” از سال ۲۰۰۰ بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

کودکانی که انتخاب شده بودند تا تحقیقات رویشان انجام شود دو ساله بودند با این ویژگی که آنها نیمی‌ از عمر خود را در سازمان خیریه کودکان گذرانده بودند- مکانی استاندارد برای کودکان سر راهی در بخارست، رومانی در زمان سربازگیری.

در تحقیقات اصلی، کودکانی بصورت تصادفی انتخاب شدند که یا در سازمان خیریه باقی بمانند یا به پرورشگاه بروند، آنچه که محققان میگویند در حال حاضر، “تقریبا وجود ندارد”. برنامه‌های پرورشگاه بطور ویژه برای مراقبت از بچه‌ها در این مطالعه ایجاد شده بود.

در بخشی از این برنامه ، از والدین فرزند خوانده‌ها خواسته شده بود که توجه‌شان را به بچه‌ها بیشتر کنند، روابطشان را با آنان بهبود دهند، به آنها در زمینه شناخت نیازهای عاطفی کودکانشان آموزشاتی داده شده بود و در راستای رشد مناسب کودک، راهنمایی‌های در استراتژی‌های مدیریت رفتاری ارائه شد.

همه کودکان در شروع تحقیقات مورد ارزیابی رشدی قرار گرفتند و با گروهی از کودکان هم سن خود که هرگز در سازمان خیریه نبودند و با خانواده واقعی خود بزرگ شده بودند مقایسه شدند. ارزیابی در زمانی که بچه‌ها ۳۰ ماهه، ۴۲ ماهه، ۵۲ ماهه، ۸ساله و ۱۲ ساله شدند هم دوباره انجام شد.

برای تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌های ماده سفید مغزی میان ۶۹ کودک بین سنین ۸ تا ۱۱ سال از عکسبرداری از مغز استفاده شد. از میان آنها ۲۶ کودک در سازمان خیریه ماندند، ۲۳ نفرشان از سازمان خیریه به پرورشگاه فرستاده شدند و ۲۰ نفر از انها هرگز در خیریه نبودند.

انتقال از سازمان خیریه به پرورشگاه تغییرات ماده سفید مغز را دوباره متعادل میکند

محققان دریافتند که کودکانی که هرگز در سازمان خیریه نبوده‌اند در مقایسه با آنانی که در چنین مراکزی بوده‌اند، در مناطق خاصی از ماده سفید مغزشان تغییرات ساختاری مشاهده شده است که شامل جسم پینه‌ای، بخش‌هایی از مدار لیمبیک و مناطق پردازش حسی می‌شود.

اگرچه محققان دریافتند میان کودکانی که از سازمان خیریه به پرورشگاه منتقل شده‌اند نسبت به کودکانی که هرگز در خیریه نبوده‌اند ساختار ماده سفید مغزشان یکسان بود. محققان اظهار می‌کنند که انتقال به پرورشگاه هر ناهنجاری را که ممکن است در ماده سفید مغز رخ دهد، معکوس می‌کند.

توضیحات یافته‌های محققان:

نتایج حاصل از این مطالعه گواه براین امر دارد که بی توجهی‌های فراوان در اوایل زندگی بر کمال ساختاری ماده سفید در سرتاسر مغز تأثیر می‌گذارد و مداخله زود هنگام ممکن است موجب اصلاح بلند مدت در رشته‌های فیبری که در لیمبیک و فرایندهای حسی قرار دارد شود.

یافته‌های ما دارای پیامدهای مهمی‌ برای بهداشت عمومی‌ که مربوط به پیشگیری و مداخله زود هنگام برای تربیت کودکانی که مورد بی توجهی شدید یا بطور کلی عوارض جانبی آن قرار گرفته‌اند، می‌باشد.

تیم تحقیقاتی می‌گویند که تحقیقات آتی باید روی درک بهتر ارتباط میان بی توجهی در اوایل زندگی و تغییرات ماده سفید مغز و چگونگی تاثیرات آن بر عملکرد روانی متمرکز باشد.

در اکتبر سال ۲۰۱۴، مقاله برجسته‌ای توسط وبسایت Medical News Today ، در مورد اینکه چطور سوء استفاده و تهدید در دوران کودکی و همچنین سایر تجارب منفی زندگی ، مغز ما را شکل می‌دهد، بررسی‌هایی انجام داد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.