591

چیزهایی که باید در مورد حمله قلبی بدانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

فوریه، ماه قلب در آمریکاست و ما برای کمک به سلامت قلب، استراتژی‌هایی در مورد نحوه حفظ سلامت قلب شما بیان می‌کنیم:

چیزهایی که باید در مورد حمله قلبی بدانید

بیماری عروق کرونر، یکی از علل مرگ و میر و ناتوانی در ایالات متحده است. علائم کلاسیک بیماری عروق کرونر عبارتند از: درد در وسط قفسه سینه در هنگام راه رفتن، بلند کردن چیزهای سنگین یا بالا رفتن از پله‌ها. اگر این درد سینه، یک علامت هشداردهنده از حمله قلبی قریب الوقوع باشد، با استراحت برطرف می‌شود.

اما اگر یک حمله قلبی خطرناک باشد، درد قفسه سینه حتی با استراحت نیز ادامه خواهد داشت. سناریوی کلاسیک از یک مورد حمله قلبی عبارت است از: کمی‌اضافه وزن، کم تحرکی، مرد میانسالی که سیگار می‌کشد و کسی که برای پارو زدن در یک روز سرد زمستانی بیرون می‌رود.

با اینحال کلاسیک به معنی “همیشه” نیست و همه افراد باید از چند علامت زیر آگاه باشند:

۱٫ درد قفسه سینه نباید لزوما یک درد باشد و حتما هم نباید در قفسه سینه باشد. این درد می‌تواند بیشتر شبیه یک فشار، انقباض یا احساس فشردگی باشد. این درد، فشار یا انقباض می‌تواند در شانه چپ، بازوی چپ، گلو، فک و یا پشت نیز باشد.

۲٫ لازم نیست که فشار یا درد قفسه سینه داشته باشید تا دچار حمله قلبی شوید. اگرچه درد یا فشار در شانه سمت چپ، بازو یا فک از رایج‌ترین علائم است اما ممکن است برخی از افراد دچار تهوع، استفراغ، ضعف، سرگیجه، سکسکه، تعریق و یا اختلال ناگهانی در تنفس شوند.

بطور کلی، ناگهان یک حس بدحالی بوجود می‌آید و چارچوب زمانی آن معمولا از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت است. ممکن است افراد مبتلا به دیابت(قند خون بالا) و مسن تر، علائم خفیف‌تری داشته باشند.

۳٫ بیماری قلبی ممکن است هر فردی را گرفتار کند حتی افرادی که در معرض خطر کمتری هستند. لازم نیست حتما اضافه وزن دشته باشید، کم تحرک یا سیگاری باشید تا دچار حمله قلبی شوید.

گزارشی جدید از یکی از دفاتر ثبت اسناد انجمن ملی قلب آمریکا، ۱۰۰۸۸۴ نفر را مورد بررسی قرار داده که بدون بیماری قلب و عروقی شناخته شده، دچار اولین حمله قلبی شده اند:

ــ حدود سه چهارم از این گروه، سابقه مشخصی از دیابت نداشتند.

ــ کمی بیش از یک سوم آنها، فشار خون بالا نداشتند.

ــ بیش از نیمی از آنها، کلسترول بالا نداشتند و دخانیات مصرف نمی‌کردند.

ــ تقریبا نیمی از این گروه، دارای هیچ عامل خطری نبودند یا دست کم تنها یک عامل خطر مشخص و قابل تغییر داشتند.

ــ این امکان وجود دارد که بخشی از این گروه دارای عوامل خطری مانند دیابت، فشارخون بالا و کلسترول بالا بوده‌اند اما از وجود آنها، اطلاعی نداشتند.

عوامل خطر غیر قابل تغییر مانند سن(۴۵ سال و بیشتر از آن برای مردان، ۵۵ سال و بیشتر از آن برای زنان)، همچنین جنسیت مذکر نیز به لیست عوامل خطر اضافه شد:

ــ حدود یک پنجم این گروه کمتر از ۴۵ سال(مردان) یا کمتر از ۵۵ سال(زنان) بودند.

ــ حدود یک سوم از این گروه خانم‌ها بودند.

ــ حدود ۸ درصد از گروه؛هیچ یک از عوامل خطر حمله قلبی را نداشتند یا دستکم تنها دارای یکی از عوامل مرسوم بوده اند.

بنابراین در حالیکه دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری کلیه و مصرف دخانیات، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد اما همه افراد باید از علائم و نشانه‌های حمله قلبی آگاه باشند.

۴٫ بیماری قلبی، فقط مردان را گرفتار نمی‌کند. بیماری قلبی یکی از علل مرگ و میر در خانم‌های تمامی نژادها می‌باشد. در واقع احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی بیش از ۱۰ برابر بیشتر از مرگ ناشی از سرطان سینه است.

زنان نیز مانند مردان علائم مبهمی مانند تهوع، استفراغ، ضعف، سرگیجه، سکسکه، تعریق یا اختلال ناگهانی در تنفس دارند. با اینحال معمولا خانم‌ها برخلاف مردان، دچار فشار کلاسیک قفسه سینه هستند و تنها به دلیل عدم آگاهی به این علائم، توجهی نمی‌شود.

تصویر کلیشه‌ای و آموزشی که از یک مرد در حالیکه قفسه سینه‌اش را محکم گرفته در ذهن داریم، مهم است اما فقط بخشی از راه حل است. زنان از سلامت خانواده شان مراقبت می‌کنند اما باید به سلامت خودشان نیز کمک کنند.

هر ساله بیماری قلبی، زنان را بیشتر از مردان به کام مرگ می‌برد و احتمال اینکه زنان در ظرف یکسال بعد از حمله قلبی شان فوت کنند، بیشتر از مردان است. با اینحال زنان در مقایسه با مردان، دارای تفاوت‌های اساسی در ساختار و عملکرد عروق قلب و سلسله اتفاقاتی هستند که در بدن، منجر به حمله قلبی می‌شود.

اگرچه بخاطر پیش بینی حمله قلب، میزان بهبودی بعد از آن در طول زمان، افزایش یافته است اما میزان این بهبودی در زنان، بسیار کمتر از مردان است. علی رغم این تفاوت‌ها، خانم‌ها در آزمایش‌های بالینی که استراتژی‌های درمان بهینه برای حملات قلبی را ارزیابی می‌کند، کمتر حضور دارند.

برای افزایش زنانی که در این تحقیق شرکت دارند، فراخوانی داده شد تا بهترین استراتژی درمانی ممکن برای خانم‌ها، روی خانم‌ها اجرا شود.

۵٫ برای ورزش، ظرفیتی وجود دارد. در سنین بالای ۴۰ سال، ورزش باید با احتیاط انجام شود. حتی افراد نسبتا سالم نباید بطور ناگهانی و بیش از حد معمول به خودشان فشار بیاورند زیرا ممکن است اینکار باعث حمله قلبی شود. همه ورزشه‌ا باید به آرامی آغاز شوند و سرعت، مدت زمان و مقاومت آنها بتدریج افزایش یابد.

بنابراین ایده بسیار خوبی است که قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشکتان مشورت کنید.آیا خودتان یا یکی از افرادی که می‌شناسید دچار حمله قلبی شده‌اید؟ آیا در آن زمان متوجه بودید که چه اتفاقی در حال وقوع بود؟ آیا بعضی از حقایقی که در بالا بیان کردیم، شما را متعجب کرد؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.