562

تفاوت بین بیماری آنوریسم و سردرد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیماری آنوریسم از جمله بیماری‌های مغزی است که عوارضی مانند سردرد ایجاد می‌کند به همین دلیل اغلب با سردرد‌های مزمن اشتباه گرفته می‌شود.

تفاوت بین بیماری آنوریسم و سردرد

آنوریسم مغزی ضعفی است که در دیواره رگ‌های خونی مغز روی می‌دهد. همین طور که خون وارد مغز می‌شود آن نقطه‌ی ضعیف برآمده و با خون پر می‌شود. اگر رگ پاره شود خون وارد مغز می‌شود و این یک رخداد خطرناک است.

البته این اتفاق همیشه نمی‌افتد. در واقع حدود ۶ میلیون نفر آمریکایی و ۲ میلیون کانادایی به این بیماری مبتلا هستند و ممکن است از وجود آنوریسم اطلاع هم نداشته باشند. حدود ۸۰٪ افراد مبتلا به آنوریسم هرگز دچار پارگی رگ‌های خونی نمی‌شوند.

اما آن ۲۰٪ دیگر با خطر جدی مرگ روبه‌رو هستند. حدود ۵۰٪ بیماران به محض پاره شدن رگ از بین می‌روند و حدود یک سوم آن‌ها نجات پیدا می‌کنند اما دچار ناتوانی‌های مزمن خواهند شد. این رخدادی وحشتناک است چرا که اغلب مردم نمی‌دانند که چطور این بیماری را تشخیص بدهند.

زمانی که بنیاد خیریه‌ی لیزا کلگروسی که در زمینه‌ی آگاهی مردم از بیماری آنوریسم فعالیت می‌کند، درباره‌ی سطح آگاهی مردم تحقیق کرد، حتی یک نفر هم نمی‌توانست نشانه‌های درست را شناسایی کند.

اگر رگ‌ خونی مغز بر اثر آنوریسم پاره شود پلاکت‌های خونی به سرعت قسمتی را که پاره شده می‌پوشانند اما حتی ورود مقدار کمی خون به داخل مغز می‌تواند سبب افزایش فشار درون سر شود.

این فشار باعث ایجاد یک نوع ضربان درون جمجمه می‌شود. بیماران این درد را مثل برخورد صاعقه توصیف می‌کنند. درد می‌تواند در یک ناحیه از مغز متمرکز شود شامل: پشت چشم‌ها یا در پایه‌ی جمجمه که البته بستگی به محل پارگی رگ دارد.

اغلب حس تپش در پشت گردن و سفتی آن، مور مور شدن صورت، حساسیت به نور، مردمک‌های باز شده، دید تار، افتادگی پلک، تهوع، استفراغ و درد ناگهانی در پشت چشم از جمله‌ی نشانه‌ها هستند.

البته باید گفت که سفتی گردن یا درد چشم‌ها لزوماً به معنی خونریزی درون مغز نیست. اما از گشادی مردمک چشم یا افتادگی پلک‌ها به راحتی عبور نکنید. در این مواقع باید به سرعت به اورژانس مراجعه کنید تا پزشک بتواند با جراحی این فشار را کم کند.

گروهی از افراد ریسک بالاتری برای ابتلا دارند: سابقه‌ی خانوادگی افراد مبتلا به آنوریسم، افراد چاق، سیگاری و بیماران کلیوی پلی کیستیک. اگر یکی از این شرایط را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. البته علت اصلی روی دادن این بیماری هنوز نامشخص است.

آیا رابطه‌ای بین میگرن مزمن و آنوریسم مغزی وجود دارد؟

بنا به گفته‌ی کلینیک مغزی کلیولند هیچ رابطه‌ی ثابت شده‌ای بین میگرن و آنوریسم مغزی وجود ندارد. اگرچه پارگی رگ‌های مغزی می‌تواند همان نشانه‌های میگرن را ایجاد کند. شما با انجام یک آزمایش (MRI) به راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید.

البته اگر به میگرن دچار هستید و شاهد تغییرات ناگهانی در نوع سردردهای خود هستید بهتر است به اورژانس مراجعه کنید. جالب است بدانید جامعه‌ی بین‌المللی درد، ۲۰۰ نوع سر درد را دسته‌بندی کرده‌ است. حالا چطور باید تفاوت بین سر درد و آنوریسم را تشخیص داد؟

وقتی شما دچار یک سردرد می‌شوید با وجود اینکه شرایط برای شما ناگوار است اما به مرز ناتوانی نمی‌رسید اما سردردهای ناشی از آنوریسم ناتوان‌کننده است.

از طرفی بعضی عوامل مشخص وجود دارند که باعث شروع سر درد می‌شوند به عنوان مثال: تغییر در شرایط فشار هوا، مصرف یک ماده غذایی، تغییر در الگوی خواب و یا عادات ماهانه‌ی زنان. اما آنوریسم داستان دیگری دارد.

در واقع هنوز عامل شروع آنوریسم ناشناخته باقی مانده است اما اگر سردرد شما با سرفه کردن، عطسه کردن یا انجام حرکات تمرینی خاص شروع می‌شود این نشان از اتفاقی است که در پس زمینه مغز شما می‌گذرد که باید بررسی شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.