8581

بیماری منییر چیست؟

|
4 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیماری منییر که هیدروپس آندولنف نیز نامیده می شود، اختلال در گوش داخلی است.

بیماری منییر چیست؟

اگر چه علت این بیماری هنوز ناشناخته است، احتمالاً ناشی از یک اختلال در فشار مایع گوش داخلی است که یکی از مهمترین و شایعترین دلایل سرگیجه واقعی در گوش داخلی به حساب می آید.

این بیماری در بیشتر موارد فقط یک گوش و در حدود ۱۵% از بیماران هردو گوش را درگیر می کند. اما رژیم غذایی پرنمک  ممکن است تناوب حملات را افزایش دهد. این اختلال گاهی منجر به افت شنوایی دائمی می شود.

بیماری منییر یک اختلال نادر است که در آن میزان مایع در گوش داخلی بطور متناوب زیاد می شود. افزایش فشار گوش داخلی، عضو شنوایی و تعادل را دچار اختلال کرده و باعث ایجاد کم شنوایی و سرگیجه میشود که در موارد شدید  ممکن  است باعث زمین خوردن شخص شود.

علائم بیماری معمولاً یک گوش مبتلا می‌شود اما هر دو گوش نیز می‌توانند گرفتار شوند. بیماری بیشتر در سنین بین ۲۰ و ۶۰ شایع است و گاهی حالت ارثی دارد و در بین زنان و مردان به طور مساوی رخ می دهد.حملات بیماری منییر ناگهانی رخ می‌دهد و ممکن است چند دقیقه تا چند روز طول بکشد تا بتدریج فروکش نماید.

علائم

علایم این بیماری ناشنوایی حسی عصبی متغیر و پیش رونده، وزوز گوش یا احساس صدای بلند در گوش، احساس پری یا سنگینی در گوش، احساس سرگیجه شدید همراه با استفراغ یا تهوع است.
ولی سه نشانه سرگیجه شدید، وزوز گوش و ناشنوایی حسی عصبی از مهم‌ترین علائم ابتلا به سندرم منیر است.
سرگیجه معمولاً مشکل اصلی بیماران است، با این حال تا به حال هیچ آزمون تشخیصی قطعی برای این بیماری یافت نشده است.

علایم زیر در طی هر حمله حاد بیماری بروز میکنند:

منگی شدید
سرگیجه (احساس بیمار بهصورت چرخیدن به دور محیط یا چرخیدن محیط به دور وی).
همهمه در گوش مبتلا به صورت صدای زنگ یا وزوز
کاهش شنوایی که با هر حمله تشدید میگردد.
علایم احتمالی همراه علایم فوق عبارتند از:
استفراغ
تعریق
حرکات پرشی چشمها
اختلال تعادل
عوامل تشدید کننده بیماری
استرس
آلرژی
مصرف زیاد نمک
پر سر و صدا بودن محیط زندگی یا کار
حمله‌های‌ بیماری‌ منیر سال‌ها تکرار می‌شود. برخی‌ علایم‌ آن‌ قابل‌ کنترل‌ است‌. این‌ بیماری‌ با وجود آزاردهنده‌ بودن‌، تهدیدی‌ برای‌ حیات‌ محسوب‌ نمی‌شود.

درمان‌ 

اصول‌ کلی‌ 

بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌ جهت‌ رد سایر بیماری‌ها، آزمون‌های‌ شنوایی‌ مختلف‌، و ام‌آرآی‌ برای‌ رد تومور عصب‌ شنوایی‌ باشد.
درمان‌ این‌ بیماری‌ معمولاً شامل‌ استراحت‌ و تجویز داروهایی‌ برای‌ کنترل‌ علایم‌ است‌.
از خیره‌ شدن‌ به‌ منبع‌ نور و کتاب‌ خواندن‌ در طی‌ حملات‌ خودداری‌ کنید.
در برخی‌ بیماران‌ دچار منیر مزمن‌ ممکن‌ است‌ از اقدام‌ جراحی‌ بر روی‌ لابیرنت‌ مبتلا استفاده‌ شود.

داروها 

برای‌ درمان‌ حمله‌ حاد، آتروپین‌ یا دیازپام‌ وریدی‌، یا برچسب‌ پوستی‌ اسکوپولامین‌ ممکن‌ است‌ تجویز گردد.

داروهای‌ ضدتهوع‌ برای‌ برخی‌ بیماران‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.
داروهای‌ آرام‌بخش‌ برای‌ کاهش‌ منگی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.
آنتی‌هیستامین‌ها در برخی‌ بیماران‌ سبب‌ تخفیف‌ علایم‌ می‌گردند.
داروهای‌ ادرارآور به‌ منظور کاهش‌ مایع‌ در گوش‌ داخلی‌ تجویز می‌گردند.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 

تا برطرف‌ شدن‌ تهوع‌ و منگی‌ در بستر استراحت‌ کنید.
بدون‌ کمک‌ راه‌ نروید.
از رانندگی‌، بالا رفتن‌ از نردبان‌ یا کار در اطراف‌ ماشین‌آلات‌ خطرناک‌ خودداری‌ کنید.
رژیم‌ غذایی‌
کاهش‌ مصرف‌ نمک‌
محدود کردن‌ میزان‌ غذای‌ دریافتی‌ در طی‌ حمله‌ بیماری‌ به‌ دلیل‌ تهوع‌

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟ 

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ بیماری‌ منیر باشید.

بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:

کاهش‌ شنوایی‌ درهریک‌ از دو گوش‌
استفراغ‌ مقاوم‌
تشنج‌
غش‌ کردن‌
تب‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر
اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌. داروهای‌ تجویزی‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

از این نویسنده

4 دیدگاه

توسط: لیلا

مامانم حدود یک ماهه مریضه همش میگه سرم جوش جوش میشه و بعد کل بدن و سرم سرد میشه و سرم یخ میزنه و بعدش شدید تعریق میکنه!MRIاش درمورد سرش چیزی نشون ندادن امکانش هست جوش جوش شدن سرش از بیماری منییر باشه؟لطفا کمک کنین دارم سکته میکنم

  توسط: معصومه حیدری

  سلام دوست عزیز.

  علایم گفته شده نشان دهنده ی استرس است.هنگامی که عرق کردن بدون افزایش درجه حرارت بدن رخ می دهد، آن را اغلب به عنوان عرق سرد می شناسند. عرق سرد می تواند نشانه از وجود بیماری باشد. در این عارضه، سطح بدن داغ نیست و دما سنج هم تب رانشان نمی دهد.در طی این اختلال، رشته های عصبی که به غدد عرق متصل هستند، باعث تحریک آن ها می شوند. این تحریک باعث می شود غدد، عرق ترشح کنند. در این فرآیند تنها عرقی که منتشر می شود قابل لمس و مشهود است. سایر فرایندها به دور از چشم ما رخ می دهند. وجود این عرق غیر طبیعی بر روی پوست، ایجاد رطوبت و پس از آن سرما می کند.
  برای تشخیص این که علت این عارضه چیست، وجود علائم دیگر ضروری است. مهم این است که تعریق شدید و ناگهانی مورد بررسی قرار گرفته و در اسرع وقت برای جلوگیری از عوارض جدی، درمان شود.

  گرگرفتگی

  گرگرفتگی یک واژه عمومی برای توصیف یک احساس ناگهانی از گرما در بدن است. گرگرفتگی معمولا در زنان، با ورود به سن یائسگی و یا قبل از آن، با تغییرات هورمونی ایجاد می شود. این عارضه جدی نیست اما برای برخی از زنان به قدری شدید است که بر کیفیت زندگی آن ها تاثیر می گذارد. همراه با گرگرفتگی می تواند تعریق نیز وجود داشته باشد. گاهی اوقات تعریق بیش از حد در یائسگی، بدون گرگرفتگی رخ می دهد.

  هایپرهیدروز

  هایپرهیدروز (Hyperidrosis) اصطلاح پزشکی است که برای تعریق بیش از حد استفاده می شود. این تعریق ممکن است در برخی از افراد تنها در بخشی از بدن مثل کف دست، زیر بغل، کمر و کف پا ایجاد شود و برای برخی دیگر در کل بدن رخ می دهد. اعتقاد بر این است که تعریق، به علت یک بیش فعالی در سیستم عصبی سمپاتیک که غدد عرق را غیر طبیعی تحریک می کنند، ایجاد می شود. اگر چه هایپرهیدروز جدی نیست، اما تاثیرات روانی زیادی دارد.

  هیپوگلیسمی
  هیپوگلیسمی به معنی کاهش سطح قند خون است. عرق سرد یکی از علائم هیپوگلیسمی است. بدن معمولا سطح گلوکز خون را در یک محدوده حفظ می کند. اما هنگامی که سطح قند خود از حد نرمال خود پایین تر می آید، بر روی بدن به شیوه های مختلف تاثیر می گذارد. هیپوگلیسمی بیشتر در افراد دیابتی که رزیم غذایی خود را رعایت نمی کنند و یا دوز اشتباهی از دارو را استفاده می کنند، رخ می دهد.

  حمله قلبی

  حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) یکی از علل جدی تر عرق سرد است. در این عارضه، بخشی از عضله قلب (میوکارد)، در اثر انسداد رگ های خونی (عروق کرونر) دچار آسیب می شود. درد قفسه سینه اغلب با درد دست چپ و درد فک، سرگیجه، آشفتگی، تهوع و تنگی نفس از علائم دیگری هستند که همراه با عرق سرد در حمله قلبی ایجاد می شوند.

  علت ایجاد عرق سرد یا تعریق بدون تب
  افت فشار خون

  افت فشار خون (فشار خون پایین) می تواند به دلایل مختلفی از جمله نارسایی قلبی و دیگر بیماری های قلبی، بیماری های غدد، واکنش های آلرژیک شدید، عفونت ها، از دست دادن خون، کم آبی بدن و مسمومیت رخ دهد. افت خفیف فشار خون، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. سبکی سر و سرگیجه از علائم شایع این اختلال هستند که معمولا با افت فشار خون حاد (ناگهانی و شدید) و همراه با عرق سرد ایجاد می شوند.

  هیپوکسی

  هیپوکسی به معنی پایین بودن سطح اکسیژن در بدن است. هیپوکسی معمولا بر اثر خفگی، مسمومیت، بیماری های شدید ریه و بیماری های حاد قلبی بوجود می آید. عرق سرد معمولا با هیپوکسی شدید و ناگهانی ایجاد می شود. سرگیجه، تاری دید و غش، همراه با ضربان قلب بسیار سطحی و عرق سرد در این عارضه رخ می دهد.

  علائم همراه با عرق سرد
  عرق سرد معمولاً همراه با علائم دیگری در بدن ایجاد می‌شود. علائمی که همراه با عرق سرد ایجاد می‌شود، بسته به علت اصلی آن، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. شایع‌ترین این علائم عبارت‌اند از:
  استرس و نگرانی
  احساس درد و ناراحتی در بدن
  سرگیجه
  لرز
  رنگ‌پریدگی
  احساس ضعف
  حالت تهوع و استفراغ

  چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟
  عرق سرد در برخی موارد می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری و وضعیت جدی باشد. در صورت مشاهده علائم دیگری که نشان‌دهنده‌ی خطرناک بودن وضعیت هستند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. این علائم هشداردهنده عبارت‌اند از:
  تغییر در رفتار یا وضعیت روانی شخص مانند هذیان گفتن، توهم، گیجی و بی‌حالی
  تغییر در سطح هوشیاری فرد یا از دست دادن هوشیاری
  داشتن مشکل در نفس کشیدن مانند خس‌خس کردن، تنگی تنفس و کوتاه شدن نفس‌ها
  احساس درد یا فشار در قفسه سینه، فک، شانه‌ها، بازو‌ها یا قسمت فوقانی کمر
  تب بالا
  تشنج
  تپش قلب
  تغییر رنگ لب‌ها و ناخن‌ها به رنگ آبی یا کبود
  احساس فشار و تنگی در گلو
  ورم کردن صورت، بافت‌های درون دهان یا زبان
  درد شدید
  خونریزی غیرقابل‌کنترل
  وجود خون در مدفوع، خونریزی از مقعد یا وجود خون در استفراغ شخص

  در اکثر موارد، عرق سرد براثر استرس شدید ایجاد می‌شود؛ اما درصورتی‌که یکی از علائم گفته‌شده در بیمار وجود داشته باشد، وضعیت او بسیار جدی است و لازم است فوراً به پزشک مراجعه کند و به وضعیت او رسیدگی شود.

  یخ زدگی مغز زمانی اتفاق می‌افتد که مواد سرد با سقف دهان که کام نامیده می‌شود تماس پیدا می‌کند. زمانی که مواد سرد را با سرعت می‌بلعیم یا در حالی که با سقف دهان در تماس هستند به عمد نگه می‌داریم این پدیده اتفاق می‌افتد.
  مواد سرد موی رگ‌ها را منجمد می‌کنند و باعث می‌شوند عروق خونی برای حفظ دمای بدن به صورت ناگهانی منقبض شوند.
  به محض بلعیدن مواد، کام شروع به گرم شدن کرده ومنجر به گشاد شدن عروق می شود. تورم سریع رگ های خونی باعث درد و یخ زدن مغز می شود.
  وقتی چنین واکنش‌های متضادی با توالی سریع اتفاق می‌افتند، گیرنده‌های درد را فعال وباعث آزاد شدن پروستا گلاندین‌ها می‌شوند.
  عصب حامل گیرنده‌های درد به مغز، عصب سه قلو نام دارد.
  عصب سه قلو همان عصبی است که درد را در ناحیه‌ی صورت تشخیص می‌دهد.
  به این ترتیب مغز چنین تصور می‌کند که درد حاصله از پیشانی است نه از دهان.
  بنا بر این محل واقعی درد متفاوت از جایی است که مغز تصور می‌کند واین درد ارجاعی نامیده می‌شود (گاهی درد در قسمتی از بدن احساس می شود که به مقدار قابل توجهی دور تر از بافت مسبب آن است؛ از این درد، تحت عنوان درد ارجاعی یاد می شود).

  دلیل اصلی ایجاد جوش سر، بسته و مسدود شدن منافذ پوست سر به دلایل مختلف ازجمله رعایت نکردن بهداشت پوست سر، برهم خوردن تعادل هورمونی، استرس زیاد، تغییرات فصلی و آلرژیک، واکنش به برخی داروها، مصرف زیاد کافئین، استفاده از برخی محصولات مراقبت از مو و عرق کردن بیش از حد است. در واقع انباشته شدن سلول‌های مرده پوست و چربی روی پوست سر، منبع غذایی مناسبی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کند که بعد از مدتی سبب ایجاد آکنه یا جوش می‌شود.

  سیر
  سیر دارای مواد قوی ضدباکتری است که به عوامل بیماری‌زا حمله‌ می‌کند. سیر دارای آنتی‌اکسیدانی است که تاثیر زیادی در بهبود جوش سر دارد. برای درمان با سیر چهار حبه سیر را پاک و خرد کنید و در ۳ فنجان آب بجوشانید. سپس صاف کنید و مایع به دست آمده را روی پوست سر بریزید و ماساژ دهید.

  پیشنهاد ما به شما ابتدا به متخصص مغزو اعصاب رجوع کنید واین موارد را با او درمیان بگذارید زیرا استرس و اضطراب خود باعث ایجاد تعریق و جوش زدن سر میشود .برای تعریق زیاد یک ازمایش خون بدهید وموارد گفته شده را بررسی کنید .محیطی ارام وبدور از استرس برایشان فراهم کنید .یکی دیگر از علایم عرق سرد دو هوا شدن است که از ان نیز پرهیز کنید. منظور شما از جوش جوش شدن سر اگر جوش زدن سر است که گفته شده چه کنید ولی اگر منظور شما سوزن سوزن شدن سر است لازم است بدانید که

  علل و درمان سوزن سوزن شدن سر
  اجازه دهید به بعضی از شرایطی که می توانند موجب ایجاد احساس سوزن سوزن شدن موقت یا مزمن در سر شوند نگاهی انداخته و برای هر کدام درمان ها طبیعی آن را نیز ذکر کنیم.

  استرس و اضطراب
  سوزن سوزن شدن سر می تواند نشانه ای از اضطراب و استرس باشد. استرس به روش های مختلفی بر روی بدن تاثیر می گذارد. این حالت تحریک عضلات و اعصاب را تشدید می کند. معمولا، این نوع احساس سوزن سوزن در یک یا هر دو طرف سر ایجاد شده و به صورت متوالی می آید و می رود. احساس سوزن سوزن شدن گاهی جلوتر و گاهی همراه با دوره های استرس و اضطراب ایجاد می شود.

  مجله بین المللی Trichology گزارش داد که پوست سر یک منطقه بسیار حساس است و به راحتی تحریک می شود. محققان در این مقاله اعلام کرده اند که استرس یکی از دلایل احساس سوزن سوزن، سوزش و یا احساس راه رفتن موجودی روی پوست سر می شود. همراه با احساس سوزش در پوست سر، استرس می تواند به درماتیت خارشی در پوست سر منجر شود.

  بنابراین مدیریت استرس برای جلوگیری از ایجاد تاثیرات منفی بر سلامت عمومی بسیار مهم است. در میان درمان های طبیعی برای استرس و اضطراب برای جلوگیری از سوزن سوزن شدن سر استفاده از ویتامین های گروه B، به خصوص B6، چای بابونه، و روغن هایی که خواص کاهنده استرس را دارند، قرار دارد.

  میگرن
  میگرن یک سردرد ضربان دار و شدید است که می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن سر قبل از شروع حملات یا در طول حملات سردرد شود. میگرن در اکثر مواقع فقط در پشت و یا یک طرف سر احساس می شود. بنابراین احساس سوزن سوزن شدنی که همراه میگرن است معمولا در یک طرف سر است.

  دکتر Jasvinder Chawla می گوید که یکی از عوارض میگرن پارستزی یا بی حسی است. به گزارش وب سایت BrainandSpine، میگرن می تواند احساس سوزن سوزن شدن و حتی بی حسی در صورت، لب ها و زبان ایجاد کند. در مورد میگرن های شدید، گاهی مشکلات گفتاری و سرگیجه نیز وجود دارد.

  پزشکان هنوز نمی دانند که میگرن به چه دلیل ایجاد می شود. اما برخی معتقدند که کمبود تغذیه ای موجب ایجاد حملات میگرن می شود. بنابراین اگر بعد از سوزن سوزن شدن سر سر درد گرفتید یا اگر همزمان با سردرد چنین حسی دارید، این احساس به دلیل میگرن در شما به وجود می آید. بنابراین درمان میگرن می تواند موجب درمان احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن سر شود.

  عفونت سینوسی
  عفونت سینوسی فشار در سر را افزایش داده و احساس سوزن سوزن شدن یا خزیدن موجودی در سر را به وجود می آورد. عفونت در سینوس ها باعث التهاب در پیشانی، بینی و میان چشم ها می شود. یکی از شایع ترین عوارض سینوزیت، پارستزی عصب سه قلو در سر است. این عصب، بزرگترین عصب در سر است و مسئول احساس سوزن سوزن شدن و درد در صورت، پوست سر و پیشانی می باشد.

  برای درمان عفونت های سینوسی، می توانید از روش هایی مانند شستشوی بینی با آب گرم شور، استفاده از کمپرس آب گرم روی سر و پیشانی، استفاده از غذاهای تند و ادویه دار و استفاده از بخور برای نرم کردن مخاط و باز شدن سینوس ها استفاده کنید.

  آسیب عصبی یا عضلانی
  هر نوع آسیب به عضلات گردن یا اعصاب سر می توانید سوزن سوزن سر را آغاز کند. احساسی که به این دلیل ایجاد می شود بیشتر بر روی گونه ها یا پوست سر حس می شود. بسته به نوع آسیب، احساس سوزن سوزن شدن ناشی از آسیب های عصبی می تواند موقتی یا مزمن باشد.

  مجله انجمن کایروپراکتیک کانادا (Canadian Chiropractic Association) گزارشی را از یک زن که از سوزن سوزن شدن سر و سرگیجه رنج می برد منتشر کرده است. پزشکان با بررسی این مورد دریافتند که احساس سوزن سوزن شدن در پیشانی، گونه و چانه او ناشی از سفتی و ضعف یکی از عضلات گردن است.

  پزشکان می گویند که آسیب به اعصاب سر می تواند باعث احساس مورمور شدن شود. این آسیب عصبی معمولا با عفونت های ویروسی، فشار خون بالا و یا سکته مغزی ایجاد می شود. علائم عمومی نوروپاتی کرانیال، که در آن اعصاب در مغز تحت تاثیر هستند، شامل احساس سوزن سوزن شدن، درد و بی حسی در ناحیه سر می شود.

  وارد آمدن ضربه به سر
  ضربه به سر نیز می تواند آسیب به اعصاب و عضلات ایجاد کرده و در نتیجه بی حسی و سوزن سوزن شدن سر به وجود آید. علائمی که همراه با ضربه به سر به وجود می آیند عبارتند از:

  پارستزی
  سردرد
  تاری دید
  تهوع
  استفراغ
  اگر هر یک از این علائم را پس از وارد آمدن ضربه به سر داشتید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  گزش کنه (بیماری لایم)
  بیماری لایم که از گزش کنه ناشی می شود می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن در سر و سردرد شود. نیش ساس آلوده معمولا باعث بثورات قرمزی که مرکز کم رنگ تری دارد، بر روی پوست می شود. با گسترش عفونت در بدن، درد مفاصل و خستگی ایجاد می شود.

  مجله Infectious Disease Clinics of North America گزارش داد که علائم بیماری لایم که پس از گزش کنه شروع می شود معمولا طولانی مدت هستند. این علائم می توانند تا ۱۲ ماه پس از گزش حیوان در بدن وجود داشته باشند. در دوره های عود، بیمار علائم زیر را تجربه می کند:

  سوزن سوزن شدن سر
  سردرد
  سفتی گردن
  مشکلات حافظه
  ناتوانی در تمرکز کردن
  بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، برای بیماری لایم درمان با آنتی بیوتیک مورد نیاز است. بیمارانی که در مراحل اولیه این بیماری، تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می گیرند معمولا به سرعت و به طور کامل بهبود می یابند.

  ورم مغز
  آنسفالیت التهاب مغز است و گاهی اوقات توسط گزش کنه ایجاد می شود. عفونت های ویروسی شایع ترین علت آنسفالیت هستند. اگر چه، عفونت های باکتریایی و دیگر بیماری های التهابی نیز ممکن است به این بیماری دامن بزنند. تورم مغز پارستزی همراه با استفراغ، سردرد و تب ایجاد می کند. یکی دیگر از بیماری های جدی که باعث التهاب مغز همراه با احساس سوزن سوزن شدن سر می شود، مننژیت است.

  هر دوی این بیماری ها نیاز به معاینه پزشک دارند تا از التهاب بیشتر و ایجاد صدمه دائمی به مغز جلوگیری شود.

  زونا
  زونا توسط ویروس هرپس زوستر ایجاد می شود و اگر سر را تحت تاثیر قرار دهد می توانید احساس سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت یا پوست سر به وجود آورد. زونا باعث التهاب عصب در زیر پوست شده و پوست این نواحی را حساس و دردناک می کند. پس از اولین علائم زونا که سوزن سوزن شدن و بی حسی است بثورات ایجاد شده، سپس بثورات به تاول تبدیل می شوند، بعد از این، تاول ها ترشح داشته و سپس پوسته پوسته می شوند.

  دکتر چارلز پاتریک دیویس می گوید که بسته به اعصاب درگیر در این بیماری، زونا می تواند بسیاری از نقاط بدن را تحت تاثیر قرار دهد. ناراحتی ایجاد شده توسط زونا در سر به صورت سوزن سوزن شدن، درد، تیر کشیدن و حساس و سوزن سوزن شدن پوست خود را نشان می دهد. دکتر دیویس می گوید که اگر این سوزن سوزن شدن در صورت احساس شود، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

  شما می توانید زونا را در خانه با استفاده از عسل درمان کنید. عسل برای تسکین حساس شدن پوست مفید است و خواص ضد باکتریایی آن زخم را به سرعت درمان می کند.

  سکته مغزی
  سوزن سوزن شدن سر می تواند نشانه و علامتی از سکته مغزی باشد. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز، به دلایل مختلف قطع شود. قطع شدن جریان خون موجب می شود که سلول های مغز بمیرند.

  مطالعه ای که در مجله انجمن قلب آمریکا (American Heart Association) منتشر شده گزارش داد که سوزن سوزن شدن سر یکی از نشانه های سکته مغزی است. بسیاری از قربانیان سکته مغزی، پس از بهبود یافتن، احساس این علامت را قبل از سکته گزارش داده اند.

  سوزن سوزن شدن و حساسیت سر تنها یکی از نشانه های سکته مغزی است. سکته مغزی معمولا باعث ضعف ناگهانی یا بی حسی در صورت شده و مشکلات گفتاری و بینایی به وجود می آورد. شیوه زندگی سالم، تا حد زیادی خطر ابتلا به سکته را کاهش می دهد.

  نوروپاتی دیابتی
  یکی از عوارض ناشی از دیابت آسیب به اعصاب محیطی و جمجمه (اعصاب در مغز) است. این عوارض منجر به احساس سوزن سوزن شدن، درد و بی حسی می شود.

  مجله Postgraduate Medical گزارش می دهد که افرادی که نشانه ای از آسیب های عصبی ناشی از دیابت دارند، درد عصب در آن ها، شب ها بدتر می شود. دردی که به این شیوه احساس می شود معمولا درد تند، تیز و سوزشی است.

  مدیریت دیابت می تواند به کاهش احساس سوزن سوزن شدن سر و دیگر قسمت های بدن منجر شود. بسته به شدت بیماری، ممکن است مصرف انسولین و یا داروهای دیگر برای کنترل دیابت مفید باشد. ضمن این که در موارد خفیف پزشک معمولا کنترل بیماری را با رژیم غذایی توصیه می کند.

  مولتیپل اسکلروزیس
  سوزن سوزن شدن مزمن در سر و مناطق دیگر بدن گاهی اوقات یکی از اولین علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) در برخی از افراد است. MS یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است، که در آن نهایتا آسیب دائمی به اعصاب وارد می شود. البته سوزن سوزن شدن سر و بدن تنها علامت MS نیست و بسیاری از علائم اولیه دیگر MS از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از علائم این بیماری عبارتند از:

  تاری دید
  دوبینی
  عدم هماهنگی بدن
  ناتوانی در حفظ تعادل
  بی حسی
  ضعف در یک دست یا یک پا
  به گفته دکتر Christopher Luzzio، حملات سوزن سوزن شدن می تواند قسمت های مختلف بدن در زمان های مختلف درگیر کند. گاهی اوقات احساس سوزن سوزن شدن و خارش ناگهانی در عرض چند دقیقه رخ می دهد. گاهی نیز احساس سوزن سوزن شدن در سر، بازوها، و یا بخش دیگری از بدن تا ۲۴ ساعت به طول می انجامد.

  اگرچه این بیماری قابل درمان نیست، اما می توان علائم را مدیریت کرده و به کمک نقاهت سریعتر، از حملات پیشگیری کرد.

  تومور مغزی
  در موارد نادر، احساس سوزن سوزن شدن سر می تواند علامت تومور مغزی باشد. بر اساس گزارش مجله Neuropsychiatric Disease and Treatment، تومورهای مغزی که به یکی از اعصاب مغز فشار وارد می کنند ممکن است موجب پارستزی در نقاط مختلف بدن، از جمله سر شوند.

  خوشبختانه، احساس سوزن سوزن شدن سر به خودی خود نشانه ای از تومور مغزی نیست. تومورهای مغزی باعث بروز علائم شدید زیر می شوند:

  سردرد
  تشنج
  از دست دادن هوشیاری
  استفراغ
  تغییرات در توانایی راه رفتن

  لطفا به خودتان نگرانی راه ندهید بارعایت این موارد ایشان بهبود می یابند .سلامتی .سلامت شما و مادرتان را از خداوند خواستاراست.باتشکر

توسط: Mohamma

سلام من دقیقا این علائم منییر رو دارم هر دو گوشم دچار کم شنوایی میشه و یه صدای صوت دائمی تو سرم احساس میکنم به خصوص وقتی که دراز کشیدم و بلند میشم حدود ۱ دقیقه هر دو گوشم دچار کم شنوایی میشه و یه سرگیجه جزئی هم همراهش هست میخاستم ببینم درمان قطعی داره یا نه صدای تو گوشام خیلی اعصابمو بهم ریخته ممنون میشم جواب بدین.

  توسط: معصومه حیدری

  سرگیجه معمولاً مشکل اصلی بیماران است، با این حال تا به حال هیچ آزمون تشخیصی قطعی برای این بیماری یافت نشده است.نمیشه به طور قطعی گفت مشکل شما این بیماریست شما حتما به پزشک مراجعه کنید شاید این علایم از سر ویا غیره باشد بامعاینه پزشک کامل مشخص میشود ودرمان صورت میگیرد لطفا به پزشک مراجعه کنید.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.