374

سندرم پیش از قاعدگی :

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اکثر بانوان در روزهای پیش از عادت ماهانه، یعنی در نیمه دوم سیکل قاعدگی، با علائم متعددی مواجه می‌شوند.

سندرم پیش از قاعدگی :

این علائم در تعداد قابل توجهی از بانوان به حدی شدید است که روابط و کیفیت زندگی‌شان را مختل می‌سازد. سندرم پیش از قاعدگی عارضه‌ای است که به صورت اضطراب و پریشانی جسمی، روانی و رفتاری نمود می‌یابد و به طور منظم یک هفته مانده به عادت ماهانه رخ می‌دهد.

علائم معمولاً تا پایان یافتن عادت ماهانه تسکین یا به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.این سندرم در هر سن و در افراد مختلف متفاوت می‌باشد و در دوران یائسگی و بارداری اتفاق نمی‌افتد .

تخمین زده می شود که از هر ۴ زنی که در دوران قاعدگی قرار دارند، ۳ تای آنها این سندرم را تجربه می کنند. بعضی از زنان در ۲۰ سالگی دچار این سندرم شده، درحالیکه بعضی دیگر در اواخر ۳۰ و ۴۰ سالگی دچار این مشکل می شوند.

هر چند دلیل دقیق سندرم پیش از قاعدگی مشخص نیست، اما تصور می‌شود که پس از تخمک‌گذاری و هنگام شروع متلاشی شدن جسم زرد، کاهش یافتن تدریجی میزان پروژسترون و استرادیول تا پایان سیکل قاعدگی بر مواد شیمیایی گوناگون موجود در مغز، مانند سروتونین، اثر می‌گذارد.

میزان هورمون‌ها در بدن بانوان دچار سندرم پیش از قاعدگی، در حد طبیعی نیست و حساسیت نسبت به تأثیرات پروژسترون بیشتر است.شدت تاثیرگذاری این فرایندها تابعی از رفاه اجتماعی و شرایط روانی فرد در آن مقطع زمانی مشخص است.

گفته می‌شود که سندرم پیش از قاعدگی بیماری هزار چهره است؛ زیرا پزشکان بیش از ۱۵۰ علامت را به این بیماری منسوب کرده‌اند PMS بر اساس شدت علائم به دو متوسط و شدید تقسیم می شود.

نوع متوسط که شیوع آن بسیار زیادتر است و تا ۷۵ درصد خانم های دارای قاعدگی منظم را گرفتار می کند، شامل علائم روحی مانند افسردگی، اضطراب و احساس ناامیدی و نیز علائم بدنی از قبیل تغییر اشتها، پرخوابی یا بی خوابی، سردرد و نفخ شکم است.

نوع شدید را PMDD یا اختلال «ریس فوریک» پیش از قاعدگی می نامند که برخی صاحب نظران آن را یک مقوله بالینی جداگانه در نظر می گیرند و مشخصه آن، برجسته بودن علائم تحریک پذیری خشم، فشار درونی و ناپایداری خلق است و شیوع این اختلال در خانم ها بین ۳ تا ۸ درصد است.

علایم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی به دو دسته جسمی و روحی تقسیم می شوند.

معمول ترین علایم روحی شامل:

تنش یا اضطراب
خلق افسرده
هجوم گریه
نوسانات خلق و خو و تحریک پذیری یا خشم
تغییرات اشتها و هوس های غذایی
مشکل در به خواب رفتن (بی خوابی)
تمرکز ضعیف
و علایم جسمی شامل:

درد مفاصل و یا عضلات
سردرد
خستگی
افزایش وزن بدلیل احتباس مایعات
نفخ شکم
حساسیت به لمس پستان
جوش زدن
اسهال یا یبوست

درمان سندرم پیش از قاعدگی :

پزشک شما می تواند یک یا چند دارو برای درمان و کنترل سندرم پیش از قاعدگی تجویز نماید. موفقیت درمان دارویی بسته به افراد مختلف متفاوت است. داروهایی که معمولا برای این بیماری توصیه می شوند، شامل:

داروهای ضدافسردگی. دارو های مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIs) از قبیل فلوکستین (پروزاک، سارافم)، پاروکستین (پاکسیل، پکساوا)، سرترالین (زولفت) و سایر داروهای این خانواده در بهبود علایمی همچون خستگی، هوس های غذایی و مشکلات خواب موثر بوده اند و جزء اولین انتخاب ها برای درمان انواع شدید سندرم پیش از قاعدگی می باشند.

این داروها معمولا روزانه تجویز می شوند اما در بعضی زنان مصرف این دارو ها محدود به دوهفته قبل از شروع قاعدگی است.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن در شروع دوره می تواند به بهبود گرفتگی عضلات و ناراحتی پستان ها کمک نماید.
دیورتیک ها (Diuretics). زمانیکه با ورزش و محدود کردن مصرف نمک نمی شود میزان آب اضافی بدن را کاهش داد، از این نوع دارها برای خارج کردن آب حبس شده در بافت های بدن و کاهش نفخ و ورم استفاده می شود.
قرص های ضد بارداری (Oral contraceptives). این داروها تخمک گذاری را متوقف کرده و باعث تثبیت تغییرات هورمونی و در نتیجه بهبود سندرم می شود.
مدروکسی پروژسترون استات (Depo-Provera). در موارد شدید این سندرم از این داروها برای درمان بیماری استفاده می کنند.

تغییرات سبک زندگی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی

بعضی اوقات با تغییر در سبک زندگی خود می توانید سندرم پیش از قاعدگی را کنترل نموده و آن را بهبود بخشید. این تغییرا شامل:

اصلاح رژیم غذایی

برای پیشگیری از نفخ شکم غذا را در وعده های کوچک تر و تعداد وعده های بیشتر میل کنید.
برای کاهش احتباس مایعات در بدن میزان مصرف نمک و غذاهای حاوی نمک را کاهس دهید.
مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل را افزایش دهید.
غذاهای حاوی کلسیم مصرف نمایید.
از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنید.
از مصرف کافئین و الکل اجتناب نمایید.
اضافه کردن ورزش در برنامه روزانه خود

سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی تند، دوچرخه سواری، شنا یا سایر ورزش های ایروبیک را در برنامه روزانه خود و یا حداقل بیشتر روزهای هفته بگنجانید. ورزش منظم برای بهبود سلامت عمومی شما و کاهش شدت بعضی از علایم سندرم پیش از قاعدگی همچون خستگی و افسردگی مفید است.

استرس خود را کاهش دهید

استراحت کافی داشته باشید.
عبادت کنید.
از ورزش های آرام کننده عضلات و یا تنفس عمیق استفاده نمایید.
از یوگا یا ماساژ برای بهبود علایم استفاده نمایید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.